Jon Dahl Tomasson og Nicki Bille har spillet der, og på reserveholdet finde vi dansk-spanske Filip Jørgensen, der er på Danmarks U/21-landshold.
Men det er ikke det danske islæt, der for tiden er i fokus i Villarreal, hvor man har gang i en fremragende sæson efter at have vundet Europa League-finalen over Manchester United for et års tid siden.
Onsdag møder man Liverpool i Champions League-semifinalen på Anfield efter at have slået Juventus og Bayern München ud i de to første knockoutrunder, og selvom spaniernes hold kun har kostet en femtedel af Liverpools, er det en klub med selvtilliden i orden, der skal møde den engelske topklub.
– I begyndelsen slog de sig op på at hente argentinske spillere til klubben, fordi det var et marked, hvor de kunne hente spillere til billige penge. Planen var dog hele tiden, at klubben skulle udvikle sine egne spillere via et godt akademi, og det er det, de blandt andet i dag høster frugterne af.
– Det er en ekstrem familiær klub, hvor alle kender alle. Når de unge spillere træner eller spiller kamp, så sidder præsidenten og førsteholdets trænere og ser på fra tribunerne, og når de yngre spillere spiser i klubbens kantine, så sidder de ved siden af profiler som Paco Alcácer og Gerard Moreno siger Javi Mata, der har dækket Villarreal i en årrække for blandt andre den store spanske sportsavis AS.

Samuel Chukwueze har scoret i kvartfinalen mod Bayern München.
Den særlige symbiose mellem klub og fans blev nok engang tydeliggjort i den forgangne uge. 600 euro blev turen til Liverpool anslået til at koste en lokal fan, når der skulle betales for fly, hotel og billet til kampen. En ikke uvæsentlig udgift i et land, hvor gennemsnitslønnen sidste år blev opgjort til at være 2.236 euro per måned.
Villarreals fanbase er fortsat lokal forankret, så der måtte gøres noget for at få så mange som muligt på stadion for at støtte klubben. Derfor gik præsident Fernando Roig personligt ind og lagde godt en million euro og halverede omkostningerne for fansene, så klubben nu kan sende 3.000 fans til en af de største kampe i Villarreals historie.
Det var jo også fansenes fortjeneste, at de spillede sig videre mod først Juventus og siden Bayern München, så hvad var mere naturligt end at betale lidt tilbage af de præmiepenge, som Champions League i år har kastet af sig?
– Villarreal har altid været tro mod sit ophav. Det er lille klub i en lille by, og den forståelse har været nøglen til, at de trods bump på vejen altid har formået at rejse sig og udvikle sig. De er lidt fodboldens svar på IKEA. Nogle ønsker dyre og mere ekstravagante møbler til at indrette deres hjem, men det er kun de få, som Barcelona og Real Madrid, der kan levere det. Med Villarreal ved du ligesom med IKEA, præcis, hvad du får. De prøver aldrig at være noget, de ikke er, siger Javi Mata.
I den hjemlige liga er Villarreal tæt på matematisk at være ude af stand til at kvalificere sig til Champions League igen med langt op til Sevilla, FC Barcelona og Atlético Madrid, og kun fire runder igen i turneringen.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER