FCM-målmand om gruppespil: Man kan se tilbage på det, når man stopper

Europæiske gruppespil er den slags, man husker, når man engang stopper sin karriere, mener FC Midtjylland-målmand Jesper Hansen. Derfor glæder han sig over, at det endelig lykkedes for hans hold at kvalificere sig igen.



Jesper Hansen ved, hvad han taler om. Han var en del af det FC Nordsjælland-hold, der var i Champions League-gruppespillet i 2012, så når han kommer ind på, hvad det betyder at kvalificere sig til den slags, er det med en vis vægt.

Onsdag var han med til at slå Young Boys ud af Champions League-kvalifikationen. Dermed er FC Midtjylland bare to kampe mod Slavia Prag fra at nå gruppespillet. Selv hvis det glipper, ryger mestrene over i Europa League.

Den slags betyder meget. Både for klubben og de enkelte spillere.

– Det der med, at man kan komme til at spille Europa League-gruppespil som atlet og professionel fodboldspiller, er helt klart noget, man har gået og tænkt på. Vi har været så tæt på, mens jeg har været med, og stået på tærsklen til at sparke den der forbandede dør ind, hvor det er glippet. Det har ligget oppe i hovedet på os, og vi har været superskuffet de andre år. Derfor er det en kæmpe forløsning og en stor aften for os, siger Jesper Hansen.

– Når man en dag stopper karrieren, kan man forhåbentlig se tilbage på, at man også har prøvet at kvalificere sig til det. Men nu er der et nyt mål, der ligger foran os, og det har jeg prøvet at kvalificere mig direkte til (med FC Nordsjælland, red.). Nu ligger der to kampe om at komme i Champions League og venter. Det vil jo være endnu større, hvis vi kan komme i det forjættede land.

Selv om det giver en vished om, at FC Midtjylland har opfyldt en langvarig målsætning, er Jesper Hansen ikke klar til at stille sig tilfreds med Europa League.

Læs også:FCM-anfører parkerer transferspekulation: Jeg ved sgu ikke, hvad der sker

– Nu ved vi, at vi er sikret der, men nu sætter vi barren endnu højere. Vi vil slå Slavia Prag over to kampe. Jeg ved ikke selv så meget om dem, men det bliver også svært. Men vi har bevist i dag, at vi kan slå et godt hold. Så der venter to opgør om at komme ind i den helt store turnering, og det vil jo være kæmpestort for spillerne her på holdet. Det er det største, man kan opleve, siger målmanden.

Det er fem år, siden FC Midtjylland var i klubbens eneste europæiske gruppespil i historien. Det har reddet dem som en mare, at holdet er snublet hver gang siden 2015, men Jesper Hansen mener, at alle skuffelserne har givet værdifuld erfaring, som kom holdet til gode mod Young Boys.

– Jeg vil tro, at den erfaring, vi har fra tidligere glippede opgør, hvor vi har fået at mærke på egen krop, hvad der egentlig kræves, har vi helt sikkert lært af. Vi fik i hvert fald rettet ind og fik spillet lige op med dem og endda vundet på det fysiske parameter til sidst. Der var ikke en snert af spænding til sidst, og det er vi også glade for, siger han.

Første opgør mod Slavia Prag spilles allerede på udebane på tirsdag.

Læs også:Tre mesterskaber og to Europa-gruppespil: FCM har ramt næste niveau
Læs også:FCM-træner er ikke i tvivl: Det er det største resultat i klubbens historie
Læs også:Claus Steinlein jubler: Skal kunne slå Slavia Prag




LIVE

LIVE: OB skriver med stortalent

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Rasmus Højlund i massiv modvind

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Avis: De forhandler med Andreas Christensen



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby

Bombe – Superliga-klub nævnes

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

FCM ansætter ny topboss

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

I svime over Filip Jørgensen

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Mexico kommer med markant melding om VM



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

– Der får David at vide, at han er fyret

Deler nyt om fremtiden

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

Mourinho tog røven på Zeca

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

‘Tottenham er i overhængende fare’

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad

Dansk milliardær smider 75.000

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Chido Obi nomineret til pris

Celta Vigo – Real Madrid

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Tottenhams nedtur fortsætter

Få mål i München uden Kane

Wolfsburg-træner bønfalder fans

Nu svarer David Nielsen

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Her tager de stor beslutning