FCM-træner om Slavia Prag: Jeg ved, vi har kvaliteterne

FC Midtjylland skal slå Slavia Prag over to kampe. Det bliver en anden opgave end de hidtidige kvalifikationskampe, for denne gang skal det afgøres over to opgør.



Det er ikke langt aftræk, FC Midtjylland får til holdets næste Champions League-kvalifikationskamp. Allerede på tirsdag skal holdet møde Slavia Prag på udebane, og inden da kommer Lyngby BK på besøg på MCH Arena lørdag eftermiddag.

I de to hidtidige kvalifikationskampe er det blevet afgjort på én aften, men i playoffrunden er der både opgør ude og hjemme, som der plejer at være. Det skal FCM-spillerne lige omstille sig til.

– Jeg tror, hele perspektivet bliver ændret af, at det lige pludselig er over to kampe. Det skal vi forholde os til som hold og som enkelte spillere; at det lige pludselig er et andet aspekt, som bliver bragt ind i kampene. De to oplevelser, vi har haft her, har handlet om at levere på dagen – 90 minutter, man skal være klar til. Nu skal man gøre det både ude og hjemme, og det er det, vi som gruppe skal prøve som noget nyt, siger cheftræner Brian Priske.

– Jeg ved, vi har kvaliteterne til at gå til Prag allerede i næste uge og levere det, der skal til. Men det handler som sagt om, at det er over to aftener, man skal levere den toppræstation, for det bliver samme type modstander, som vi så herude i aften.

Priske kommer dog ikke til at ændre radikalt på sit taktiske udlæg, selv om der venter 180 minutter i stedet for 90. Det bliver højest småting, som han også justerede undervejs i 3-0-sejren onsdag aften mod Young Boys.

– Kampforløbet kan gøre, at man skal overveje nogle ting engang imellem. Men som udgangspunkt skal vores mindset være akkurat det samme. Jeg tror på tydelighed, og jeg tror på tryghed ved den her spillertrup. At alle mand ved, hvad der skal gøres og leveres, siger Brian Priske.

Læs også:FCM-anfører parkerer transferspekulation: Jeg ved sgu ikke, hvad der sker

– Jeg skal ikke til at ændre noget som helst, når vi tager af sted til Prag. Det bliver små nuancer og små ting, som vi kan tage med i forhold til, hvad vi så i dag. Forskellen på, om vi frigav vores backs tidligt nok og kunne lægge pres på deres indlægsspillere, som vi havde lidt problemer med i første halvleg. Det fik vi justeret i anden. Så der er nogle små nuancer, men udtrykket, tror jeg på, skal stort set være det samme.

Om Priske og co. lykkes med den plan, bliver vi klogere på allerede tirsdag aften. Der er returopgør i Herning otte dage senere.

Læs også:Tre mesterskaber og to Europa-gruppespil: FCM har ramt næste niveau
Læs også:Claus Steinlein jubler: Skal kunne slå Slavia Prag
Læs også:FCM-kaptajn vil i Champions League: Det er jo en anden galakse




Afslører særlig Højlund-klausul




EKSKLUSIVT

– Jeg tror ikke, ‘CV’ selv er glad for den her

Silkeborg-transfers: Kom nu, Kent!

Mourinho til danskerklub?

Ekspert: Han er bange for det

Nu taler Rolf Sørensen efter nyt afbud

Minimal interesse for ny Brøndby-stjerne

Jubler over vilde transfers

Eriksen stjæler overskrifter i hele Europa



MEDIE

Arbejdede på at hente Christian Eriksen

OB-transfers: Det skuffede mig mest

Kræftramt stjerne tog stor beslutning

Kommende kæmpetransfer? Verdens største følger ham

Britisk avis fælder dyster dom over Danmark



Mette Frederiksen holder ikke længere med Brøndby

Afslører: Har taget ni kilo på

Dansk teenager på blokken

United-målmand meldes tæt på chokskifte

Barça-kovending omkring Christensen?

Chok i Thomas Franks klub



HELT VILDT

Van der Vaart sviner dansker til: Han er ubrugelig

Mistede benet: ‘Nu udlever hans søn drømmen i FCK’

Afslører detaljer – scorer kassen efter FCK-exit

Var ved at forlade Brøndby for “store penge”

Rodrigo Huescas var på vej til denne klub

Overraskende Jonas Wind-melding

Forlader Superligaen – på plads i Saudi-Arabien 

Vingegaard-reaktion overrasker: Det er utroligt

I kontakt med Youssoufa Moukoko

Jubler over Andreas Christensen

Fantastisk nyt for Roony Bardghji

Radiotavshed – klar besked om Brøndby-storsalg

Bundesliga-dansker siger stop – det skal han nu



TRANSFER

– Dansk stjerne kunne have tredoblet sin løn

Farzam fremhæver FCK-scoop: Det allerstørste!

UAE-dominans i Vueltaen kommer bag på holdet selv

Ramt af sygdom – nu der nyt om Isaksen

Brøndby-fans langer ud: Under al kritik!

Her er din startopstilling, Brian Riemer!

Jonas Vingegaard slået i kæmpe bjergslag

Efter massiv kritik: Ronaldo med særlig gestus

Skjelmose i grimt styrt

DBU tager fat i UEFA: ‘Det er usportsligt’

‘Jeg synes, jeg stod og så rigtig meget fodbold’

Lionel Messi med chokmelding?

FCK udlejer talent til svensk klub

Slovakiet marcherer videre

Froome deler billede – vælter ind med beskeder

Superstjerne tordner mod Disneyland

Øger forspring

Klar besked: ‘De tager fejl’

Sikkerhed får Israel-hold til at ændre på trøjen

Spår Højlund-storhed: Han kan blive et idol

Ronaldo lokkede – superstjerne afviste skifte

Storklub lurer på dansk landsholdsangriber

Hård Eriksen-besked