Wind må undvære Wolfsburg-øl: I FCK kunne vi godt

Man forbinder ofte tysk fodbold med store fadøl, men det er ikke et billede, som Jonas Wind kan nikke genkendende til i Wolfsburg.



Man ser det nærmest år efter år. 

Når Bayern München vinder det tyske mesterskab, så løber spillerne rundt med literkrus fyldt med fadøl, som ofte tømmes ud over holdkammeraterne.

Derfor er det også nærliggende at tro, at man i andre tyske klubber godt kan nyde en kold forfriskning i omklædningsrummet eller på vej hjem i spillerbussen efter en hård kamp.

Det findes der dog intet af i Wolfsburg, fortæller Jonas Wind i Mandsholdets podcast, og det er endda en ændring i forhold til hans egen tid i FC København, hvor det var ganske normalt at tage en øl i bussen på vej hjem fra kampen. 

– Jeg tænkte også, at efter en kamp, så står der øl i omklædningsrummet, men overhovedet ikke. Jeg har ikke fået en eneste øl i forbindelse med kamp eller noget. I FCK kunne vi godt tillade os – ikke fordi jeg er så vild med øl, det skal jeg stadig lære – men der kunne man godt tage en øl i bussen på vej hjem.

– Der er intet her. Her i Wolfsburg får spillerne ikke smagen af det, siger Jonas Wind i podcasten.

Heldigvis for den langhårede angribere er han en del af det danske landshold, og her er det tilladt at få et par øl efter kamp. 

I FC København er der ligeledes skåret ned på de våde drikkevarer efter Jacob Neestrup er kommet til som cheftræner. I efteråret blev der meldt om et øl-forbud på vej hjem fra udekampene, fordi man skulle til at have sig nogle sejre, og Christian Sørensen fortalte til Viaplay tidligere på året, at der endnu ikke er åbnet helt op til sluserne endnu.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Spændende melding

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Hård dom over Kvistgaarden

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Storroser 18-årig FCK-spiller

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Brasilien – Japan



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Stopper efter VM-nedtur

Sydafrika – Canada

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Transferbombe på vej

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Meldes tæt på storklub

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen