Nicolai Jørgensen, Sölvi Ottesen og Martin Vingaard var bare nogle af de FCK’ere, der efter kampen mod Club Brugge i aftes udtalte, at de følte, de var klart bedre end belgierne på dagen. Alligevel endte kampen 0-0, og i Brugge-lejren har de heller ikke helt samme opfattelse af kampen.
Deres danske nyindkøb Jesper Jørgensen kunne i hvert fald ikke se, at FCK var med til andet end at spille bolden rundt fra side til side.
– Jeg tror ikke, målmændene havde en eneste redning. Det var en meget, meget taktisk affære, og ja de spilede måske bedre rundt, men der er jo ikke nogen, der har en målchance, som jeg ser det. Fodbold handler om at score, så jeg synes, at 0-0 var meget fair, hvis jeg skal være helt ærlig. Jeg synes ikke, der var nogen der skabte det store eller spillede prangende, så det ser ud som om, det hele skal afgøres hvem der er bedst i næste kamp, siger Jesper Jørgensen til tipsbladet.dk.
LÆS OGSÅ: Vingaard: Håneretten er ikke uddelt endnu
Også i returkampen sidder danskeren over med et beskadiget ledbånd i foden, og han ærgrer sig gul og blå over i første omgang at have misset kampen i Parken, og at han heller ikke kan spille på onsdag i returkampen.
– Turneringen i Belgien er startet, så det er virkelig uheldigt, at jeg skal være skadet nu. Men det er nu engang loddet, når man laver en fysisk aktivitet. Sådan er det, jeg kan ikke gøre så meget ved det. Jeg må træne knaldhårdt, så jeg er i bedst mulig form, når jeg kommer tilbage om to til tre uger, og det gør jeg også. Og når man ser sådan en kamp her og er hjemme i Danmark, hvor man gerne vil vise, at man har udviklet sig, gør det ekstra ondt at sidde udenfor, siger Jørgensen.
Spilletid eller ej. Han håber inderligt, at Club Brugge går videre, så han også selv får smagen af Champions League i denne sæson – også selv om det går ud over hans danske landsmænd og hans gamle ven fra Esbjerg-tiden, Martin Vingaard.
– Selvfølgelig bliver det en helt anden kamp, hvor vi får bolden mere. Jeg håber og tror, vi kan gøre forskellen. Jeg skal tro på vores evner, og de skal også tro på deres, men jeg mener, at med den hjemmebane vi har, så har vi noget at have det i.
– Jeg er sgu ligeglad med, om det bliver en ny taktisk præget kamp. Bare vi ender med at vinde. Det handler om at gå videre, og selvfølgelig vil vi gerne spille flot fodbold, men vier stadig i en opbygningsfase, og vi v d godt, vi ikke er Barcelona, så vi må tage udgangspunkt i det, vi kan. Og indimellem er det nemmere at tage udgangspunkt i det defensive end at spille fremad, og det gjorde vi her, siger Jesper Jørgensen.
Club Brugge købte i sommerpausen den danske midtbanespiller i Gent for små 11 millioner kroner. Der er spillet én runde i den belgiske liga indtil videre. Her vandt Brugge 3-1 over Waasland-Beveren.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
NYHEDER
AGF lider økonomisk under stadionbyggeri
MEDIE
På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
MEDIE
Monstertransfer? Han koster 690 millioner
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
TOPNYHED
Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
HELT VILDT
FC København-stjerne straffes af UEFA
NYHEDER
Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!
Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!
NYHEDER
I svime over Højlund
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
Medie peger på FC København
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
MEDIE
Choktransfer?
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
NYHEDER
Sæsonens hurtigste hattrick
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Færdig i Brøndbys bestyrelse
Vild udtalelse om Nathan Trott
TIPSBLADETS DOM
Han skal jo være Brøndby-mand
Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb
NYHEDER
Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
INTERVIEW
Trods krise: Freder Superliga-træner
CHEFENS DOM
Det er jo vanvittigt ringe, FC København!
Farzam: De kan sælges for over 100 millioner
‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund
HELT VILDT
Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’
Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt
Real Madrid raser efter anklager om racisme
DAGENS SPILFORSLAG
Inter fryser i Nordnorge
NYHEDER
Galatasaray tager vild sejr mod Juventus
NYHEDER
Superliga-stortalenter topper international liste
OPTAKT
Celtic – Stuttgart
‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’
NYHEDER
Brøndby henter stort målmandstalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.
Forlænger med stortalent
TIPSBLADET SPECIAL