Fra 2006 til 2015 vandt FC Barcelona Champions League fire gange med gigantiske stjerner som Xavi, Andrés Iniesta og Lionel Messi på holdet.
Siden har klubben gennemgået et generationsskifte og været under et økonomisk pres, som de færreste topklubber kan måle sig med.
Derfor er de sportslige resultater falmet. I hvert fald i Europa. Tirsdag indleder klubben en ny rejse mod europæisk storhed i Champions League.
Men presset fra den ikke så fjerne æra ligger som et åg over holdet, mener klubbens træner, Xavi, som altså selv var med til at bade i triumfer.
– Der er kæmpe krav til os. Barren er så høj, fordi det her er Barcelona.
– Vi kan godt lide udfordringer, men kravene er så høje, at det er brutalt. Det er konsekvensen af at efterfølge så fremragende en æra, som er den bedste i klubbens historie, siger Xavi ifølge AFP.
Den første modstander i Champions League er Royal Antwerp fra Belgien. Derudover skal Barcelona møde FC Porto og Shakhtar Donetsk i kampen om avancement fra gruppespillet.
Oriol Romeu er en af de splinternye spillere i truppen, og han mener, at Barcelona har flere profiler, der kan gå i fodsporene på de spillere, der bar klubben til europæiske trofæer.
– Jeg ser Frenkie de Jong som en af de bedste midtbanespillere i Europa. Det, at han er klar og spiller som en dirigent, er virkelig godt for Barcelona, siger han ifølge det spanske medie Sport.
– Gavi er en spiller, som læser spillet virkelig godt, og i omklædningsrummet er han en fornøjelse. João Cancelo tilpasser sig den slags fodbold og det niveau, vi har brug for at være på, og João Félix er en spiller med et ekstraordinært niveau, siger Oriol Romeu.
Barcelona har fået en god indledning på La Liga-sæsonen. Klubben har vundet fire kampe og spillet en uafgjort. Real Madrid har gjort rent bord og fører ligaen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Her er FCM’s trup – to stjerner ude
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
STORT INTERVIEW
Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
MEDIE