Nyt AGF-stadion på vej: Her er status

Sidste år blev planerne for et nyt stadion i Aarhus lanceret, men siden har der været stille om projektet. Nu er der nyt.



Der er gang i forberedelserne til det nye stadion i Aarhus, som forventes at stå klar i løbet af 2025.

Stadionprojektet, der kaldes Kongelunden, er i sin indledende fase og den nedsatte stadiongruppe, har lige nu meget travlt med at finde inspiration rundt om i Europa.

Det fortæller arkitekt og chefkonsulent i Kongelundens sekretariat Trine Berthold til Lokalavisen Aarhus.

For med mindre end fem år til bolden skal rulle på det nye aarhusianske stadion, så mangler der stadig planer om, hvordan stadionet skal se ud, og hvor i Kongelunden det skal placeres. Og de kommer ikke lige forløbigt lyder det:

Læs også:Superliga powerranking: Dårligste forsvarsspil siden 90’erne

– Vi har nok først nogle visualiseringer, man kan læne sig op ad, om et års tid. Vi skal jo først invitere de allerbedste arkitekter og ingeniører ind i udviklingen af et nyt stadion. Det regner vi med at kunne gøre i midten af næste år, siger Trine Berthold.

Indtil da forsøger stadiongruppen at finde inspiration fra andre stadions rundt om i Europa. Det får de hjælp til af den tyske virksomhede IFS, der er eksperter i at bygge stadioner. Trine Berthold nævner Groupama Aréna Budapest i Ungarn og Allianz Stadion i den østrigske hovedstad Wien som særligt interessante på grund af infrastrukturen og muligheden for at afholde vip-arrangermenter og koncerter.

Næste skridt i projektet er en visionskonkurrence for hele projektet omkring Kongelunden, hvor det nye stadion skal ligge. Og der mangler ikke kreatvitet blandt de – indtil videre – 43 indsendte bud.

– Der er eksempler på, at det er bebygget med en park ovenpå, og nogle steder er der en kæmpe parkeringsgarage under stadion. Der er også eksempler på butikker og værksteder i kanten af stadion som nye funktioner, der vender sig mod offentligheden. Andre steder er stadionet bygget sammen med boliger.

Læs også:Superligaens bedste: Suveræne Jesper Lindstrøm

– Der er dog ingen planer om at bygge boliger i området, da de store donationer til projektet og byrådets finansiering betyder, at det som udgangspunkt ikke er nødvendigt, pointerer Trine Berthold overfor Lokalavisen Aarhus.

Når visionerne er på plads, så begynder den egentlige arkitekt-konkurrence, som bliver udbudt i midten af 2021. Her forventer man at have flere detaljer på plads som f.eks. den eksakte placering af stadion, samt hvilken økonomi der er til rådighed.

En ting virker dog sikkert. Der kommer ikke nogen løbebane mellem banen og tilskuerne.

Læs også:Så Ståle-interviewet: Min kone var træt af, at det var så langt
Læs også:Ny nedtur for FCK: Historisk overhaling af FC Midtjylland
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 9. spillerunde


– Den her sidder dybt i sjælen

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

Superliga-klub ude efter Maurice Boakye

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’

Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag

– En humørdræber

Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Millionregn over Ståle Solbakken

Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen

Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’

Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans

Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål

Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

Latterligt og dumt: Hvad i alverden sker der?

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet

– Det er en fin lodtrækning

Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern

Mål i luften i London

Her er de vigtige VM-informationer for Danmark

Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM

Thomas Delaney vil forlænge med FCK

Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane

Kommentator ser skrækmønster på landsholdet

Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt

Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea