• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Champions League Anders Dehn

FCM-anfører parkerer transferspekulation: Jeg ved sgu ikke, hvad der sker

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Erik Sviatchenko vil først og fremmest kvalificere FC Midtjylland til Champions League. Så tager han spekulationer over sin egen fremtid bagefter.

Af Anders Dehn

Da Erik Sviatchenko vendte hjem til FC Midtjylland, var det ikke kun for at kickstarte sin egen karriere på ny. Det var også for at være med til at løfte holdet. Det er nu to mesterskaber og kvalifikationen til et europæisk gruppespil siden, så man må sige, at missionen er gennemført.

Han kan se frem til som minimum at lede holdet på banen i Europa League-gruppespillet, måske endda Champions League, med anførerbindet på armen og som kulmination på hans mange år i FC Midtjylland.

Det er klubmanden Sviatchenko stolt over.

Læs også:Tre mesterskaber og to Europa-gruppespil: FCM har ramt næste niveau

- Det er en stor stolthed, især når du pointerer den længde, jeg har haft i klubben. Så har man været med i alle faser, op- og nedture, siger anføreren.

- Lige nu rider vi på en enormt god bølge med masser af gode resultater og noget, som vi har arbejdet hårdt for. Vi er en sindssygt god gruppe, og det er fedt at se, at man stepper op på de dage her. Det er det, vi hele tiden håber på; at man kan løfte sig til det niveau, når man får chancen. Igen synes jeg bare, at alle gør det, og det er det, som gør mig rigtig stolt som anfører; at få lov til at gå forrest for de her drenge.

Erik Sviatchenko slog selv fast i juli, at han gerne ville have en ny chance for at komme til udlandet i dette transfervindue. Spørgsmålet er, om kvalifikationen til Europa League og muligheden for at komme i Champions League har lagt en dæmper på udlængslen.

Læs også:FCM-træner er ikke i tvivl: Det er det største resultat i klubbens historie

- For mig handler det om én ting, og det er det, vi har snakket så meget om: Champions League. Jeg vil fandeme gerne - undskyld, jeg bander - få sparket den dør ind på egne vegne og på klubbens vegne. Så lige nu handler det bare om de to kampe, og så ved jeg sgu ikke, hvad der sker. Det må vi se til. Men lige nu er jeg meget, meget tilfreds med at sidde her som videre deltager i Europa League, siger han.

Det er to et halvt år, siden Erik Sviatchenko vendte tilbage til FC Midtjylland. I den tid har klubben etableret sig som ligeværdig udfordrer til FC København i de hjemlige turneringer. Der er stadig lang vej op til FCK's resultater i Europa, men onsdag tog Sviatchenko og co. første skridt.

- Vi har set tegn til det i Superligaen her i en hel sæson, hvor vi har været rigtig bæredygtige. Det er en forløsende følelse at kunne spille de her to kampe, først mod Ludogorets og så mod Young Boys på hjemmebane, så disciplineret og så modent. Jeg synes, alle spillerne stepper op, og det er jo det, vi gerne vil, når vi spiller de europæiske kampe. At vi kan løfte os i flok, både individuelt men også som kollektiv, og det formår vi. Så det er meget, meget fedt, siger han.

FC Midtjylland møder Slavia Prag på udebane tirsdag aften.

Læs også:Claus Steinlein jubler: Skal kunne slå Slavia Prag

Læs også:FC Midtjylland klar til gruppespil efter storsejr

Læs også:Karakterer: Masser af stærke FC Midtjylland-præstationer i stor triumf

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020