FCM-anfører parkerer transferspekulation: Jeg ved sgu ikke, hvad der sker

Erik Sviatchenko vil først og fremmest kvalificere FC Midtjylland til Champions League. Så tager han spekulationer over sin egen fremtid bagefter.



Da Erik Sviatchenko vendte hjem til FC Midtjylland, var det ikke kun for at kickstarte sin egen karriere på ny. Det var også for at være med til at løfte holdet. Det er nu to mesterskaber og kvalifikationen til et europæisk gruppespil siden, så man må sige, at missionen er gennemført.

Han kan se frem til som minimum at lede holdet på banen i Europa League-gruppespillet, måske endda Champions League, med anførerbindet på armen og som kulmination på hans mange år i FC Midtjylland.

Det er klubmanden Sviatchenko stolt over.

Læs også:Tre mesterskaber og to Europa-gruppespil: FCM har ramt næste niveau

– Det er en stor stolthed, især når du pointerer den længde, jeg har haft i klubben. Så har man været med i alle faser, op- og nedture, siger anføreren.

– Lige nu rider vi på en enormt god bølge med masser af gode resultater og noget, som vi har arbejdet hårdt for. Vi er en sindssygt god gruppe, og det er fedt at se, at man stepper op på de dage her. Det er det, vi hele tiden håber på; at man kan løfte sig til det niveau, når man får chancen. Igen synes jeg bare, at alle gør det, og det er det, som gør mig rigtig stolt som anfører; at få lov til at gå forrest for de her drenge.

Erik Sviatchenko slog selv fast i juli, at han gerne ville have en ny chance for at komme til udlandet i dette transfervindue. Spørgsmålet er, om kvalifikationen til Europa League og muligheden for at komme i Champions League har lagt en dæmper på udlængslen.

Læs også:FCM-træner er ikke i tvivl: Det er det største resultat i klubbens historie

– For mig handler det om én ting, og det er det, vi har snakket så meget om: Champions League. Jeg vil fandeme gerne – undskyld, jeg bander – få sparket den dør ind på egne vegne og på klubbens vegne. Så lige nu handler det bare om de to kampe, og så ved jeg sgu ikke, hvad der sker. Det må vi se til. Men lige nu er jeg meget, meget tilfreds med at sidde her som videre deltager i Europa League, siger han.

Det er to et halvt år, siden Erik Sviatchenko vendte tilbage til FC Midtjylland. I den tid har klubben etableret sig som ligeværdig udfordrer til FC København i de hjemlige turneringer. Der er stadig lang vej op til FCK’s resultater i Europa, men onsdag tog Sviatchenko og co. første skridt.

– Vi har set tegn til det i Superligaen her i en hel sæson, hvor vi har været rigtig bæredygtige. Det er en forløsende følelse at kunne spille de her to kampe, først mod Ludogorets og så mod Young Boys på hjemmebane, så disciplineret og så modent. Jeg synes, alle spillerne stepper op, og det er jo det, vi gerne vil, når vi spiller de europæiske kampe. At vi kan løfte os i flok, både individuelt men også som kollektiv, og det formår vi. Så det er meget, meget fedt, siger han.

FC Midtjylland møder Slavia Prag på udebane tirsdag aften.

Læs også:Claus Steinlein jubler: Skal kunne slå Slavia Prag
Læs også:FC Midtjylland klar til gruppespil efter storsejr
Læs også:Karakterer: Masser af stærke FC Midtjylland-præstationer i stor triumf




LIVE

TransferLIVE: Stort Man City-salg på vej

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Brøndby vil holde på stjerne

Neestrup roser: Godt gået – glad på hans vegne

Kommer til AGF efter monstersæson

Afgørende detalje i stor FCK-transfer

Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Storklub forhandler om Oscar Højlund

Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Brøndby har IKKE budt

Afsløring: Anderlecht sælger Mads Kikkenborg

Afsløring: Forhandlingerne om Amin Chiakha i gang

Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Mulig FC København-signing er søn af superstjerne

Pione Sisto går 48 dramatiske timer i møde

FC København byder på kantspiller

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

FCK-emne smidt af holdet efter interview

Han skal væk fra FC Midtjylland 

Voldsom lønnedgang i Brøndby

Højlund roser FC Københavns fans

– Det er forfærdeligt



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Stærk FCK-trup – han må ikke spille

Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard

Brøndby forhandler om stor transfer

Brøndby opjusterer efter kæmpe salg

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Stjerne på vej: Her er han i særklasse

Tyskere blitzer Nordlondon

‘Det er ret let at se’

Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet

Manchester City køber landsholdsspiller

Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet

AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen

Frank synes færdig: Er det hans afløser?

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham

Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale

Como indtager hovedstaden

Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?