Real Madrid tabte i sidste uge til Shakhtar Donetsk i deres første Champions League-kamp i denne sæson, og det skal de forsøge at rette op på mod Borussia Mönchengladbach tirsdag aften.
I weekenden fik Zinedine Zidanes tropper lidt oprejsning i den hjemlige liga med en sejr over FC Barcelona, men de har også brug for oprejsning i Champions League. Hvis de taber tirsdagens kamp, kan de nemlig skrive klubhistorie af de forkerte årsager.
Det fremgår af de 10 opta-statistikker, du kan se nedenfor, og som er bragt i samarbejde med spilxperten.com:
– Dette bliver det femte møde mellem Borussia Mönchengladbach og Real Madrid i europæisk sammenhæng. De har begge vundet en gang, mens det er sluttet uafgjort de øvrige to gange.
Læs også:Champions League: FC Midtjylland har det svært på udebane i Europa
– Real Madrid er ubesejret i deres seneste ni kampe mod tyske hold i europæiske turneringer med seks sejre og tre uafgjorte, siden et 0-2-nederlag til VFL Wolfsburg i april 2016. Faktisk har de aldrig før prøvet at vinde ti kampe i træk mod hold fra et givent land i turneringen.
– Borussia Mönchengladbach har kun vundet en af deres seneste 11 kampe i alle konkurrencer mod spanske hold, mens de har tabt otte. De vandt senest 4-2 mod Sevilla i november 2015 i Champions League.
– Real Madrid har ikke vundet i af deres tidligere to udebanekampe mod Borussia Mönchengladbach, men dette er deres første besøg siden november 1985, da de tabte 1-5 i UEFA Cups ottendedelsfinaler.
– Borussia Mönchengladbach har kun spillet seks Champions League hjemmekampe i deres historie og har vundet én kamp i processen, hvilket var 4-2-sejren mod Sevilla i november 2015. Dette bliver deres første hjemmekamp i turneringen, siden de spillede 1-1 med Manchester City i november 2016.
Læs også:Rasmus Ankersen: Fodbolden har brug for eventyr som FC Midtjylland
– Real Madrid har vundet fire af deres seneste fem Champions League-gruppespillskampe på udebane og tabt den sidste – de skal prøve at vinde tre i træk for første gang siden september 2015, hvor de havde en stime på fem udebanesejre i træk i gruppespillet.
– Borussia Mönchengladbach har kun holdt et clean sheet i deres seneste 10 kampe i Champions League, hvilket var i en 2-0-sejr mod Celtic i oktober 2016, og de har indkasseret mindst to mål i seks af de 10 kampe.
– Efter at have lidt nederlag i hver af deres seneste tre Champions League-kampe, står Real Madrid over for muligheden for at tabe fire kampe i træk i Europa for første gang i deres historie.
– Marcus Thuram har scoret i to af sine tidligere tre hjemmekampe for Borussia Mönchengladbach i europæiske turneringer, selvom dette bliver hans første hjemmekamp for klubben i Champions League.
– Karim Benzema – der ikke startede i Real Madrids nederlag til Shakhtar i første spillerunde – har været direkte involveret i 19 mål i sine sidste 21 startpladser i UEFA Champions League. Han har scoret 14 mål og lavet fem assists.
Læs også:FIFA-boss: Jeg er interesseret i klub-VM, ikke en europæisk superliga
LIVE
TransferLIVE: Tre kæmpetransfers nærmer sig
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
MEDIE
De vil have Rashford
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
MEDIE
Stor dansker-handel i fare? Er gået under jorden
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TRANSFER
Uventet skifte?
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
