Jesper Jørgensen forstår ikke FCKere

FCK’erne var enige om, at de var bedst men Club Brugge-danskeren Jesper Jørgensen talte ikke en ærlig målchance, og så var 0-0 vel fair nok?



Nicolai Jørgensen, Sölvi Ottesen og Martin Vingaard var bare nogle af de FCK’ere, der efter kampen mod Club Brugge i aftes udtalte, at de følte, de var klart bedre end belgierne på dagen. Alligevel endte kampen 0-0, og i Brugge-lejren har de heller ikke helt samme opfattelse af kampen.

Deres danske nyindkøb Jesper Jørgensen kunne i hvert fald ikke se, at FCK var med til andet end at spille bolden rundt fra side til side.

– Jeg tror ikke, målmændene havde en eneste redning. Det var en meget, meget taktisk affære, og ja de spilede måske bedre rundt, men der er jo ikke nogen, der har en målchance, som jeg ser det. Fodbold handler om at score, så jeg synes, at 0-0 var meget fair, hvis jeg skal være helt ærlig. Jeg synes ikke, der var nogen der skabte det store eller spillede prangende, så det ser ud som om, det hele skal afgøres hvem der er bedst i næste kamp, siger Jesper Jørgensen til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: Vingaard: Håneretten er ikke uddelt endnu

Også i returkampen sidder danskeren over med et beskadiget ledbånd i foden, og han ærgrer sig gul og blå over i første omgang at have misset kampen i Parken, og at han heller ikke kan spille på onsdag i returkampen.

– Turneringen i Belgien er startet, så det er virkelig uheldigt, at jeg skal være skadet nu. Men det er nu engang loddet, når man laver en fysisk aktivitet. Sådan er det, jeg kan ikke gøre så meget ved det. Jeg må træne knaldhårdt, så jeg er i bedst mulig form, når jeg kommer tilbage om to til tre uger, og det gør jeg også. Og når man ser sådan en kamp her og er hjemme i Danmark, hvor man gerne vil vise, at man har udviklet sig, gør det ekstra ondt at sidde udenfor, siger Jørgensen.

Spilletid eller ej. Han håber inderligt, at Club Brugge går videre, så han også selv får smagen af Champions League i denne sæson – også selv om det går ud over hans danske landsmænd og hans gamle ven fra Esbjerg-tiden, Martin Vingaard.

– Selvfølgelig bliver det en helt anden kamp, hvor vi får bolden mere. Jeg håber og tror, vi kan gøre forskellen. Jeg skal tro på vores evner, og de skal også tro på deres, men jeg mener, at med den hjemmebane vi har, så har vi noget at have det i.

– Jeg er sgu ligeglad med, om det bliver en ny taktisk præget kamp. Bare vi ender med at vinde. Det handler om at gå videre, og selvfølgelig vil vi gerne spille flot fodbold, men vier  stadig i en opbygningsfase, og vi v d godt, vi ikke er Barcelona, så vi må tage udgangspunkt i det, vi kan. Og indimellem er det nemmere at tage udgangspunkt i det defensive end at spille fremad, og det gjorde vi her, siger Jesper Jørgensen.

Club Brugge købte i sommerpausen den danske midtbanespiller i Gent for små 11 millioner kroner. Der er spillet én runde i den belgiske liga indtil videre. Her vandt Brugge 3-1 over Waasland-Beveren.







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

I dialog om Albert Grønbæk

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Kræver flere hold i Superligaen



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Dansk sensation: Der er interesse for ham

10. gang i træk

Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen

FC Midtjylland – Viborg FF