Barcelona sendte Napoli ud efter målrig første halvleg

Samtlige fire mål blev lavet i løbet af de første 45 minutter, da FC Barcelona spillede sig videre i Champions League ved at besejre Napoli med 3-1.



FC Barcelona har ikke været overbevisende i indeværende sæson, og da første Champions League-ottendedelsfinale mod Napoli var sluttet 1-1, var intet afgjort inden lørdagens returopgør.

Og hjemmeholdet fik sig sågar lidt af et chok fra kampens begyndelse.

Der skulle således gå blot halvandet minut, før Dries Mertens fik en enorm mulighed for at bringe græsterne i front. Efter et par mærkelige aktioner i Barcelona-forsvaret befandt belgieren sig fri i feltet, hvor han trykkede af med sit venstre ben, men afslutningen tog ydersiden af den venstre stolpe.

I stedet blev det 1-0 til hjemmeholdet ti minutter inde i kampen, da Clement Lenglet steg til vejrs på et hjørnespark og headede bolden ind bag Napoli-målmand David Ospina.

Læs også:Agent: Martinez er glad i Inter

2-0 blev det også 23 minutter, og ikke overraskende var det Lionel Messi, der lavede målet. Argentineren modtog bolden i højresiden, og selv om han undervejs var halvt nede og ligge, formåede han at drible bolden hele vejen ind i Napoli-feltet og dreje kuglen over i det lange hjørne.

Selvsamme Messi var på pletten igen syv minutter senere, hvor Frenkie de Jong med ydersiden slog et indlæg mod den bagerste stolpe, som Messi kunne tage ned med brystet og sparke i mål.

Efter VAR-gennemsyn blev scoringen dog annulleret, fordi Messi havde haft hånden på bolden, da den faldt til jorden.

3-0 blev det til gengæld, da Luis Suarez få minutter før pausefløjt sparkede et straffespark, som Kalidou Koulibaly havde begået på Messi, sikkert i nettet.

Læs også:Napoli-rekordindkøb: Wolfsburg troede ikke på mig

Målene fortsætte med at vælte ind inden pausen, og i tillægstiden var det Napolis tur til at blive tildelt et straffespark, da Ivan Rakitic nedlagde Mertens i eget felt. Lorenzo Insigne passerede Marc-Andre ter Stegen fra ellevemeterpletten.

Det gav udeholdet håb inden de sidste 45 minutter, og Gennaro Gattusos tropper kom også ud til anden halvleg med god energi.

Men Quique Setiéns ditto stod imod, og gassen begyndte langsomt at gå af Napoli-ballonen. Hjemmeholdet formåede i stedet at få kontrol på bolden, og Napoli blev aldrig for alvor farlige igen.

Indskiftede Arkadiusz Milik fik ganske vist lagt bolden forbi ter Stegen mod slutningen af opgøret, men polakken havde befundet sig i offside-position, da indlægget mod ham blev slået.

Således forblev det ved 3-1, hvorfor FC Barcelona er klar til kvartfinalerne efter en samlet 4-2-sejr. Her venter Bayern München, som slog Chelsea ud med samlet 7-1.

Læs også:Officielt: Andrea Pirlo får to år i Juventus
Læs også:Juve-boss om Pirlo-ansættelse: En naturlig beslutning
Læs også:Lørdagens rygtebørs: United finder ny målmand i Napoli




– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt




NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Stiktosset – her er Delaneys svar

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Josip Radošević på samtlige forsider



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

Viser målform før vigtig landskamp



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

I svime over Pelle Mattsson

Krisen er blevet til en katastrofe?

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

FC Midtjylland misser gylden chance

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Modtager stor ros fra Højbjerg

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Rasmus Højlund revser konkurrent

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Forvirret over Superliga-forhandlinger

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Mål i spansk mandagskamp

FC København-krisen fortsætter

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Silkeborg klasker Randers

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

Randers vinder Gudenå-derby

Viborg FF – FC Midtjylland

AGF – Brøndby IF

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’