Jesper Jørgensen forstår ikke FCKere

FCK’erne var enige om, at de var bedst men Club Brugge-danskeren Jesper Jørgensen talte ikke en ærlig målchance, og så var 0-0 vel fair nok?



Nicolai Jørgensen, Sölvi Ottesen og Martin Vingaard var bare nogle af de FCK’ere, der efter kampen mod Club Brugge i aftes udtalte, at de følte, de var klart bedre end belgierne på dagen. Alligevel endte kampen 0-0, og i Brugge-lejren har de heller ikke helt samme opfattelse af kampen.

Deres danske nyindkøb Jesper Jørgensen kunne i hvert fald ikke se, at FCK var med til andet end at spille bolden rundt fra side til side.

– Jeg tror ikke, målmændene havde en eneste redning. Det var en meget, meget taktisk affære, og ja de spilede måske bedre rundt, men der er jo ikke nogen, der har en målchance, som jeg ser det. Fodbold handler om at score, så jeg synes, at 0-0 var meget fair, hvis jeg skal være helt ærlig. Jeg synes ikke, der var nogen der skabte det store eller spillede prangende, så det ser ud som om, det hele skal afgøres hvem der er bedst i næste kamp, siger Jesper Jørgensen til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: Vingaard: Håneretten er ikke uddelt endnu

Også i returkampen sidder danskeren over med et beskadiget ledbånd i foden, og han ærgrer sig gul og blå over i første omgang at have misset kampen i Parken, og at han heller ikke kan spille på onsdag i returkampen.

– Turneringen i Belgien er startet, så det er virkelig uheldigt, at jeg skal være skadet nu. Men det er nu engang loddet, når man laver en fysisk aktivitet. Sådan er det, jeg kan ikke gøre så meget ved det. Jeg må træne knaldhårdt, så jeg er i bedst mulig form, når jeg kommer tilbage om to til tre uger, og det gør jeg også. Og når man ser sådan en kamp her og er hjemme i Danmark, hvor man gerne vil vise, at man har udviklet sig, gør det ekstra ondt at sidde udenfor, siger Jørgensen.

Spilletid eller ej. Han håber inderligt, at Club Brugge går videre, så han også selv får smagen af Champions League i denne sæson – også selv om det går ud over hans danske landsmænd og hans gamle ven fra Esbjerg-tiden, Martin Vingaard.

– Selvfølgelig bliver det en helt anden kamp, hvor vi får bolden mere. Jeg håber og tror, vi kan gøre forskellen. Jeg skal tro på vores evner, og de skal også tro på deres, men jeg mener, at med den hjemmebane vi har, så har vi noget at have det i.

– Jeg er sgu ligeglad med, om det bliver en ny taktisk præget kamp. Bare vi ender med at vinde. Det handler om at gå videre, og selvfølgelig vil vi gerne spille flot fodbold, men vier  stadig i en opbygningsfase, og vi v d godt, vi ikke er Barcelona, så vi må tage udgangspunkt i det, vi kan. Og indimellem er det nemmere at tage udgangspunkt i det defensive end at spille fremad, og det gjorde vi her, siger Jesper Jørgensen.

Club Brugge købte i sommerpausen den danske midtbanespiller i Gent for små 11 millioner kroner. Der er spillet én runde i den belgiske liga indtil videre. Her vandt Brugge 3-1 over Waasland-Beveren.





LIVE

TransferLIVE: De lurer på AaB-profil

Stor Barcelona-avis kritiserer FC København-fans

Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag

Transferdrama – byder 10 kroner for stjernespiller

På vej til FCK? Revses efter mulig afskedskamp

Benhård besked i sommer – nu er han tæt på Brøndby

Kontant transfermelding fra FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Spottet i lufthavnen – dansker til lægetjek

Døde med støvlerne på – stor genistreg, Neestrup!

Afsløring: FC Nordsjælland tæt på køb af Noah Eile

Ingen kontakt med AGF

Hylder historiske Dadason: ‘Han kan erobre verden’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid

Han kan erstatte Patrick Dorgu

Medie: Betaler 11 millioner kroner

Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen

– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Premier League-stjerne knuser transferrekord

Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.

AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Mourinho hylder sin helt efter vanvidsscoring

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt

Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille

Afsløring: FCM bokser om historisk handel



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat

– Et kanon sted for ham

Superliga-transfer på vej – konkret dialog om løn

Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’

Afsløring: Næstved henter to spændende talenter

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Dadason: ‘Min telefon er blown up’

Den norske statsminister i himlen over Bodø/Glimt

Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek

Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV

LIVE: FCK taber i Barcelona

Brugbar pointdeling i Herning

Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne

Engelsk dominans i toppen af Champions League

FCK færdige i Champions League

Han var HELT væk – men så stak det af!

Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han

Flere Brøndby-handler lige om hjørnet

Her kan du se FC Barcelona mod FC København

Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller

– Det kan jeg seriøst ikke forholde mig til

Færdig i dansk klub