Det er ikke en fryd for øjet at se Manchester Uniteds kampe lige nu.
Det mener den tidligere Manchester United-spiller og nuværende fodboldekspert på Sky Sports Gary Neville.
Lørdag led United endnu et Premier League-nederlag. Denne gang var det til Kasper Schmeichel og co. fra Leicester, og efter kampen havde Neville ikke meget godt at sige om sin tidligere klub.
– De er slet slet ikke gode nok. I det øjeblik at de møder halvgode hold, så kommer de i problemer.
– Holdets præstationer har været så sjuskede hele sæsonen. Der er kommet nogle gode mål, men den generelle præstation har været sjusket, siger Neville ifølge Daily Mail.
Specielt er den tidligere forsvarsspiller ikke glad for de perioder i kampen, hvor United ikke har bolden.
– De er ikke engang tæt på at være gode nok, når de ikke er på bolden. De er uden tvivl det svageste hold af dem i toppen. De presser ikke, siger Gary Neville.
De seneste tre Premier League-kampe har for United vedkommende budt på et nederlag til Aston Villa, en uafgjort mod Everton og senest et 4-2 nederlag til Leicester.
Derudover mener Neville også, at Villereal kørte United ud af banen i Champions League, selv om De Røde Djævle endte med at vinde den kamp efter et mål i sidste minut.
Også valget af startelleveren er Neville bekymret for. For mange offensive kræfter og for få defensive giver holdet problemer, mener han.
– Mod Leicester startede Greenwood, Sancho, Ronaldo, Pogba og Fernandes inde. Jeg ville ikke være forsvarsspiller på det hold, siger Neville.
Manchester Uniteds næste kamp er på onsdag, hvor Joakim Mæhle og Atalanta kommer på besøg i Champions League-gruppespillets tredje runde.
LIVE
VM-LIVE: Stor mystik om dansk træner
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
AaB dæmper superligaforventninger
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
Her er Tysklands vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
OPTAKT
Kroatien – Ghana
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Norge – Frankrig
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
Afslører: FCK ringede aldrig
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
NYHEDER
