Barcelona sendte Napoli ud efter målrig første halvleg

Samtlige fire mål blev lavet i løbet af de første 45 minutter, da FC Barcelona spillede sig videre i Champions League ved at besejre Napoli med 3-1.



FC Barcelona har ikke været overbevisende i indeværende sæson, og da første Champions League-ottendedelsfinale mod Napoli var sluttet 1-1, var intet afgjort inden lørdagens returopgør.

Og hjemmeholdet fik sig sågar lidt af et chok fra kampens begyndelse.

Der skulle således gå blot halvandet minut, før Dries Mertens fik en enorm mulighed for at bringe græsterne i front. Efter et par mærkelige aktioner i Barcelona-forsvaret befandt belgieren sig fri i feltet, hvor han trykkede af med sit venstre ben, men afslutningen tog ydersiden af den venstre stolpe.

I stedet blev det 1-0 til hjemmeholdet ti minutter inde i kampen, da Clement Lenglet steg til vejrs på et hjørnespark og headede bolden ind bag Napoli-målmand David Ospina.

Læs også:Agent: Martinez er glad i Inter

2-0 blev det også 23 minutter, og ikke overraskende var det Lionel Messi, der lavede målet. Argentineren modtog bolden i højresiden, og selv om han undervejs var halvt nede og ligge, formåede han at drible bolden hele vejen ind i Napoli-feltet og dreje kuglen over i det lange hjørne.

Selvsamme Messi var på pletten igen syv minutter senere, hvor Frenkie de Jong med ydersiden slog et indlæg mod den bagerste stolpe, som Messi kunne tage ned med brystet og sparke i mål.

Efter VAR-gennemsyn blev scoringen dog annulleret, fordi Messi havde haft hånden på bolden, da den faldt til jorden.

3-0 blev det til gengæld, da Luis Suarez få minutter før pausefløjt sparkede et straffespark, som Kalidou Koulibaly havde begået på Messi, sikkert i nettet.

Læs også:Napoli-rekordindkøb: Wolfsburg troede ikke på mig

Målene fortsætte med at vælte ind inden pausen, og i tillægstiden var det Napolis tur til at blive tildelt et straffespark, da Ivan Rakitic nedlagde Mertens i eget felt. Lorenzo Insigne passerede Marc-Andre ter Stegen fra ellevemeterpletten.

Det gav udeholdet håb inden de sidste 45 minutter, og Gennaro Gattusos tropper kom også ud til anden halvleg med god energi.

Men Quique Setiéns ditto stod imod, og gassen begyndte langsomt at gå af Napoli-ballonen. Hjemmeholdet formåede i stedet at få kontrol på bolden, og Napoli blev aldrig for alvor farlige igen.

Indskiftede Arkadiusz Milik fik ganske vist lagt bolden forbi ter Stegen mod slutningen af opgøret, men polakken havde befundet sig i offside-position, da indlægget mod ham blev slået.

Således forblev det ved 3-1, hvorfor FC Barcelona er klar til kvartfinalerne efter en samlet 4-2-sejr. Her venter Bayern München, som slog Chelsea ud med samlet 7-1.

Læs også:Officielt: Andrea Pirlo får to år i Juventus
Læs også:Juve-boss om Pirlo-ansættelse: En naturlig beslutning
Læs også:Lørdagens rygtebørs: United finder ny målmand i Napoli


Bo Henriksen bringes i spil til nyt job

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere 

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Italienske medier hylder ham

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!

Fælder hård Schmeichel-dom

Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort

Forlænger med stort angriber-talent

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Køb Vallys-klon, før det er for sent!

Dansker langer ud efter Ruben Amorim

Fælder dom over Norwich-danskere

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.

Her er Superligaens 5 bedste angribere 

Rangerer Eriksen over superstjerner

Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje

FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber

Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Nartey blæser alt modstand til vægs

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat

Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller

Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”

Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han

Arsenal tager førstepladsen tilbage

Liverpool vinder – endelig scorede stjernen

Rystet efter kollision med dansker: Chokerende

Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime

Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma

Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone

Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’

Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’

Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede

Scoringsfattig subtopkamp på Stamford