Dette er en leder fra Tipsbladets trykte udgave fredag 27. maj 2022
Real Madrid og Liverpool.
Det bliver ikke mere Champions League- og mesterholdsagtigt, vel?
Real Madrid vandt de første fem udgaver af Mesterholdenes Turnering fra 1956 til 1960, og nu kan man vinde den 14. titel i turneringen, ikke at førstepladsen på den rangliste er i fare.
Finalemodstanderen Liverpool er nu godt med takket være seks titler, en mere end Manchester United og Chelsea har vundet til sammen.
Real vippede, til stor begejstring for de fleste, Manchester City ud i en dramatisk semifinale.
Det var for mange en bekræftelse af, at Citys milliarder fra Abu Dhabi stadig ikke er nok til at matche Reals historie og kultur, hvilket var rigtigt nok.
Så glemmer vi rekordkøbet Jack Grealishs store chance og at Real Madrid ikke er langt efter City i konkurrencen om at brænde milliarder af på førsteholdet.
Liverpool og Real Madrids ejere og pengemænd fører ikke krig mod civile og er ikke statsoverhoveder i et undertrykkende diktatur.
De har heller ikke sprængt alle lønrammer og manges fornemmelse for anstændighed og rimelighed, som Manchester City og Paris Saint-Germain har gjort inden for et par uger for Erling Haaland og Kylian Mbappé, to spillere der meget vel kan finde en håndfuld Ballon d’Or-titler de kommende ti år.
Men det er som om, vi alle har glemt, hvad bosserne i Real Madrid og Liverpool, to klubber med til sammen 19 titler i Mesterholdenes Turnering og Champions League, forsøgte sidste år.
De er faktisk ikke holdt op endnu.

Real Madrids præsident Florentino Pérez drømmer stadig om at indføre Super League.
Real Madrid og klubbens præsident Florentino Pérez fører lige nu sag ved EU-domstolen, hvor man vil have rettens ord for, at UEFA ikke måtte bremse Super League.
Og Liverpool? Selvom hovedaktionær John Henry i noget, der lignede en gidselvideo, undsagde deltagelsen i Super League, er Liverpool faktisk stadig med juridisk og har sit logo inde på TheSuperLeague.com. (tjek selv)
Forklaringen på logoets tilstedeværelse er tilsyneladende, at de 12 deltagere har underskrevet et bindende dokument, uden jeg helt kan se, hvordan det skulle gøre tingene ret meget bedre.
Super League bliver næppe til noget trods retssagen og truslerne fra Real Madrid, FC Barcelona og Juventus. Det bliver i hvert fald ikke i det navn.
Men principperne i turneringen er allerede ved at blive indført, og det er af fordøren med UEFA’s accept.
Både Real Madrid og Liverpool kom i årets turnering uden at vinde deres nationale liga for et år siden. Så meget for mesterhold.
Men i fremtiden behøver de måske end ikke ende i Top 4 for at kvalificere sig til næste års Champions League.
Fra 2024 bliver Champions League udvidet markant med et stort ligaspil i stedet for puljer, man går fra 32 til 36 hold, og to af pladserne skal efter planen gå til klubber, der ikke kvalificerede sig via deres hjemlige liga.
Der er gang i et stort slagsmål om reglerne, og måske lykkes det til sidst ligaerne at slå de ekstra ‘arvepladser’ ihjel, da de nærmest uanset udformningen vil gå til de største klubber og tage luft ud af ligaerne.

Liverpool-ejer John Henry gjorde sig upopulær blandt dele af klubbens fans med tilslutningen til Super League i 2021.
Men filosofien bag er den samme; de største klubber i verden skal være med i turneringen, også hvis de lige dummer sig en enkelt sæson, som Liverpool var så tæt på for et år siden i Premier League.
Spillerne er udmattede. Trænerne er bekymrede for, hvordan spillerne skal holde til endnu flere kampe, og hvordan de skal vinde kampene og beholde deres job.
Gad vide om Florentino Pérez og John Henry overhovedet selv gider se flere kampe?
Der er et tomt, sjælløst mørke bag det her drive efter flere kampe, og bag de to finalister og deres bagmænd.
