FC Midtjylland går onsdag aften ind til deres måske mest definerende kamp i sæsonen, når de møder Young Boys i Champions League-kvalifikationen. Hvis midtjyderne vinder er de nemlig sikre på europæisk gruppespil. Enten i Champions League eller Europa League.
Dog kommer de danske mestre til kampen med et nederlag i bagagen fra Superliga-mødet med Sønderjyske i fredags. Dog kan der måske være tale om, at ordsproget om en dårlig generalprøve giver en god premiere. Det håber FC Midtjyllands cheftræner Brian Priske
Læs også:Optakt: FC Midtjylland – Young Boys
– Det kan man håbe. Det er i hvert fald en anderledes præstation, som vi skal lægge for dagen. Det bliver en anderledes kamp med et helt andet tempo og niveau, som vi skal op imod. Vi får også brug for et lidt andet mindset i kampen, siger han til klubbens hjemmeside og fortsætter:
– Vi skal tage rigtig meget med fra Bulgarien (mod Ludogorets red.), som vi gjorde godt dernede. Jeg synes, at vi var dominerende i 75 af de 90 minutter dernede. Hvis vi kan få mange af de takter med til denne kamp, så har vi også gode muligheder for at gå videre til playoff’en, lyder det fra Brian Priske
Læs også:Steinlein har 200 millioner kroner på spil
I forhold til modstanderne fra Young Boys, så er det et hold, som Brian Priske tydeligvis har respekt for, og det er da også et hold, som har været i europæisk gruppespil fire sæsoner i træk.
– Det er et rigtig godt hold, der kommer. De er schweiziske mestre med dygtige landsholdsspillere. De har været samlet i en periode, og de ved, hvad det handler om. De har den erfaring. Vi skal stå lidt på tær for at kunne være med og tage det længste strå.
Kampen mellem FC Midtjylland og Young Boys spilles onsdag klokken 20.30, og den skal afgøres over én kamp.
Læs også:Sviatchenko har nøglen til sejr klar mod Young Boys
Læs også:Midtjylland jagter gruppespil: Det er Champions League, der er vores fokus
Læs også:Young Boys-træner: FCM’s sejr over Ludogorets siger en del om kvaliteten
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og tag stjerne med’
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
AGF køber dansk profil
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
Dansk træner vinder stor pris
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
OPTAKT
Bayern – PSG
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
Millionregn over ‘PC’
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
Tv-vært stopper på Viaplay
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
