Guardiola: Haalands tal taler for sig selv

Erling Haaland var ikke til stede på Manchester Citys pressemøde, men mange spørgsmål handlede om nordmanden.



Pep Guardiola er glad for Erling Haaland.

Det er man ikke i tvivl om, når Manchester City-træneren sætter ord på sommerens stjerneindkøb på mandagens pressemøde i Parken.

Norske og britiske journalister stillede adskillige spørgsmål om Haaland, som er et brandvarmt tema efter mål på samlebånd for City.

– Han er en af de bedste. Jeg har haft mange gode angribere, og Erling er en af dem. Du kan jo bare se på tallene. De taler for sig selv.

– Se bare på hvor mange mål, han i en tidlig alder har lavet i Champions League. Se Haalands tal i Norge, Østrig, Tyskland og nu England, siger Guardiola.

Kigger man på tallene er de da også imponerende. Og de er bare blevet vildere og vildere.

I norske Molde lavede Haaland 20 mål i 50 kampe. Siden blev det til 29 mål i 27 kampe for østrigske RB Salzburg.

Haaland scorede 86 mål i 89 kampe for tyske Borussia Dortmund, mens det i de første måneder af denne sæson er blevet til 20 mål i 13 kampe for City.

– Jeg taler meget om Erling, fordi jeg får mange spørgsmål om ham. Men jeg behøver ikke at snakke om ham. I kan bare se på tallene, insisterer Guardiola.

I Champions League er det blevet til 28 mål i 22 kampe for 22-årige Haaland, som senest lavede to mål i 5-0-sejren hjemme over FCK.

– Samarbejdet virker. Han er en flink fyr. Han lytter godt efter og forstår tingene hurtigt, forklarer Guardiola.

Mod FCK havde Haaland kun 11 boldberøringer på 45 minutter. To af berøringerne førte til mål.

– Det kan jeg godt lide. I starten var han mere involveret i spillet. Nu koncentrerer han sig mere om at score mål og være inde i boksen. Det er godt, for han er exceptionel angriber, siger Guardiola.

Spanieren vil først tirsdag beslutte, om Haaland skal spille fra start eller ej.

– Vi kommer ikke til at undervurdere FCK. Det er helt sikkert. Det er ikke en del af vores natur. Vi vil forsøge at nå videre blandt de 16 bedste i turneringen med en sejr over FCK.

– Der bliver ikke lavet en undtagelse mod FCK. Hvis det ikke går godt for os, så vil det være fordi, FCK har gjort det virkelig godt, fastslår Guardiola.

City-stopperen Nathan Ake var også til stede i Parken, men de fleste spørgsmål handlede ikke om hollænderen, men om en vis nordmand. Som igen fik masser af ros.

– Erling har alle egenskaber. Nogle gange spiller du sammen med angribere, som kun har nogle få gode egenskaber. Men denne her fyr har det hele.

– Han har et godt venstreben, højreben, og han er jo både hurtig og stærk, siger Ake.

/ritzau/





Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg




LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Dansk klub henter Nicolai Larsen

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Thomas Frank scorer sommerjob

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Rival sender stor ros til Bo Svensson

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending