Nicolai Jørgensen, Sölvi Ottesen og Martin Vingaard var bare nogle af de FCK’ere, der efter kampen mod Club Brugge i aftes udtalte, at de følte, de var klart bedre end belgierne på dagen. Alligevel endte kampen 0-0, og i Brugge-lejren har de heller ikke helt samme opfattelse af kampen.
Deres danske nyindkøb Jesper Jørgensen kunne i hvert fald ikke se, at FCK var med til andet end at spille bolden rundt fra side til side.
– Jeg tror ikke, målmændene havde en eneste redning. Det var en meget, meget taktisk affære, og ja de spilede måske bedre rundt, men der er jo ikke nogen, der har en målchance, som jeg ser det. Fodbold handler om at score, så jeg synes, at 0-0 var meget fair, hvis jeg skal være helt ærlig. Jeg synes ikke, der var nogen der skabte det store eller spillede prangende, så det ser ud som om, det hele skal afgøres hvem der er bedst i næste kamp, siger Jesper Jørgensen til tipsbladet.dk.
LÆS OGSÅ: Vingaard: Håneretten er ikke uddelt endnu
Også i returkampen sidder danskeren over med et beskadiget ledbånd i foden, og han ærgrer sig gul og blå over i første omgang at have misset kampen i Parken, og at han heller ikke kan spille på onsdag i returkampen.
– Turneringen i Belgien er startet, så det er virkelig uheldigt, at jeg skal være skadet nu. Men det er nu engang loddet, når man laver en fysisk aktivitet. Sådan er det, jeg kan ikke gøre så meget ved det. Jeg må træne knaldhårdt, så jeg er i bedst mulig form, når jeg kommer tilbage om to til tre uger, og det gør jeg også. Og når man ser sådan en kamp her og er hjemme i Danmark, hvor man gerne vil vise, at man har udviklet sig, gør det ekstra ondt at sidde udenfor, siger Jørgensen.
Spilletid eller ej. Han håber inderligt, at Club Brugge går videre, så han også selv får smagen af Champions League i denne sæson – også selv om det går ud over hans danske landsmænd og hans gamle ven fra Esbjerg-tiden, Martin Vingaard.
– Selvfølgelig bliver det en helt anden kamp, hvor vi får bolden mere. Jeg håber og tror, vi kan gøre forskellen. Jeg skal tro på vores evner, og de skal også tro på deres, men jeg mener, at med den hjemmebane vi har, så har vi noget at have det i.
– Jeg er sgu ligeglad med, om det bliver en ny taktisk præget kamp. Bare vi ender med at vinde. Det handler om at gå videre, og selvfølgelig vil vi gerne spille flot fodbold, men vier stadig i en opbygningsfase, og vi v d godt, vi ikke er Barcelona, så vi må tage udgangspunkt i det, vi kan. Og indimellem er det nemmere at tage udgangspunkt i det defensive end at spille fremad, og det gjorde vi her, siger Jesper Jørgensen.
Club Brugge købte i sommerpausen den danske midtbanespiller i Gent for små 11 millioner kroner. Der er spillet én runde i den belgiske liga indtil videre. Her vandt Brugge 3-1 over Waasland-Beveren.
LIVE
TransferLIVE: Byder 60 millioner på dansk bomber
Her kan du se FC Barcelona mod FC København
– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen
MEDIE
Premier League-stjerne knuser transferrekord
Medie: Betaler 11 millioner kroner
MEDIE
Han kan erstatte Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM bokser om historisk handel
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
MEDIE
Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.
TOPNYHED
Monstertransfer til FCM? Han græd i nat
NYHEDER
Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TOPNYHED
AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp
TRANSFER
Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek
TOPNYHED
Gevaldige trupproblemer – hvad nu, FCK?
TRANSFER
– Et kanon sted for ham
MEDIE
Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
LIGE NU
Bombe – Fremad Amager fratrækkes point
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings
TOPNYHED
Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
HELT VILDT
Vær på vagt, FC København: Rotter på Camp Nou!
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved henter to spændende talenter
AVIS
Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han
TOPNYHED
Stjerne i helt vildt angreb på Conte
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
TOPNYHED
Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
INTERVIEW
Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
MEDIE
De udviser konkret interesse for Brøndby-spiller
INTERVIEW
Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede
MEDIE
West Ham forventer Hermansen-skifte
NYHEDER
Vil væk fra Brøndby
NYHEDER
Eksperter med hård kritik af Dolberg
TRANSFER
Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’
TOPNYHED
Nørgaard kommenterer exitrygte
TRANSFERPLANEN
Flere Brøndby-handler lige om hjørnet
NYHEDER
Afviser Youssoufa Moukoko-rygte
TOPNYHED
FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub køber Mikkel Fischer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller
NYHEDER
– Det kan jeg seriøst ikke forholde mig til
NYHEDER
Færdig i dansk klub
TRANSFER
Tidligere FC København-angriber skifter klub
NYHEDER
– Det er ikke rigtig min beslutning
INTERVIEW
– FC København skal købe en stjerneangriber nu!
TIPSBLADET SPECIAL