Dansk Milan-chef: Kunne sælge 300.000 billetter

Interessen har været voldsom for opgøret mellem Milan og Inter i Champions League.



Milan og Inters kamp onsdag aften var noget, der fik tælleapparaterne til at komme på overarbejde på San Siro, da der ikke var en eneste billet tilbage at købe. Efterspørgslen til kampen har da også været helt i top, oplyser Milans danske salgs- og marketingschef Casper Stylsvig.

Det fortæller han i et interview på TV3+ forud for kampen.

– Det er en kæmpe kamp, og det er den største kamp igennem de sidste 20 år, men det er også vigtigt for os, fordi klubben kommer tilbage. Champions League er jo vores element. Vi har vundet den syv gange, så vi er utroligt stolte og glade for at være her. Marketingsmæssigt har vi fuldstændig fuldt hus, og vi kunne nok have solgt for over 300.000 billetter, siger Casper Stylsvig.

I stedet må der altså 'nøjes' med at være 75.000.

Samlet set er der udsigt til over 10 millioner euro i indtægter på kampen, som svarer til knap 75 millioner kroner.

Han kommer desuden ind på, at det er vigtigt for Milan at være med igen i en Champions League-semifinalen med den udvikling, som fodbolden har gennemgået i de sidste par årtier. Det er Milan-chefen helt klar over.

– Fodbold har ændret sig over de sidste 20 år. Det er blevet mere kommercielt. Det er blevet en forretning. Jeg ved godt, at det er noget, som man helst ikke må snakke om, men sådan er det, siger han og fortsætter:

– Og der er kommet nye hold til også, så konkurrencen er større, og det kræver bare for et brand som vores, at vi er med fremme, og vi skal være på det niveau. Det er det, klubben står for. En af verdens største klubber, lyder det fra Casper Stylsvig.

Udviklingen i italiensk fodbold er også noget, som Michael Laudrup tager hatten af for. Læs mere om det her.





TransferLIVE: Fortid i FCM – på vej til Chelsea




LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Supercomputer: De vinder Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

Vejle dummer sig i premieren mod AB

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Zorniger efterlyser OB-forstærkninger

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

AGF – Brøndby IF

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

FC København – Lyngby BK

LIVE: FCK smider sejren



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Køb, køb, køb!

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

Meldes varm på ung Superliga-profil

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen