• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Champions League Victor Risager

Fremhæver FCM-stjerne: Han kunne forstærke os i Ajax

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Den danske Ajax-scout fremhæver Pione Sisto som en spiller, der kunne begå sig i Ajax.

Af Victor Risager

I FC Midtjylland er der en række gode spillere, men især én af dem kunne også godt blive en vigtig mand hos onsdagens modstander, Ajax. Sådan siger den hollandske storklubs danske scout John Steen Olsen til B.T. Sport.

John Steen Olsen taler om kantspilleren Pione Sisto, som efter en årrække i spansk fodbold hos Celta Vigo netop er vendt hjem til Heden denne sommer.

Læs også:Sjælden Superliga-sejr: Flere har aldrig prøvet det før

Siden har den 25-årige kantspiller etableret sig som en fast mand i FC Midtjylland, mens han også igen er kommet ind i varmen på det danske landshold. Og han kunne også sagtens begå sig og endda forstærke Ajax ifølge klubbens danske scout.

- FC Midtjylland har nogle gode spillere oppe foran og egentlig også op på midtbanen, men jeg vil sige, at Pione Sisto i hvert fald godt kunne komme ned til os. Han er sgu god, synes jeg. Han kunne godt forstærke vores hold, lyder vurderingen fra John Steen Olsen ifølge B.T. Sport.

Læs også:Virakken fra Solbakken-interview har påvirket FCK-spillerne

Ajax-scouten fortæller også, at han holdt godt øje med Pione Sisto, inden den driblestærke kantspiller skiftede fra FC Midtjylland til spanske Celta Vigo i 2016.

Pione Sisto har hidtil spillet 15 kampe for FC Midtjylland i denne sæson, hvor han har scoret fem gange og lagt op til et mål. Onsdag spiller han efter alt at dømme sin 16. kamp, når FC Midtjylland gæster Ajax i Champions League klokken 21.00.

Læs også:Nyt AGF-stadion på vej: Her er status

Læs også:Ajax-træner puster til debatten: FCM er langt foran andre danske hold

Læs også:Uenig med Solbakken: FCK's spillerkøb er til en middelkarakter

-----
Få de bedste spilforslag hos Oddsavisen.dk for bare 29,- kr/md  - brug koden Tip2020 ved betaling

Superliga

Mere Superliga

Fokus