Champions League: Kan Real Madrid undgå ny skuffelse?

Få ti optakts-statistikker til kampen mellem Borussia Mönchengladbach og Real Madrid.



Real Madrid tabte i sidste uge til Shakhtar Donetsk i deres første Champions League-kamp i denne sæson, og det skal de forsøge at rette op på mod Borussia Mönchengladbach tirsdag aften.

I weekenden fik Zinedine Zidanes tropper lidt oprejsning i den hjemlige liga med en sejr over FC Barcelona, men de har også brug for oprejsning i Champions League. Hvis de taber tirsdagens kamp, kan de nemlig skrive klubhistorie af de forkerte årsager.

Det fremgår af de 10 opta-statistikker, du kan se nedenfor, og som er bragt i samarbejde med spilxperten.com

– Dette bliver det femte møde mellem Borussia Mönchengladbach og Real Madrid i europæisk sammenhæng. De har begge vundet en gang, mens det er sluttet uafgjort de øvrige to gange.

Læs også:Champions League: FC Midtjylland har det svært på udebane i Europa

– Real Madrid er ubesejret i deres seneste ni kampe mod tyske hold i europæiske turneringer med seks sejre og tre uafgjorte, siden et 0-2-nederlag til VFL Wolfsburg i april 2016. Faktisk har de aldrig før prøvet at vinde ti kampe i træk mod hold fra et givent land i turneringen.

– Borussia Mönchengladbach har kun vundet en af ​​deres seneste 11 kampe i alle konkurrencer mod spanske hold, mens de har tabt otte. De vandt senest 4-2 mod Sevilla i november 2015 i Champions League.

– Real Madrid har ikke vundet i af ​​deres tidligere to udebanekampe mod Borussia Mönchengladbach, men dette er deres første besøg siden november 1985, da de tabte 1-5 i UEFA Cups ottendedelsfinaler.

– Borussia Mönchengladbach har kun spillet seks Champions League hjemmekampe i deres historie og har vundet én kamp i processen, hvilket var 4-2-sejren mod Sevilla i november 2015. Dette bliver deres første hjemmekamp i turneringen, siden de spillede 1-1 med Manchester City i november 2016.

Læs også:Rasmus Ankersen: Fodbolden har brug for eventyr som FC Midtjylland

– Real Madrid har vundet fire af deres seneste fem Champions League-gruppespillskampe på udebane og tabt den sidste – de skal prøve at vinde tre i træk for første gang siden september 2015, hvor de havde en stime på fem udebanesejre i træk i gruppespillet.

– Borussia Mönchengladbach har kun holdt et clean sheet i deres seneste 10 kampe i Champions League, hvilket var i en 2-0-sejr mod Celtic i oktober 2016, og de har indkasseret mindst to mål i seks af de 10 kampe.

– Efter at have lidt nederlag i hver af deres seneste tre Champions League-kampe, står Real Madrid over for muligheden for at tabe fire kampe i træk i Europa for første gang i deres historie.

– Marcus Thuram har scoret i to af sine tidligere tre hjemmekampe for Borussia Mönchengladbach i europæiske turneringer, selvom dette bliver hans første hjemmekamp for klubben i Champions League.

– Karim Benzema – der ikke startede i Real Madrids nederlag til Shakhtar i første spillerunde – har været direkte involveret i 19 mål i sine sidste 21 startpladser i UEFA Champions League. Han har scoret 14 mål og lavet fem assists.

Læs også:FIFA-boss: Jeg er interesseret i klub-VM, ikke en europæisk superliga




Odds og spilforslag til lørdagens Ligue 1-kamp mellem Reims og Marseille LIVE

TransferLIVE: Vil kapre Mason Greenwood-transfer

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Norsk ekspert håner Danmark

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Uventet transferdrejning

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Vilde scener – 135 var mødt op

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Bekræfter dansk kæmpetransfer

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Spanien – Belgien

Superligaen er knækket

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Scorer heftig lønstigning



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Har droppet stor dansk transfer