Hylder Brøndby-modstander: Et sensationelt hold

Østrigsk klub blev tværet ud af Red Bull Salzburg søndag aften. Træneren er dybt imponeret over Brøndbys kommende Champions League-modstander.



FC Red Bull Salzburg er Brøndby IF’s kommende modstander i Champions League-playoff, og succes i de to kampe vil sikre de danske mestre adgang til verdens fornemste klubturnering.

Én ting er helt sikkert – Niels Frederiksens mandskab skal gøre det noget bedre, end SV Ried gjorde, da de mødte Red Bull Salzburg søndag aften. De forsvarende mestre vandt med 7-1.

Red Bull Salzburg – der blandt andre havde Rasmus Nissen blandt målscorerne – havde 29 skud på mål og 78 procent i boldbesiddelse. Det var en præstation, der får Ried-træner Andreas Heraf til at løfte på hatten.

– Salzburg er et sensationelt hold. De kan slet ikke stoppes i ligaen, og jeg tror, at de har en god chance for at kvalificere sig til Champions League, siger Heraf til Kronen Zeitung.

Red Bull Salzburg er den klart største og mest velhavende klub i Østrig, og klubben har vundet otte mesterskaber i træk. I sidste sæson vandt holdet med et forspring på 15 point ned til Rapid Wien.

22-årige Patson Daka blev en suveræn topscorer for Red Bull Salzburg i sidste sæson, men angriberen fra Zambia slipper Brøndby for. Han er nemlig for ganske nyligt blevet solgt til Leicester City for lige under 200 millioner kroner. 

Holdet trænes af tyskeren Matthias Jaissle, der var assistenttræner for Alexander Zorniger i Brøndby IF.

Brøndby IF starter på udebane mod Red Bull Salzburg. 







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Født i Danmark og på vej til VM

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

FC Midtjylland henter ny back

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage