Jesper Hansen ved, hvad han taler om. Han var en del af det FC Nordsjælland-hold, der var i Champions League-gruppespillet i 2012, så når han kommer ind på, hvad det betyder at kvalificere sig til den slags, er det med en vis vægt.
Onsdag var han med til at slå Young Boys ud af Champions League-kvalifikationen. Dermed er FC Midtjylland bare to kampe mod Slavia Prag fra at nå gruppespillet. Selv hvis det glipper, ryger mestrene over i Europa League.
Den slags betyder meget. Både for klubben og de enkelte spillere.
– Det der med, at man kan komme til at spille Europa League-gruppespil som atlet og professionel fodboldspiller, er helt klart noget, man har gået og tænkt på. Vi har været så tæt på, mens jeg har været med, og stået på tærsklen til at sparke den der forbandede dør ind, hvor det er glippet. Det har ligget oppe i hovedet på os, og vi har været superskuffet de andre år. Derfor er det en kæmpe forløsning og en stor aften for os, siger Jesper Hansen.
– Når man en dag stopper karrieren, kan man forhåbentlig se tilbage på, at man også har prøvet at kvalificere sig til det. Men nu er der et nyt mål, der ligger foran os, og det har jeg prøvet at kvalificere mig direkte til (med FC Nordsjælland, red.). Nu ligger der to kampe om at komme i Champions League og venter. Det vil jo være endnu større, hvis vi kan komme i det forjættede land.
Selv om det giver en vished om, at FC Midtjylland har opfyldt en langvarig målsætning, er Jesper Hansen ikke klar til at stille sig tilfreds med Europa League.
Læs også:FCM-anfører parkerer transferspekulation: Jeg ved sgu ikke, hvad der sker
– Nu ved vi, at vi er sikret der, men nu sætter vi barren endnu højere. Vi vil slå Slavia Prag over to kampe. Jeg ved ikke selv så meget om dem, men det bliver også svært. Men vi har bevist i dag, at vi kan slå et godt hold. Så der venter to opgør om at komme ind i den helt store turnering, og det vil jo være kæmpestort for spillerne her på holdet. Det er det største, man kan opleve, siger målmanden.
Det er fem år, siden FC Midtjylland var i klubbens eneste europæiske gruppespil i historien. Det har reddet dem som en mare, at holdet er snublet hver gang siden 2015, men Jesper Hansen mener, at alle skuffelserne har givet værdifuld erfaring, som kom holdet til gode mod Young Boys.
– Jeg vil tro, at den erfaring, vi har fra tidligere glippede opgør, hvor vi har fået at mærke på egen krop, hvad der egentlig kræves, har vi helt sikkert lært af. Vi fik i hvert fald rettet ind og fik spillet lige op med dem og endda vundet på det fysiske parameter til sidst. Der var ikke en snert af spænding til sidst, og det er vi også glade for, siger han.
Første opgør mod Slavia Prag spilles allerede på udebane på tirsdag.
Læs også:Tre mesterskaber og to Europa-gruppespil: FCM har ramt næste niveau
Læs også:FCM-træner er ikke i tvivl: Det er det største resultat i klubbens historie
Læs også:Claus Steinlein jubler: Skal kunne slå Slavia Prag

TransferLIVE: Nu er han på plads i Barcelona

Transfers på vej: Kigger mod FCK og Brøndby

Afsløring: AGF jagter Poulsen – Viborg afviser

Ingen cheftræner: Han står for AGF-træningen

Uha, FCM: Får svær lodtrækning i Europa League

70-30 i FC Midtjyllands favør

Vil kuppe FC København

’95-5 i FC Københavns favør’

Stor transfer på vej? ‘Det er helt vanvittigt!’

Kæmpehandel kan sende 70 millioner til FCM

Drømmelodtrækning for FC Midtjylland

Superliga-klub indstiller jagt på ny ejer

Supercomputer: De ville smadre Superligaen!

Afsløring: Frankfurt byder kæmpe beløb på Froholdt

Jagter dansk målræv

Av: Brøndby kan få skræklodtrækning i Europa

Ville til dansk topklub – direktør giver grønt lys

Afsløring: Genoa forhandler om Albert Grønbæk

Nu går de all-in på Højlund

Stjerne enig med Barcelona – her er kongelønnen

FCK meget tæt på vigtig transfer

Brøndby skal til Færøerne – SIF skal til Island

Thomas Frank var et emne i storklub

Vildt pokerspil om kæmpetransfer

Afsløring: Christian Sørensen til lægetjek

Rekordkøb kigger efter ny klub

Nu bekræfter FCK

Kaoskamp ved klub-VM

Morten Bruun peger på den kommende AGF-cheftræner

Sviatchenko med transferidé: Køb denne dansker

FC Københavns Tivoli-flirt på vej væk

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Dansk træner om Eriksen-ankomst: ‘Drømmen lever’

De to er Superligaens mest værdifulde spillere

FCK skal til Kosovo eller Luxembourg

Her er FCK’s mulige CL-modstandere

Dårligt nyt om AGF’s nye stadion

Superliga-spiller tiltalt for grov vold

‘Tøffe’ med Riemer-opfordring: ‘Alle taler om ham’

Her er 5 bud på AaB’s nye sportschef

Afsløring: FCM forlænger og udlejer stortalent

Bekræfter Brøndby-skifte – fravalgte denne klub

Transferplanen: Det kan blive en genistreg

Kollapset FCK-skifte – nu er han rasende

In or out? FCK har brug for klarhed!

Bøving indrømmer: Det tager hårdt på en

Sølle 3.412 tilskuere på plads til klub-VM-kamp

Presbold til Thomas Frank: Vil vinde PL og CL

Sergio Ramos spolerer Inter-fest

Mål i begge ender i Presov

FC Porto fik nej i spillerjagt på grund af klub-VM

Danmark møder Frankrig i kvartfinalen

Kæmpe øv: Tabet af ham gør ondt!

Gigasalg forude? Frankfurt bader i succeshistorier