FC Barcelona har ikke været overbevisende i indeværende sæson, og da første Champions League-ottendedelsfinale mod Napoli var sluttet 1-1, var intet afgjort inden lørdagens returopgør.
Og hjemmeholdet fik sig sågar lidt af et chok fra kampens begyndelse.
Der skulle således gå blot halvandet minut, før Dries Mertens fik en enorm mulighed for at bringe græsterne i front. Efter et par mærkelige aktioner i Barcelona-forsvaret befandt belgieren sig fri i feltet, hvor han trykkede af med sit venstre ben, men afslutningen tog ydersiden af den venstre stolpe.
I stedet blev det 1-0 til hjemmeholdet ti minutter inde i kampen, da Clement Lenglet steg til vejrs på et hjørnespark og headede bolden ind bag Napoli-målmand David Ospina.
Læs også:Agent: Martinez er glad i Inter
2-0 blev det også 23 minutter, og ikke overraskende var det Lionel Messi, der lavede målet. Argentineren modtog bolden i højresiden, og selv om han undervejs var halvt nede og ligge, formåede han at drible bolden hele vejen ind i Napoli-feltet og dreje kuglen over i det lange hjørne.
Selvsamme Messi var på pletten igen syv minutter senere, hvor Frenkie de Jong med ydersiden slog et indlæg mod den bagerste stolpe, som Messi kunne tage ned med brystet og sparke i mål.
Efter VAR-gennemsyn blev scoringen dog annulleret, fordi Messi havde haft hånden på bolden, da den faldt til jorden.
3-0 blev det til gengæld, da Luis Suarez få minutter før pausefløjt sparkede et straffespark, som Kalidou Koulibaly havde begået på Messi, sikkert i nettet.
Læs også:Napoli-rekordindkøb: Wolfsburg troede ikke på mig
Målene fortsætte med at vælte ind inden pausen, og i tillægstiden var det Napolis tur til at blive tildelt et straffespark, da Ivan Rakitic nedlagde Mertens i eget felt. Lorenzo Insigne passerede Marc-Andre ter Stegen fra ellevemeterpletten.
Det gav udeholdet håb inden de sidste 45 minutter, og Gennaro Gattusos tropper kom også ud til anden halvleg med god energi.
Men Quique Setiéns ditto stod imod, og gassen begyndte langsomt at gå af Napoli-ballonen. Hjemmeholdet formåede i stedet at få kontrol på bolden, og Napoli blev aldrig for alvor farlige igen.
Indskiftede Arkadiusz Milik fik ganske vist lagt bolden forbi ter Stegen mod slutningen af opgøret, men polakken havde befundet sig i offside-position, da indlægget mod ham blev slået.
Således forblev det ved 3-1, hvorfor FC Barcelona er klar til kvartfinalerne efter en samlet 4-2-sejr. Her venter Bayern München, som slog Chelsea ud med samlet 7-1.
Læs også:Officielt: Andrea Pirlo får to år i Juventus
Læs også:Juve-boss om Pirlo-ansættelse: En naturlig beslutning
Læs også:Lørdagens rygtebørs: United finder ny målmand i Napoli
EKSKLUSIVT
‘Hans FCK-skifte gør stadig ufatteligt ondt’
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
NYHEDER
Antonsens drøm slukket
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg
MEDIE
Hollandsk klub jagter Fredericia-profil
I chok over Nicolai Poulsen
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
EKSKLUSIVT
Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber
AVIS
United vil gå all in på Premier League-stjerne
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
NYHEDER
Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby
Kamil Grabara-opslag bemærkes
NYHEDER
Anfører sur og skuffet over Silkeborg
FANKLUBBEN
Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
TOPNYHED
Ole Palmå færdig i Brøndby IF
NYHEDER
Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby
NYHEDER
– Når jeg var alene, græd jeg
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
NYHEDER
Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
NYHEDER
Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
TRANSFER
Overraskende nyt om Lukas Engel
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent
Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag
TOPNYHED
Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl
NYHEDER
FCK straffes – Sektion 12 lukkes
NYHEDER
Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’
NYHEDER
Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten
NYHEDER
DBU hylder Hareide
DAGENS SPILFORSLAG
Braga brager derudad
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
Højlund i hovedrolle
Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide
Åge Hareide er død
MEDIE
Han er IKKE i spil
TRANSFER
