Danske Yussuf Poulsen har haft det svært i Bundesliga-klubben RB Leipzig i indeværende sæson. Offensivspilleren har kæmpet med at spille sig i start 11’eren, og derudover har han været ramt af en skade, som holdt ham ude i cirka en måned.
Forhåbentlig kan danskeren få en større rolle på holdet, som med to kampe tilbage af Bundesligaen fortsat kæmper om at sikre sig en plads i top fire. I skrivende stund indtager Poulsen og co. tredjepladsen, men det er meget tæt i toppen.
Derudover venter en pokalfinale mod Frankfurt, som har Jesper Lindstrøm på lønningslisten, i juni.
Sidste år var Leipzig også i pokalfinalen, og efter slutfløjt kunne klubben løfte trofæet, og i et interview med Worldfootballindex, ser landsholdsspilleren tilbage på den store bedrift.
– Det var bare fantastisk. At være i klubben så længe, gå hele vejen og til sidst løfte trofæet i vejret var enestående. Jeg får stadig gåsehud, når jeg taler om det.
– Det var en milepæl i min karriere, men også i klubbens historie. Men vi er sultne efter mere succes, og vi fortsætter med at skubbe fremad for at nå vores mål i fremtiden.
I interviewet sætter Poulsen ord på de cheftrænere, han har haft.
– Jeg er heldig at have arbejdet med så gode trænere som Ralf (Rangnick, red.), Julian (Nagelsmann, red.) og Marco (Rose, red.).
– De er absolut blandt de bedste i branchen, og de hjalp mig med at forbedre mit spil på forskellige områder.
– Jeg er særligt nødt til at nævne Ralf Rangnick, fordi han havde så stor indflydelse på mig. Han var den, der scoutede mig og støttede mig hele vejen.
Poulsen står noteret for 356 kampe i Leipzig-trøjen. Han skiftede til den tyske klub fra Lyngby Boldklub i 2013.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
OPTAKT
Mexico – Ecuador
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
OPTAKT
Holland – Marokko
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
AVIS