Og UEFA som fodbolds forsvarer tror jeg ikke helt på, når man gladelig gav årets Champions League-finale til Rusland og overvejede at sende hele EM sidste år til landet, selvom landets regime i årtier har fængslet, forgiftet og myrdet rivaler, før man for alvor kastede sig over naboen Ukraine.
Og det UEFA, som ligger i ske med Qatar repræsenteret ved PSG’s præsident Nasser Al-Khelaïfi.
Real Madrid og Liverpool har nogle af de dybeste rødder i fodboldhistorien, og det er nok derfor, jeg er lige så bekymret for, hvad deres chefer kan få igennem, som PSG og Manchester Citys kan. I de to naturressource-giganter er målsætningerne og faren ved dem om ikke andet ude i det fri – i Real Madrid og Liverpool er de vævet sammen med årtiers storhed og dermed sværere at slå tilbage imod.
TRANSFER
Sker lige om lidt: ‘Rasmus Højlund solgt’
AVIS
Kæmpe dansk stjerne til Tottenham?
NYHEDER
– Ingen har pengene til at friste mig
HELT VILDT
Sensationel udvikling på vej?
TOPNYHED
– De bliver solgt for ekstrem udsalgspris
TOPNYHED
– Så kan de glemme alt om et dansk mesterskab
MEDIE
Klubskifte kan ske – møde i denne uge
TOPNYHED
‘Nærmest et karaktermord’
MEDIE
AC Milan meldes interesseret i Superliga-stjerne
TOPNYHED
Prelec med kontant Christian Sørensen-melding
NYHEDER
‘Fodbold bliver ligegyldigt’
TIPSBLADETS DOM
Det kan da godt være, FCK skal se at hente ham
Slut: Imponerende Brøndby-sejr
TOPNYHED
‘FCM ville ikke vælge én eneste fra FCK’
Afslører kollapset FC Midtjylland-transfer
HELT VILDT
Se de vilde billeder – Wass måtte tale til fansene
NYHEDER
Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’
HELT VILDT
Vanvid! 152 tyrkiske dommere indblandet i skandale
NYHEDER
Dorgu stjæler overskrifter – bliver slagtet
NYHEDER
Hård kritik efter Rune-skade: Frygter for helbred
LIGE NU
Helt nyt ansigt i Brøndby-truppen
TOPNYHED
Transfer på vej? ‘CV’ flirter med Superliga-profil
TOPNYHED
Storroser Yuito Suzuki
NYHEDER
Fire på stribe for Hjulmand
INTERVIEW
Dansk stjernes liv ændret: Det har været voldsomt
TOPNYHED
Tidligere Brøndby-profil færdig i sin klub
TOPNYHED
Brøndby-boss kritiserer fans: Totalt ødelæggende
TRANSFER
Tv-ekspert: ‘FC København køber en angriber’
HELT VILDT
Superliga-bomber på vej? Legendesøn går målamok
TRANSFER
Bombastisk melding – stort millionbeløb til FCM?
TOPNYHED
Skrækkeligt Napoli-nyt
TRANSFER
118 Superliga-kampe – kan nu hentes kvit og frit
MEDIE
Lukkede tre mål ind – nu roses Schmeichel
LIGE NU
Farvel og tak – Juventus fyrer Igor Tudor
HELT VILDT
Michael Laudrup: ‘Han er bedre, end jeg var!’
HELT VILDT
I svime over dansker
HELT VILDT
Vanvittig kamp af “ustoppelige” German Onugkha
MEDIE
Skidt nyt for Andreas Christensen
NYHEDER
Kæmpe fejl og kampafbrydelse – BIF banker OB
Dansk cykelrytter ramt af flere blodpropper
Sådan starter OB og Brøndby IF
OPTAKT
OB – Brøndby IF
– Jeg faldt ned på ryggen og hørte et knæk
MEDIE
Tophold jagter to danskere
Her kan du se OB mod Brøndby IF
TOPNYHED
Afviste Brøndby: Nu kommer Viborg med nyt
NYHEDER
‘Kom uventet – det har været voldsomt’
På røven over dansk stjerne
NYHEDER
Dreyer fortsætter målformen i playoff-kamp
NYHEDER