FC København ligger i en ønskeposition før sidste spilledag i Champions League.
Københavnerne har noget, der ligner 50-60 procents chance for at gå videre i turneringen, hvilket man gør med en sejr over Galatasaray, alternativt en uafgjort, hvor Manchester United så ikke vinder over Bayern München.
Med en relativt hård lodtrækning som seedet i niveau tre kunne det dårligt have set bedre ud, og finansielt har gruppespillet også været forrygende for københavnerne.
FC København har i dette efterår været begunstiget af, at der ikke var andre nordiske hold med i gruppespillet, og med fornuftige resultater og stor interesse for kampene på hjemmebane giver det et særdeles attraktivt regnestykke, hvis man sad som ansat i klubbens regnskabsafdeling.
Alene for at nå gruppespillet var FC København sikret 267 millioner kroner, da andelen af indtægter fra den såkaldte markedspulje med høj sandsynlighed bliver relativt store, fordi UEFA udregner Norden som ét stort marked.
Det endelige tal for markedspuljen kan ende med at være større end de estimerede 75 millioner kroner, og kan også ende med at være en smule lavere. Går FC København videre i Champions League, vil beløbet fra markedspuljen med garanti ende et stykke over 75 millioner kroner.
De fem point smider 35 millioner kroner oven i, og så kommer selve kampindtægterne samt indtægter fra sponsorater og merchandise.
Med én hjemmekamp tilbage er det regnestykke i sagens natur ikke lukket endnu, men ifølge Tipsbladets kilder vil det typisk ligge i niveauet 50-70 millioner kroner.
Det vil sige, at FC København kommer på indtægter i lejet 350-375 millioner kroner fra Champions League i tilfælde af et nederlag til Galatasaray i kampen 12. december, mens der vil ryge yderligere millioner i kurven, hvis man får point mod de tyrkiske mestre, for slet ikke at tale om et avancement til ottendedelsfinalerne i turneringen.
Flere penge fra næste år
I øjeblikket forhandler UEFA og deres partnere på livet løs om at få de sidste medieaftaler på plads fra næste sommer, hvor Champions League og Europa League laves radikalt om sammen med den mindre Conference League.
De forhandlinger, herunder i Danmark, kan du læse mere om her.
Tipsbladet har set nye dokumenter fra europæisk fodbolds inderkreds, hvor de seneste estimater går på, at indtægterne i den nye turneringsstruktur stiger med omkring 22 procent sammenlignet med Europa-turneringerne her fra 2021 til 2024.
Læs mere om de nye Europa-formater her.
Superliga-klubberne krydser i disse dage fingre for gode afsluttende resultater for FC København og FC Nordsjælland, der lige nu har kurs mod at høste tilstrækkeligt med Europa-point til, at Superligaen fra 2025 igen vil have Champions League-kvalifikationspladser til nummer et og to.
Holder FCK og FCN Superligaen oppe i Top 15 på UEFA-ranglisten, hvor man ligger lige nu, vil pokalvinderen igen komme i Europa League-kvalifikationen i næstsidste runde, mens to danske hold vil komme i Conference Leagues kvalifikation.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
MEDIE
Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
Jubler over ny Brøndby-chef
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
Nu dukker første historie op
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Liverpool vender dobbeltopgøret
Benhård Brian Riemer-melding
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
LIVE: Brøndby ansætter ny chef
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
Presset træner vil rotere mod FCM
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
AVIS
Interessant afsløring
Barcelona vandt 7-2
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
DAGENS SPILFORSLAG
Kroater får klø i Alsace
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før
Manchester City – Real Madrid
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
EKSKLUSIVT