Atalanta-kender: Nederlaget til FC København gør stadig ondt

Onsdag står FC Midtjylland over for italienske Atalanta i Champions League-gruppespillet, og det danske mandskab skal ikke regne med, at italienerne undervurderer det danske mandskab.



AaB, Brøndby IF, FC København og FC Nordsjælland. Når FC Midtjylland onsdag går på banen til opgøret mod italienske Atalanta, bliver klubben det femte danske mandskab, der spiller i Champions League-gruppespillet.

Mandskabet fra Ikast og Herning er landet i en svær gruppe med Liverpool, Ajax og altså Atalanta, så Brian Priskes hold får nok at se til.

Allerede mod Atalanta bliver det svært for FC Midtjylland. Også fordi der ikke er nogen chance for, at italienerne undervurderer FCM.

Det fortæller La Gazzetta dello Sport-journalist Andrea Elefante, der dækker Atalanta for den store italienske avis og også vil være på plads til opgøret i Herning onsdag.

Årsagen er, at de stadig husker, hvordan FC København for to år siden sikrede sig en plads i Europa League-gruppespillet ved at slå Atalanta ud af playoff-runden. Noget, der gjorde ondt for den italienske klub.

Læs også:FC Midtjylland-bosser: Vi er meget inspireret af Atalanta

– Det husker de helt klart. Det nederlag var meget tungt for klubben, og ingen af de spillere, der var med for to år siden, har glemt det. Det var det første, alle tænkte på, da lodtrækningen blev foretaget i Geneve, siger Andrea Elefante til tipsbladet.dk.

Den italienske journalist forventer, at det bliver en svær kamp for Atalanta, der kommer til at møde et hold fyldt med entusiasme.

Hvor Atalanta er et meget stærkt offensivt hold, der spiller med fart og bringer med folk med i offensiven, er FC Midtjylland omvendt et organisatorisk stærkt hold, der har vist defensiv styrke.

Elefante mener, at FC Midtjyllands fysik, hårde arbejde og intensitet er præcis, hvad der skal til for at drille et hold som Atalanta.

– Det er selvfølgelig ikke et specielt kendt hold (FCM, red.), men Gasperini (Atalanta-træner, red.) er en meget opmærksom og teknisk træner, der gør meget ud af sine modstandere. Han har studeret Midtjylland og sikret, at spillerne har gjort det samme. Så meget som overhovedet muligt, siger Elefante.

Læs også:Claus Steinlein om fyret Solbakken: Jeg savnede ham allerede til frokost

Men hvad nu hvis FC Midtjylland allerede onsdag stikker en kæp i det italienske hjul?

– Ja, så bliver det noget mere op ad bakke end forventet. Men sidste år startede det altså også skidt, og man kom alligevel videre. Gruppen var mere eller mindre af samme sværhedsgrad. Jeg mener, at den afgørende kamp for Atalanta bliver hjemmekampen mod Ajax næste uge, siger Elefante, der også tror på, at Atalanta kan nå langt i år:

– Holdet er vokset meget med erfaringen fra sidste sæson i Champions League. I sommer har de kun solgt én spiller og har samtidig lavet vigtige indkøb.

– Jeg tror på, at Atalanta som minimum kan nå ottendedelsfinalen,  og derfra afhænger det så, hvem man trækker.

Sidste sæson indledte Atalanta altså med at tabe de første tre kampe, så spillede man uafgjort hjemme mod City, slog Dinamo Zagreb hjemme og vandt ude mod Shakhtar Donetsk. De syv point var nok til at sende Atalanta videre til ottendedelsfinalen, hvor man slog Valencia ud, inden kvartfinalen og Paris Saint-Germain blev endestationen.

Der er kampstart 21.00 i Herning onsdag mellem de danske mestre og Atalanta, der sluttede sidste sæson som nummer tre i Serie A.

Læs også:Troels Bech om FC København-job: Det er svært at forestille sig
Læs også:Stor Esbjerg fB-profil overvejede skifte
Læs også:Liverpool-stjerne tvivlsom til Ajax-brag




LIVE

LIVE: Taget til nåde af Steve Cooper

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Laver aftale med Frederik Birk

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

Brøndby IF – FC Midtjylland

– Han ender i Premier League



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Bayern slår rekord i ny storsejr

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

FC Fredericia – Vejle Boldklub



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Randers FC – FC København

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Silkeborg IF – OB

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Sønderjyske – Viborg FF

Flere ændringer kan være på vej i FC København

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Tottenham under stregen

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

Brøndby-fans sender åbent brev

Cooper gav hård og ærlig besked

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden

Arsenal snublede i guldkampen

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

‘Jeg er rørt og glad’

Real Madrid med gave til Barcelona

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter

Mål i Milano

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen