Real Madrid fortsætter kursen mod klubbens 15. triumf i den mest prestigefyldte europæiske klubturnering.
Den spanske hovedstadsklub modstod Chelseas pres i Champions League-kvartfinalens returkamp og vandt 2-0 på to scoringer af Rodrygo efter pausen.
Efter en sejr med de samme cifre i den første kamp er Real Madrid klar til semifinalen mod enten Manchester City eller Bayern München.
Udfaldet var ventet set i lyset af Chelseas elendige resultater på det seneste. Det dyrt indkøbte hold har enorme problemer med at score mål, og det er et dårligt udgangspunkt, når man er pisket til at lave mindst to af slagsen.
Der skortede hverken på engagement eller angrebslyst, men som så ofte før manglede klassen, når angrebene skulle afsluttes.
Rodrygos 1-0-mål for gæsterne efter en lille time sugede den sidste optimisme ud af et Chelsea-hold, der nu har udspillet sin rolle i alle turneringer i denne sæson.
Det kunne have set anderledes ud, hvis N'Golo Kanté havde ramt målet på en stor chance efter ti minutter. Eller hvis en helt frispillet Marc Cucurella ikke havde fundet sin overmand i den lynhurtigt reagerende Real-målmand Thibaut Courtois kort før pausen.
Sådan en ødselhed har det med at give bagslag. Og det var lige nøjagtigt, hvad der skete, da Real Madrid stik imod spil og chancer afgjorde dobbeltopgøret efter pausen.
Vinicius Junior galopperede op langs højre flanke og spillede på tværs, hvor chancen i første omgang så ud til at være forpasset. Bolden blev dog sendt retur ind foran mål, og Rodrygo bevarede roen og gav med sin scoring hjemmeholdet en regulær mavepuster.
Scoringen var et billede på en Chelsea-sæson, hvor intet vil lykkes. Frank Lampards tilbagevenden i trænersædet har ikke haft nogen gavnlig effekt. Den tidligere storspiller har foreløbig haft ansvaret i fire kampe og tabt dem alle.
Forskellen på de to hold blev udstillet ti minutter før tid. Real Madrids offensiv splittede Chelsea-forsvaret for alle vinde, så Rodrygo med største lethed kunne trille bolden i et tomt mål.
Tilbage er der nu at afvente onsdagens kvartfinaler, hvor Real Madrids næste modstander bliver fundet. Semifinalerne spilles i maj.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
INTERVIEW
Rival sender stor ros til Bo Svensson
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
LIVE: FC København – FC Midtjylland
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
STORT INTERVIEW
Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER