Brian Priske før Young Boys: Vil gentage takterne fra Ludogorets-kampen

FC Midtjyllands cheftræner Brian Priske har planerne klar til mødet med Young Boys.



FC Midtjylland går onsdag aften ind til deres måske mest definerende kamp i sæsonen, når de møder Young Boys i Champions League-kvalifikationen. Hvis midtjyderne vinder er de nemlig sikre på europæisk gruppespil. Enten i Champions League eller Europa League.

Dog kommer de danske mestre til kampen med et nederlag i bagagen fra Superliga-mødet med Sønderjyske i fredags. Dog kan der måske være tale om, at ordsproget om en dårlig generalprøve giver en god premiere. Det håber FC Midtjyllands cheftræner Brian Priske

Læs også:Optakt: FC Midtjylland – Young Boys

– Det kan man håbe. Det er i hvert fald en anderledes præstation, som vi skal lægge for dagen. Det bliver en anderledes kamp med et helt andet tempo og niveau, som vi skal op imod. Vi får også brug for et lidt andet mindset i kampen, siger han til klubbens hjemmeside og fortsætter: 

– Vi skal tage rigtig meget med fra Bulgarien (mod Ludogorets red.), som vi gjorde godt dernede. Jeg synes, at vi var dominerende i 75 af de 90 minutter dernede. Hvis vi kan få mange af de takter med til denne kamp, så har vi også gode muligheder for at gå videre til playoff’en, lyder det fra Brian Priske

Læs også:Steinlein har 200 millioner kroner på spil

I forhold til modstanderne fra Young Boys, så er det et hold, som Brian Priske tydeligvis har respekt for, og det er da også et hold, som har været i europæisk gruppespil fire sæsoner i træk.

– Det er et rigtig godt hold, der kommer. De er schweiziske mestre med dygtige landsholdsspillere. De har været samlet i en periode, og de ved, hvad det handler om. De har den erfaring. Vi skal stå lidt på tær for at kunne være med og tage det længste strå.

Kampen mellem FC Midtjylland og Young Boys spilles onsdag klokken 20.30, og den skal afgøres over én kamp.

Læs også:Sviatchenko har nøglen til sejr klar mod Young Boys
Læs også:Midtjylland jagter gruppespil: Det er Champions League, der er vores fokus
Læs også:Young Boys-træner: FCM’s sejr over Ludogorets siger en del om kvaliteten




TransferLIVE: OB bekræfter




LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Forbereder bud på 970 mio.

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Skylder FC København penge – straffes hårdt

FC Midtjylland forlænger med stort talent

– Derfor fyrer vi Thomasberg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Skotland – Brasilien

Tyrkiet – USA

Ny bejler til dansk guldfugl

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

FC Barcelona køber VM-angriber

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Chokskifte på vej?

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Lufter vild Ronaldo-teori

Marokko – Haiti

Bosnien-Hercegovina – Qatar

Til lægetjek i Superliga-klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham