FCM-målmand om gruppespil: Man kan se tilbage på det, når man stopper

Europæiske gruppespil er den slags, man husker, når man engang stopper sin karriere, mener FC Midtjylland-målmand Jesper Hansen. Derfor glæder han sig over, at det endelig lykkedes for hans hold at kvalificere sig igen.



Jesper Hansen ved, hvad han taler om. Han var en del af det FC Nordsjælland-hold, der var i Champions League-gruppespillet i 2012, så når han kommer ind på, hvad det betyder at kvalificere sig til den slags, er det med en vis vægt.

Onsdag var han med til at slå Young Boys ud af Champions League-kvalifikationen. Dermed er FC Midtjylland bare to kampe mod Slavia Prag fra at nå gruppespillet. Selv hvis det glipper, ryger mestrene over i Europa League.

Den slags betyder meget. Både for klubben og de enkelte spillere.

– Det der med, at man kan komme til at spille Europa League-gruppespil som atlet og professionel fodboldspiller, er helt klart noget, man har gået og tænkt på. Vi har været så tæt på, mens jeg har været med, og stået på tærsklen til at sparke den der forbandede dør ind, hvor det er glippet. Det har ligget oppe i hovedet på os, og vi har været superskuffet de andre år. Derfor er det en kæmpe forløsning og en stor aften for os, siger Jesper Hansen.

– Når man en dag stopper karrieren, kan man forhåbentlig se tilbage på, at man også har prøvet at kvalificere sig til det. Men nu er der et nyt mål, der ligger foran os, og det har jeg prøvet at kvalificere mig direkte til (med FC Nordsjælland, red.). Nu ligger der to kampe om at komme i Champions League og venter. Det vil jo være endnu større, hvis vi kan komme i det forjættede land.

Selv om det giver en vished om, at FC Midtjylland har opfyldt en langvarig målsætning, er Jesper Hansen ikke klar til at stille sig tilfreds med Europa League.

Læs også:FCM-anfører parkerer transferspekulation: Jeg ved sgu ikke, hvad der sker

– Nu ved vi, at vi er sikret der, men nu sætter vi barren endnu højere. Vi vil slå Slavia Prag over to kampe. Jeg ved ikke selv så meget om dem, men det bliver også svært. Men vi har bevist i dag, at vi kan slå et godt hold. Så der venter to opgør om at komme ind i den helt store turnering, og det vil jo være kæmpestort for spillerne her på holdet. Det er det største, man kan opleve, siger målmanden.

Det er fem år, siden FC Midtjylland var i klubbens eneste europæiske gruppespil i historien. Det har reddet dem som en mare, at holdet er snublet hver gang siden 2015, men Jesper Hansen mener, at alle skuffelserne har givet værdifuld erfaring, som kom holdet til gode mod Young Boys.

– Jeg vil tro, at den erfaring, vi har fra tidligere glippede opgør, hvor vi har fået at mærke på egen krop, hvad der egentlig kræves, har vi helt sikkert lært af. Vi fik i hvert fald rettet ind og fik spillet lige op med dem og endda vundet på det fysiske parameter til sidst. Der var ikke en snert af spænding til sidst, og det er vi også glade for, siger han.

Første opgør mod Slavia Prag spilles allerede på udebane på tirsdag.

Læs også:Tre mesterskaber og to Europa-gruppespil: FCM har ramt næste niveau
Læs også:FCM-træner er ikke i tvivl: Det er det største resultat i klubbens historie
Læs også:Claus Steinlein jubler: Skal kunne slå Slavia Prag




– Spiller mod 11 spillere ikke mod 28.000



” Det mener Tipsbladet

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!


Flad Champagne-fest på Rivieraen

United på kurs mod ren engelsk finale



FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte

Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS



Neestrup skifter seks mand mod Viborg

Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland

Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig



TOPNYHED

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget


Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed

Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Afsløring: Kallesøe vil væk fra kaosramte Horsens

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle


– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det


Færdig i OB

Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys

Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker



Randers – FC Nordsjælland

Brøndbys sommerflirt forlader Bayer Leverkusen

AaB styrtbløder: Så dyr vil nedrykning være

Brøndby-fans raser – nu svarer direktør

‘Vi kan gøre ondt på FCK’

Har håneretten over FCK-vennerne

I svime over Brøndby-profil: For pokker mand!

Kent Nielsen med klar tale til kritikere


AVIS

Joakim Mæhle i totterne på holdkammerat


Lamine Yamal skriver Champions League-historie

Jesper Sørensen i stor triumf

Chelseas reserver overmander svenskere

Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!

Vildt comeback! Han reddede Brøndby fra fadæsen

Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’

Silkeborg-stjerne færdig: Udlandet kalder

Fredericia gør stadion klar til Superligaen

Wow for en fodboldkamp!

Brøndby skifter tre mand

FCK-boss ramt: Har jeg det sindssygt stramt med

FCK uden stor stjerne til pokalbrag

AGF får tilskuerstraf efter pyro-brug

Ståle Solbakken: De er Skandinaviens bedste hold

Hård Bruun Larsen-melding: ‘Et vinterflop’

Diant Ramaj: Jeg siger undskyld på søndag

Pokalfinale på MCH Arena: Trist vi er nået dertil

Nu åbner dansk træner op om fyring