Real Madrid tabte i sidste uge til Shakhtar Donetsk i deres første Champions League-kamp i denne sæson, og det skal de forsøge at rette op på mod Borussia Mönchengladbach tirsdag aften.
I weekenden fik Zinedine Zidanes tropper lidt oprejsning i den hjemlige liga med en sejr over FC Barcelona, men de har også brug for oprejsning i Champions League. Hvis de taber tirsdagens kamp, kan de nemlig skrive klubhistorie af de forkerte årsager.
Det fremgår af de 10 opta-statistikker, du kan se nedenfor, og som er bragt i samarbejde med spilxperten.com:
– Dette bliver det femte møde mellem Borussia Mönchengladbach og Real Madrid i europæisk sammenhæng. De har begge vundet en gang, mens det er sluttet uafgjort de øvrige to gange.
Læs også:Champions League: FC Midtjylland har det svært på udebane i Europa
– Real Madrid er ubesejret i deres seneste ni kampe mod tyske hold i europæiske turneringer med seks sejre og tre uafgjorte, siden et 0-2-nederlag til VFL Wolfsburg i april 2016. Faktisk har de aldrig før prøvet at vinde ti kampe i træk mod hold fra et givent land i turneringen.
– Borussia Mönchengladbach har kun vundet en af deres seneste 11 kampe i alle konkurrencer mod spanske hold, mens de har tabt otte. De vandt senest 4-2 mod Sevilla i november 2015 i Champions League.
– Real Madrid har ikke vundet i af deres tidligere to udebanekampe mod Borussia Mönchengladbach, men dette er deres første besøg siden november 1985, da de tabte 1-5 i UEFA Cups ottendedelsfinaler.
– Borussia Mönchengladbach har kun spillet seks Champions League hjemmekampe i deres historie og har vundet én kamp i processen, hvilket var 4-2-sejren mod Sevilla i november 2015. Dette bliver deres første hjemmekamp i turneringen, siden de spillede 1-1 med Manchester City i november 2016.
Læs også:Rasmus Ankersen: Fodbolden har brug for eventyr som FC Midtjylland
– Real Madrid har vundet fire af deres seneste fem Champions League-gruppespillskampe på udebane og tabt den sidste – de skal prøve at vinde tre i træk for første gang siden september 2015, hvor de havde en stime på fem udebanesejre i træk i gruppespillet.
– Borussia Mönchengladbach har kun holdt et clean sheet i deres seneste 10 kampe i Champions League, hvilket var i en 2-0-sejr mod Celtic i oktober 2016, og de har indkasseret mindst to mål i seks af de 10 kampe.
– Efter at have lidt nederlag i hver af deres seneste tre Champions League-kampe, står Real Madrid over for muligheden for at tabe fire kampe i træk i Europa for første gang i deres historie.
– Marcus Thuram har scoret i to af sine tidligere tre hjemmekampe for Borussia Mönchengladbach i europæiske turneringer, selvom dette bliver hans første hjemmekamp for klubben i Champions League.
– Karim Benzema – der ikke startede i Real Madrids nederlag til Shakhtar i første spillerunde – har været direkte involveret i 19 mål i sine sidste 21 startpladser i UEFA Champions League. Han har scoret 14 mål og lavet fem assists.
Læs også:FIFA-boss: Jeg er interesseret i klub-VM, ikke en europæisk superliga
LIVE
TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
Klar besked om AGF
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
LIVE
Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Noah Markmann
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
Her er FCK’s næste modstander i Europa
NYHEDER
AaB spiller sig på førstepladsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
TOPNYHED
Sætter klar målsætning
EKSKLUSIVT
Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
