Nyt AGF-stadion på vej: Her er status

Sidste år blev planerne for et nyt stadion i Aarhus lanceret, men siden har der været stille om projektet. Nu er der nyt.



Der er gang i forberedelserne til det nye stadion i Aarhus, som forventes at stå klar i løbet af 2025.

Stadionprojektet, der kaldes Kongelunden, er i sin indledende fase og den nedsatte stadiongruppe, har lige nu meget travlt med at finde inspiration rundt om i Europa.

Det fortæller arkitekt og chefkonsulent i Kongelundens sekretariat Trine Berthold til Lokalavisen Aarhus.

For med mindre end fem år til bolden skal rulle på det nye aarhusianske stadion, så mangler der stadig planer om, hvordan stadionet skal se ud, og hvor i Kongelunden det skal placeres. Og de kommer ikke lige forløbigt lyder det:

Læs også:Superliga powerranking: Dårligste forsvarsspil siden 90’erne

– Vi har nok først nogle visualiseringer, man kan læne sig op ad, om et års tid. Vi skal jo først invitere de allerbedste arkitekter og ingeniører ind i udviklingen af et nyt stadion. Det regner vi med at kunne gøre i midten af næste år, siger Trine Berthold.

Indtil da forsøger stadiongruppen at finde inspiration fra andre stadions rundt om i Europa. Det får de hjælp til af den tyske virksomhede IFS, der er eksperter i at bygge stadioner. Trine Berthold nævner Groupama Aréna Budapest i Ungarn og Allianz Stadion i den østrigske hovedstad Wien som særligt interessante på grund af infrastrukturen og muligheden for at afholde vip-arrangermenter og koncerter.

Næste skridt i projektet er en visionskonkurrence for hele projektet omkring Kongelunden, hvor det nye stadion skal ligge. Og der mangler ikke kreatvitet blandt de – indtil videre – 43 indsendte bud.

– Der er eksempler på, at det er bebygget med en park ovenpå, og nogle steder er der en kæmpe parkeringsgarage under stadion. Der er også eksempler på butikker og værksteder i kanten af stadion som nye funktioner, der vender sig mod offentligheden. Andre steder er stadionet bygget sammen med boliger.

Læs også:Superligaens bedste: Suveræne Jesper Lindstrøm

– Der er dog ingen planer om at bygge boliger i området, da de store donationer til projektet og byrådets finansiering betyder, at det som udgangspunkt ikke er nødvendigt, pointerer Trine Berthold overfor Lokalavisen Aarhus.

Når visionerne er på plads, så begynder den egentlige arkitekt-konkurrence, som bliver udbudt i midten af 2021. Her forventer man at have flere detaljer på plads som f.eks. den eksakte placering af stadion, samt hvilken økonomi der er til rådighed.

En ting virker dog sikkert. Der kommer ikke nogen løbebane mellem banen og tilskuerne.

Læs også:Så Ståle-interviewet: Min kone var træt af, at det var så langt
Læs også:Ny nedtur for FCK: Historisk overhaling af FC Midtjylland
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 9. spillerunde






TOPNYHED

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Dansk målsluger skifter til topklub

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Forventer kæmpe jobtilbud

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag



TOPNYHED

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!

Desperat Frank – favorit til trænerfyring

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

Viaplay-boss langer ud efter AGF

‘Ronaldo vinder kampen’

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!

Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?

– Alt for meget kaos i Horsens

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

Ser I med, AGF? Drømmedebut!

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Viaplay hæver priserne

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

Waow! Han bliver et stort Superliga-salg

Katastrofe for Jack Grealish

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen

Manchester United kan afslutte viral gimmick 

Populære Chelsea – køb billetter her!

På vild liste med Lionel Messi

Como kan vinde i Napoli

Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

‘Hvad fanden kan man gøre?’

AGF mangler flere profiler mod OB

‘Det er vigtigt for landsholdet’

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’

Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’

Rådvild i Rom