PARKEN (Tipsbladet): Rasmus Falk missede en af de største kampe i karrieren.
Grundet en skade blev den rutinerede FCK-spiller hjemme i København, da resten af holdet rejste til Manchester for at spille 1/8-finale i Champions League mod Manchester City.
Søndag var Falk tilbage på banen for FCK, hvor det endda blev til både mål og assist, og her fortalte han, at det ikke var rart at misse City-kampen.
– Det gjorde faktisk virkelig ondt at misse City-kampen. Det var hårdt for mig at gå glip af den kamp, for det har været så fedt, og nu er den (Champions League-kampagnen, red.) lukket i, og jeg var der ikke, da vi røg ud. Det ville jeg rigtig gerne have været en del af.
– Det var hårdt at se hjemme på tv. Så har man det altid sådan, at når man spiller sidste kamp, og man godt ved, hvor svært det er at komme i Champions League-gruppespillet, så håber man ikke, det er den sidste kamp, og det må vi sørge for, det ikke bliver, fortæller Falk.
Falk slår samtidig fast, at han ikke ville have kunnet spille City-kampen, selvom han allerede søndag var tilbage i aktion.
– Jeg kunne ikke have spillet mod City. Det var ikke blevet godt, og det havde måske også kostet noget, så vi brugte tiden på at arbejde derhjemme, ligesom med Diogo, så vi har kunne blive klar til i dag.
– Jeg har kæmpet med et ledbånd i knæet i lidt tid. Det er fint, og det er ikke noget, der holder mig fra ikke at kunne gøre mine ting, men jeg glæder mig også til, at det bliver endnu bedre, og vi gør et super stykke arbejde med en masse mennesker i klubben, siger Rasmus Falk.
I stedet for at rejse til Manchester brugte Rasmus Falk og Diogo Goncalves, der også var ude med en skade, tiden på at træne og hygge sig.
– Diogo og jeg har faktisk haft et par hyggelige dage, og vi så også kampen sammen hjemme hos Claesson, og vi har haft nogle hyggelige dage i København.
– Vi ville hellere have været et andet sted, men vi har trænet godt, og vi har hygget os så meget, vi nu kunne ovenpå Midtjylland-kampen, som vi ikke var tilfredse med, og at vi ikke var med i Manchester. Det handler om at få det bedste ud af det, siger Rasmus Falk.
FC København vandt søndagens kamp mod Lyngby med 4-0.

Megabudget i dansk klub: ‘Vilde, vilde penge’

Menno van Dam arkitekten bag Brøndby-transfer

Tjekkisk fodboldinstans undersøger Brian Priske

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

Dansk klub jubler – stjernekomiker bliver medejer

OB – FC Fredericia

Bendtner scorer nyt job

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Superliga-angriber solgt til mesterklub

Andreas Christensen afviste Danmark

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

FC Midtjylland – Viborg FF

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Afsløring: William Clem afviste flere store tilbud

Kæmpe drama i Parken: ‘Jeg var meget skuffet’

Helt sikker: ‘Højlund-millioner er garanteret’

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Tv-ekspert: Han kan blive fyret i weekenden

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Laudrup om FCK-profil: ‘Kan være utroligt farligt’

Wow, FCK – ny driblekonge på vej!

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Gjorde det onde ved FCK – hyldes af Laudrup

Storklub vil hente Thomas Kristensen

Engelsk legende til Wrexham?

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Stor ændring på landsholdet

Utilfredshed i Parken: ‘Det må aldrig ske!’

Nedtur – forpurret af regn

Afviser – sker ikke i Danmark: ‘Glem det!’

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Surt show! Men med ham er FCK i en anden verden

Debatten raser: ‘Bemærkelsesværdigt!”

Dansker i stort kinesisk eventyr

Fejret med durum og æresflise

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Haaland sænkede Højlund og co. efter rødt kort

Elkjær jubler over Frank

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Sker for første gang

Guardiola: ‘Haaland i kategori med de to monstre’

Tidligere Barca-præsidenter afviser bestikkelse

Mange hjørnespark til Les Gones

Hjulmand: FCK skubber barren for dansk klubfodbold

Storroser FCK: ‘Vi skal være glade for ét point’

– En drøm, der gik i opfyldelse

Neestrup efter vildt drama: ‘Fuck nu det’

– Det kan vi bruge fire sekunder på at tude over

FC København smider kæmpe sejr efter selvmål

Skuffet: ‘Jeg har aldrig hørt om ham’

Michael Laudrup hylder FCK: ‘Det er klasse’

Sådan starter FC København mod Leverkusen
