Englænderne hylder FCK: Denne sejr er mere berømt

Manchester United slagtes i den engelske presse efter nederlaget til FC København, som til gengæld får flere store ord med på vejen.



FC København leverede onsdag aften et europæisk svendestykke, da man vandt 4-3 over Manchester United i Champions League-gruppespillet.

Dermed gik man i sporene på 2006-holdet, som for godt 17 år siden også sendte storklubben hjem fra Parken med et nederlag, og som ganske oplagt blev hædret inden kampen. 

En bølgedal af en kamp, som har indprintet sig på nethinden lang tid fremover. Man forstår godt, hvis FC Københanvs spillere eller tilhængere i dag åbner samtlige medier og læser reportager, meninger og andet om gårsdagens drama, hvor Roony Bardghji blev helten med sin scoring få minutter før tid. 

Det bør Manchester United ikke gøre, for på hjemmefronten bliver de slagtet af de engelske medier, som slet ikke kan forstå, at de tabte efter at have været foran 2-0 på to scoringer af Rasmus Højlund. 

Tipsbladet har brugt de tidlige morgentimer på at gennemgå de engelske medier, der som sædvanlig ikke holder igen.

Daily Mail kalder eksempelvis sejren for mere berømt end 1-0-sejren for 17 år siden.

– Hvis Carlsberg lavede fodboldkampe, så var det her toppen for United og Højlund. Men det var ikke en ølreklame, og det var ikke et H.C. Andersen-eventyr. Det var Manchester United, og det går sjældent, som det er skrevet. Plottet skiftede, da Rashford blev udvist.

– København endte som sejrsherrer takket være to sene mål. Sejrsmålet fra en mand, hvis navn er Roony, og sikke deres fans elskede det. De startede aftenen med at ære holdet, som slog Sir Fergusons hold samme sted i 2006, og de sluttede med at juble over en endnu mere berømt sejr, skriver de. 

Avisen Mirror har en stor forside på sin hjemmeside med skriften: Fiasko i Danmark. Så er stemningen og forventningerne ligesom lagt. Til gengæld roser man Rasmus Højlund, som var et stort lyspunkt. 

The Times har faktisk lidt ros til overs for Manchester United, men kun deres første halvleg, hvor de spillede noget af deres bedste offensive fodbold i denne sæson.

– Da det sidste slutfløjt gav ekko inde i Parken, stod Erik ten Hag for sig selv med sine hænder i lommen, og der har ikke været nogen tvivl om, at han prøvede at finde ud af, hvordan i alverden det her Manchester United-hold formåede at tabe til FC København, skriver de. 

ESPN mener, at Manchester United ramte bunden med nederlaget til FC København, og de skriver blandt andet, at det kun er Manchester United, som kan vinde en kamp to gange og stadig tabe den. 

– Før kampen præsenterede hjemmeholdets fans en tifo, som advarede United, at Parken var "Your Theatre of Nightmares", og det kunne ikke have været mere forudseende, skriver de og fortsætter: 

– Bare for at tilføje en smule til farcen omkring Uniteds elendighed så sang Parken "Roony, Roony" til sidst. Ikke som et minde af Uniteds tidligere store spiller Wayne Rooney, men som en hyldest til deres 17-årige angriber Roony Bardghji, som scorede sejrsmålet. 

Roony Bardghjis navn var tirsdag ikke blandt dem, som stod på Janne Anderssons liste over det svenske landshold, som skal i aktion i de kommende landskampe. FCK-svenskeren kunne efter kampen ikke skjule sin skuffelse, og på hjemmefronten har de måske også indset, at det er en fejl.

Aftonbladets Simon Bank har skrevet en kommentar til mediet, hvor han hylder FCK-helten.

– Ronny fra Rödeby må ikke engang køre bil endnu, men han spiller Champions League-fodbold, og han har fået hele Europa til at interessere sig for ham. Han var et spændende talent for et døgn siden, nu er han noget andet. 

– Roony Bardghji er drengen, som sænkede Manchester United. De kommer til at kaste bunker af sedler efter ham. Måske endda en landsholdstrøje, hvem ved, lyder det. 

Med sejren er FC København nu på andenpladsen i Champions League-gruppen.

Fotos: Getty Images





FCM-boss forklarer farvel til dyr angriber



EKSKLUSIVT

Afsløring: Damsgaard får ny vanvittig kontrakt


FCM-veteran i comeback: Glædet mig i en måned

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Pascal Gregor



Carragher slagter City: ‘Drenge mod mænd’

Bekræfter selv: Skal arbejde for Jesper Sørensen

Hylder fyringstruet Priske efter tæsk

Inden stort skifte: Vil sikre Superliga-eventyr

Erstatning for Biereth: Jagter de denne dansker?



EKSKLUSIVT

‘Alle ved, det sker’


United deler gaver ud mod Rangers

Afsløring: Randers tæt på salg af angriber

Dansker jubler: ‘Fankulturen er nok bedre i Norge’

Transfer-travlhed: Lyngby kigger på to positioner



EKSKLUSIVT

Ronnie Schwartz i chok: Det passer ikke!


Jacob Friis scorer vildt job: Det var altafgørende

Tæt på fyring: Nu reagerer Brian Priske

Færdig i Real Madrid 

Efter skadeshelvede: FCM melder stjerner klar

Tæt på Brøndby-farvel: ‘Josip Radosevic vil hjem’


EKSKLUSIVT

Afsløring: Priske tæt på fyring – afløser lurer


Bekræftet: Mikkel Damsgaard forlænger

Officielt: Anders Dreyer skifter til MLS

Afsløring: Gavin Beavers på plads i Brøndby

Molde har afgivet bud på dansk midtstopper



Afsløring: Martínez ikke med FCM – salg lurer

Her er Oliver Christensens nye klub

Chido Obi har trænet med førsteholdet i Man Utd

‘Brøndby bør hente Juventus- eller United-back’

Udlandsdansker til Lyngby? ‘Har gjort det godt’

Afsløring: Fremad Amager tæt på Kenneth Zohore

Stopper i FC Helsingør

Ludogorets – FC Midtjylland


TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din klub i vinterpausen


Host op, Man Utd: Patrick Dorgu overgår stjerner

Informeret om Diks-exit? ‘Vi har en god dialog’

FC Midtjylland tæt på svensk stortalent

– Hold kæft, hvor er det fedt for Tullberg!

FCK-direktør jubler: ‘Helt fantastisk dreng’

Celtic jubler: Schmeichel scorer ny kontrakt

Mike Tullberg får kæmpe chance i Dortmund

Topchef stopper i DBU

Scorer millionbeløb på Superliga-transfers

Officielt: Dortmund fyrer Sahin

Barcelona-stjerne i drama – politiet skred ind

FCM-modstander ville hyre Glen Riddersholm

Ingen Superliga-klubber: Dansker i rekordtransfer

Vanvittigt: Måber over chok-comeback!

Spår ham stor succes i FC København

Girona blæser til angreb mod Milan

Dansker blæst bagover: Det er helt vanvittigt!

De scorer en bonus ved Jacob Friis-mirakel

Michael Laudrup raser: ‘Det er grotesk!’

Sender danskerklub ud i Champions League-mørket

Skjellerups vilde transfersucces: Så stolt af ham

Rivalen slagtes: ‘Jörgensen skal have chancen nu’