Englænderne hylder FCK: Denne sejr er mere berømt

Manchester United slagtes i den engelske presse efter nederlaget til FC København, som til gengæld får flere store ord med på vejen.



FC København leverede onsdag aften et europæisk svendestykke, da man vandt 4-3 over Manchester United i Champions League-gruppespillet.

Dermed gik man i sporene på 2006-holdet, som for godt 17 år siden også sendte storklubben hjem fra Parken med et nederlag, og som ganske oplagt blev hædret inden kampen. 

En bølgedal af en kamp, som har indprintet sig på nethinden lang tid fremover. Man forstår godt, hvis FC Københanvs spillere eller tilhængere i dag åbner samtlige medier og læser reportager, meninger og andet om gårsdagens drama, hvor Roony Bardghji blev helten med sin scoring få minutter før tid. 

Det bør Manchester United ikke gøre, for på hjemmefronten bliver de slagtet af de engelske medier, som slet ikke kan forstå, at de tabte efter at have været foran 2-0 på to scoringer af Rasmus Højlund. 

Tipsbladet har brugt de tidlige morgentimer på at gennemgå de engelske medier, der som sædvanlig ikke holder igen.

Daily Mail kalder eksempelvis sejren for mere berømt end 1-0-sejren for 17 år siden.

– Hvis Carlsberg lavede fodboldkampe, så var det her toppen for United og Højlund. Men det var ikke en ølreklame, og det var ikke et H.C. Andersen-eventyr. Det var Manchester United, og det går sjældent, som det er skrevet. Plottet skiftede, da Rashford blev udvist.

– København endte som sejrsherrer takket være to sene mål. Sejrsmålet fra en mand, hvis navn er Roony, og sikke deres fans elskede det. De startede aftenen med at ære holdet, som slog Sir Fergusons hold samme sted i 2006, og de sluttede med at juble over en endnu mere berømt sejr, skriver de. 

Avisen Mirror har en stor forside på sin hjemmeside med skriften: Fiasko i Danmark. Så er stemningen og forventningerne ligesom lagt. Til gengæld roser man Rasmus Højlund, som var et stort lyspunkt. 

The Times har faktisk lidt ros til overs for Manchester United, men kun deres første halvleg, hvor de spillede noget af deres bedste offensive fodbold i denne sæson.

– Da det sidste slutfløjt gav ekko inde i Parken, stod Erik ten Hag for sig selv med sine hænder i lommen, og der har ikke været nogen tvivl om, at han prøvede at finde ud af, hvordan i alverden det her Manchester United-hold formåede at tabe til FC København, skriver de. 

ESPN mener, at Manchester United ramte bunden med nederlaget til FC København, og de skriver blandt andet, at det kun er Manchester United, som kan vinde en kamp to gange og stadig tabe den. 

– Før kampen præsenterede hjemmeholdets fans en tifo, som advarede United, at Parken var "Your Theatre of Nightmares", og det kunne ikke have været mere forudseende, skriver de og fortsætter: 

– Bare for at tilføje en smule til farcen omkring Uniteds elendighed så sang Parken "Roony, Roony" til sidst. Ikke som et minde af Uniteds tidligere store spiller Wayne Rooney, men som en hyldest til deres 17-årige angriber Roony Bardghji, som scorede sejrsmålet. 

Roony Bardghjis navn var tirsdag ikke blandt dem, som stod på Janne Anderssons liste over det svenske landshold, som skal i aktion i de kommende landskampe. FCK-svenskeren kunne efter kampen ikke skjule sin skuffelse, og på hjemmefronten har de måske også indset, at det er en fejl.

Aftonbladets Simon Bank har skrevet en kommentar til mediet, hvor han hylder FCK-helten.

– Ronny fra Rödeby må ikke engang køre bil endnu, men han spiller Champions League-fodbold, og han har fået hele Europa til at interessere sig for ham. Han var et spændende talent for et døgn siden, nu er han noget andet. 

– Roony Bardghji er drengen, som sænkede Manchester United. De kommer til at kaste bunker af sedler efter ham. Måske endda en landsholdstrøje, hvem ved, lyder det. 

Med sejren er FC København nu på andenpladsen i Champions League-gruppen.

Fotos: Getty Images



Ekspert: Afgørende at FCK køber til denne position

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde

Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

FCM-helt fremhæver Duncan

Sergio Ramos i chokskifte?

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Neestrup erkender FCM-misundelse

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

FC København scorer millionbeløb

Storhylder Christian Nørgaard

Video: AGF sænket af panenka-straffe

Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!

Lothar Matthaüs storroser dansker

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Et utroligt smukt mareridt!

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK

Klar besked til FCK-fans

Pointdeling i vestfransk derby

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

Forlænger med Ståle Solbakken

– Vi bør være favoritter