Barcelona sendte Napoli ud efter målrig første halvleg

Samtlige fire mål blev lavet i løbet af de første 45 minutter, da FC Barcelona spillede sig videre i Champions League ved at besejre Napoli med 3-1.



FC Barcelona har ikke været overbevisende i indeværende sæson, og da første Champions League-ottendedelsfinale mod Napoli var sluttet 1-1, var intet afgjort inden lørdagens returopgør.

Og hjemmeholdet fik sig sågar lidt af et chok fra kampens begyndelse.

Der skulle således gå blot halvandet minut, før Dries Mertens fik en enorm mulighed for at bringe græsterne i front. Efter et par mærkelige aktioner i Barcelona-forsvaret befandt belgieren sig fri i feltet, hvor han trykkede af med sit venstre ben, men afslutningen tog ydersiden af den venstre stolpe.

I stedet blev det 1-0 til hjemmeholdet ti minutter inde i kampen, da Clement Lenglet steg til vejrs på et hjørnespark og headede bolden ind bag Napoli-målmand David Ospina.

Læs også:Agent: Martinez er glad i Inter

2-0 blev det også 23 minutter, og ikke overraskende var det Lionel Messi, der lavede målet. Argentineren modtog bolden i højresiden, og selv om han undervejs var halvt nede og ligge, formåede han at drible bolden hele vejen ind i Napoli-feltet og dreje kuglen over i det lange hjørne.

Selvsamme Messi var på pletten igen syv minutter senere, hvor Frenkie de Jong med ydersiden slog et indlæg mod den bagerste stolpe, som Messi kunne tage ned med brystet og sparke i mål.

Efter VAR-gennemsyn blev scoringen dog annulleret, fordi Messi havde haft hånden på bolden, da den faldt til jorden.

3-0 blev det til gengæld, da Luis Suarez få minutter før pausefløjt sparkede et straffespark, som Kalidou Koulibaly havde begået på Messi, sikkert i nettet.

Læs også:Napoli-rekordindkøb: Wolfsburg troede ikke på mig

Målene fortsætte med at vælte ind inden pausen, og i tillægstiden var det Napolis tur til at blive tildelt et straffespark, da Ivan Rakitic nedlagde Mertens i eget felt. Lorenzo Insigne passerede Marc-Andre ter Stegen fra ellevemeterpletten.

Det gav udeholdet håb inden de sidste 45 minutter, og Gennaro Gattusos tropper kom også ud til anden halvleg med god energi.

Men Quique Setiéns ditto stod imod, og gassen begyndte langsomt at gå af Napoli-ballonen. Hjemmeholdet formåede i stedet at få kontrol på bolden, og Napoli blev aldrig for alvor farlige igen.

Indskiftede Arkadiusz Milik fik ganske vist lagt bolden forbi ter Stegen mod slutningen af opgøret, men polakken havde befundet sig i offside-position, da indlægget mod ham blev slået.

Således forblev det ved 3-1, hvorfor FC Barcelona er klar til kvartfinalerne efter en samlet 4-2-sejr. Her venter Bayern München, som slog Chelsea ud med samlet 7-1.

Læs også:Officielt: Andrea Pirlo får to år i Juventus
Læs også:Juve-boss om Pirlo-ansættelse: En naturlig beslutning
Læs også:Lørdagens rygtebørs: United finder ny målmand i Napoli




LIVE

LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

‘De har grinet deres røv i laser’



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Glem det, Leicester!



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

‘Thomas Delaney er fortid’

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Thomas Frank er favorit til jobbet

Peter Schmeichel hylder superstjerner

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

PSG – Liverpool

Har været uenig med Steve Cooper

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

Han er Superligaens ringeste målmand!



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Barcelona – Atletico

Gift Links hylder FCK-legende

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Det betyder intet mod Liverpool

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Nu er han pludselig syg

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

FIFA åbner sag mod Spanien

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Sporting CP – Arsenal

Mathias Zanka går viralt

Real Madrid – Bayern

Danmark har aldrig haft så mange før

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub