Milan og Inters kamp onsdag aften var noget, der fik tælleapparaterne til at komme på overarbejde på San Siro, da der ikke var en eneste billet tilbage at købe. Efterspørgslen til kampen har da også været helt i top, oplyser Milans danske salgs- og marketingschef Casper Stylsvig.
Det fortæller han i et interview på TV3+ forud for kampen.
– Det er en kæmpe kamp, og det er den største kamp igennem de sidste 20 år, men det er også vigtigt for os, fordi klubben kommer tilbage. Champions League er jo vores element. Vi har vundet den syv gange, så vi er utroligt stolte og glade for at være her. Marketingsmæssigt har vi fuldstændig fuldt hus, og vi kunne nok have solgt for over 300.000 billetter, siger Casper Stylsvig.
I stedet må der altså 'nøjes' med at være 75.000.
Samlet set er der udsigt til over 10 millioner euro i indtægter på kampen, som svarer til knap 75 millioner kroner.
Han kommer desuden ind på, at det er vigtigt for Milan at være med igen i en Champions League-semifinalen med den udvikling, som fodbolden har gennemgået i de sidste par årtier. Det er Milan-chefen helt klar over.
– Fodbold har ændret sig over de sidste 20 år. Det er blevet mere kommercielt. Det er blevet en forretning. Jeg ved godt, at det er noget, som man helst ikke må snakke om, men sådan er det, siger han og fortsætter:
– Og der er kommet nye hold til også, så konkurrencen er større, og det kræver bare for et brand som vores, at vi er med fremme, og vi skal være på det niveau. Det er det, klubben står for. En af verdens største klubber, lyder det fra Casper Stylsvig.
Udviklingen i italiensk fodbold er også noget, som Michael Laudrup tager hatten af for. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
AVIS
Færdig i Real Madrid
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
10. gang i træk
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
INTERVIEW