Eksperter: Griezmann skulle ikke have rødt kort

Antoine Griezmann fik direkte rødt kort mod Liverpool, efter han plantede sine knopper i hovedet på Roberto Firmino. En forkert dom, mener TV3 Sport-eksperterne.



Tirsdagens Champions League-brag mellem Atlético Madrid og Liverpool havde det hele. Fem scoringer, straffespark og et direkte rødt kort til hjemmeholdets Antoine Griezmann. 

Franskmanden fik rødt kort i anden halvleg ved stillingen 2-2 og et Madrid-hold i overskud, da han med foden i to etagers højde ramte Roberto Firmino i hovedet med sine knopper. 

Herefter endte Liverpool med at vinde kampen, men englænderne fik en lidt for hjælpende hånd. Det mener Martin Jørgensen og Preben Elkjær, som i TV3+-studiet efter kampen diskuterede det røde kort.

Vært Peter Grønborg spørger, om det er for voldsomt med det røde kort, hvortil begge eksperter er enige.

– Både og. Du giver ham det røde kort, og så synes jeg, det er okay, at VAR ikke trækker det tilbage. Men havde han præsenteret ham for det gule kort, havde jeg ikke sagt, at det var et klart rødt kort. For han kigger kun efter bolden, og intentionen er, at den bold skal tæmmes. Og ja, han træder Firmino i hovedet, men jeg tror simpelthen ikke, at han ved, at han er der. 

– Derfor mener jeg, at var han sluppet med et gult, så havde det også været fint, forklarer Martin Jørgensen.

Preben Elkjær supplerer ham efterfølgende, og han vurderer ikke, at der er rødt kort, da han ikke ser modstanderen. Han kalder desuden episoden for uheldig og uforsætlig. 

Med sejren topper Liverpool gruppen med ni point for ni mulige. Atlético Madrid har fire point. 







LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Skæbnedag venter Yuito Suzuki

For første gang siden 2019: ‘En fornøjelse’

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Afsløring: Færdig i Silkeborg



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

PSG er i Champions League-finalen efter drama

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Dansk træner vinder stor pris

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

AGF køber dansk profil

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Premier League-klub går all-in

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’