FC Midtjylland går onsdag aften ind til deres måske mest definerende kamp i sæsonen, når de møder Young Boys i Champions League-kvalifikationen. Hvis midtjyderne vinder er de nemlig sikre på europæisk gruppespil. Enten i Champions League eller Europa League.
Dog kommer de danske mestre til kampen med et nederlag i bagagen fra Superliga-mødet med Sønderjyske i fredags. Dog kan der måske være tale om, at ordsproget om en dårlig generalprøve giver en god premiere. Det håber FC Midtjyllands cheftræner Brian Priske
Læs også:Optakt: FC Midtjylland – Young Boys
– Det kan man håbe. Det er i hvert fald en anderledes præstation, som vi skal lægge for dagen. Det bliver en anderledes kamp med et helt andet tempo og niveau, som vi skal op imod. Vi får også brug for et lidt andet mindset i kampen, siger han til klubbens hjemmeside og fortsætter:
– Vi skal tage rigtig meget med fra Bulgarien (mod Ludogorets red.), som vi gjorde godt dernede. Jeg synes, at vi var dominerende i 75 af de 90 minutter dernede. Hvis vi kan få mange af de takter med til denne kamp, så har vi også gode muligheder for at gå videre til playoff’en, lyder det fra Brian Priske
Læs også:Steinlein har 200 millioner kroner på spil
I forhold til modstanderne fra Young Boys, så er det et hold, som Brian Priske tydeligvis har respekt for, og det er da også et hold, som har været i europæisk gruppespil fire sæsoner i træk.
– Det er et rigtig godt hold, der kommer. De er schweiziske mestre med dygtige landsholdsspillere. De har været samlet i en periode, og de ved, hvad det handler om. De har den erfaring. Vi skal stå lidt på tær for at kunne være med og tage det længste strå.
Kampen mellem FC Midtjylland og Young Boys spilles onsdag klokken 20.30, og den skal afgøres over én kamp.
Læs også:Sviatchenko har nøglen til sejr klar mod Young Boys
Læs også:Midtjylland jagter gruppespil: Det er Champions League, der er vores fokus
Læs også:Young Boys-træner: FCM’s sejr over Ludogorets siger en del om kvaliteten
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
MEDIE
Vil smadre transferrekord
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Holland – Sverige
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
OPTAKT
Tyrkiet – Paraguay
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
