Champions League: Kan Real Madrid undgå ny skuffelse?

Få ti optakts-statistikker til kampen mellem Borussia Mönchengladbach og Real Madrid.



Real Madrid tabte i sidste uge til Shakhtar Donetsk i deres første Champions League-kamp i denne sæson, og det skal de forsøge at rette op på mod Borussia Mönchengladbach tirsdag aften.

I weekenden fik Zinedine Zidanes tropper lidt oprejsning i den hjemlige liga med en sejr over FC Barcelona, men de har også brug for oprejsning i Champions League. Hvis de taber tirsdagens kamp, kan de nemlig skrive klubhistorie af de forkerte årsager.

Det fremgår af de 10 opta-statistikker, du kan se nedenfor, og som er bragt i samarbejde med spilxperten.com

– Dette bliver det femte møde mellem Borussia Mönchengladbach og Real Madrid i europæisk sammenhæng. De har begge vundet en gang, mens det er sluttet uafgjort de øvrige to gange.

Læs også:Champions League: FC Midtjylland har det svært på udebane i Europa

– Real Madrid er ubesejret i deres seneste ni kampe mod tyske hold i europæiske turneringer med seks sejre og tre uafgjorte, siden et 0-2-nederlag til VFL Wolfsburg i april 2016. Faktisk har de aldrig før prøvet at vinde ti kampe i træk mod hold fra et givent land i turneringen.

– Borussia Mönchengladbach har kun vundet en af ​​deres seneste 11 kampe i alle konkurrencer mod spanske hold, mens de har tabt otte. De vandt senest 4-2 mod Sevilla i november 2015 i Champions League.

– Real Madrid har ikke vundet i af ​​deres tidligere to udebanekampe mod Borussia Mönchengladbach, men dette er deres første besøg siden november 1985, da de tabte 1-5 i UEFA Cups ottendedelsfinaler.

– Borussia Mönchengladbach har kun spillet seks Champions League hjemmekampe i deres historie og har vundet én kamp i processen, hvilket var 4-2-sejren mod Sevilla i november 2015. Dette bliver deres første hjemmekamp i turneringen, siden de spillede 1-1 med Manchester City i november 2016.

Læs også:Rasmus Ankersen: Fodbolden har brug for eventyr som FC Midtjylland

– Real Madrid har vundet fire af deres seneste fem Champions League-gruppespillskampe på udebane og tabt den sidste – de skal prøve at vinde tre i træk for første gang siden september 2015, hvor de havde en stime på fem udebanesejre i træk i gruppespillet.

– Borussia Mönchengladbach har kun holdt et clean sheet i deres seneste 10 kampe i Champions League, hvilket var i en 2-0-sejr mod Celtic i oktober 2016, og de har indkasseret mindst to mål i seks af de 10 kampe.

– Efter at have lidt nederlag i hver af deres seneste tre Champions League-kampe, står Real Madrid over for muligheden for at tabe fire kampe i træk i Europa for første gang i deres historie.

– Marcus Thuram har scoret i to af sine tidligere tre hjemmekampe for Borussia Mönchengladbach i europæiske turneringer, selvom dette bliver hans første hjemmekamp for klubben i Champions League.

– Karim Benzema – der ikke startede i Real Madrids nederlag til Shakhtar i første spillerunde – har været direkte involveret i 19 mål i sine sidste 21 startpladser i UEFA Champions League. Han har scoret 14 mål og lavet fem assists.

Læs også:FIFA-boss: Jeg er interesseret i klub-VM, ikke en europæisk superliga




Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer




LIVE

LIVE: Startopstillingerne er klar

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Storklub lurer på Superliga-profil

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Blæst fuldstændig omkuld

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Stjerne peger på Højlund

Laver aftale med Frederik Birk

– Han ender i Premier League



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner

Storroser dansk super-talent



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt

Har ondt af Steve Cooper

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

Bayern slår rekord i ny storsejr

Afviser mesterskabssnak

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Gil Vicente tryner Tondela

FC København med overtidssejr over Randers

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

Silkeborg-comeback giver håb

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!

‘Det former ens karakter’

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’