Kæmpe målfest: Højlund nettede mod Bayern

Rasmus Højlund kom for første gang på tavlen for Manchester United, mens Christian Eriksen indtog skurkerolle.



Landsholdsangriberen Rasmus Højlund kunne onsdag sætte flueben ved en stor personlig bedrift, da han scorede sit første mål for Manchester United.

Men for den engelske storklub blev nederlaget på 3-4 til Bayern München i Champions Leagues gruppespil endnu et led i fortællingen om en tung sæsonstart.

Med Højlund og Christian Eriksen i startopstillingen tabte Manchester United for fjerde gang i fem kampe, og de mørke skyer er igen begyndt at trække ind over den traditionsrige klub.

Efter 2-2 mellem Galatasaray og FC København tidligere onsdag lægger Bayern og United sig henholdsvis i top og bund efter første spillerunde.

Det engelske mandskab med det markante danske islæt viste ellers ingen tegn på frygt for et nyt nederlag efter 1-3 mod Brighton i weekenden.

Manchester United lagde et højt pres og kom også til opgørets første chance, da bolden efter fire minutter dumpede ned for fødderne for Eriksen.

Midtbanespillerens afslutning var bare ikke farlig nok til at true Bayern-keeper Sven Ulreich for alvor.

Uden at have spillet sig til noget nævneværdigt tog værterne føringen efter 28 minutter.

En umiddelbart harmløs afslutning fra Leroy Sané røg under armen på Manchester Uniteds André Onana.

Det var tydeligvis en mavepuster for United-spillerne, som næppe nåede at få det store drop ud af hovedet, før bolden igen lå i nettet.

Jamal Musiala fandt med en af sine mange gode aktioner i kampen holdkammeraten Serge Gnabry, som fuldstændigt udækket og upresset bankede 2-0-målet i nettet.

Kampbilledet kunne måske have set anderledes ud, hvis Sergio Reguilón havde udnyttet en stor chance kort efter, men spanierens spark blev hverken et indlæg eller et skud på mål.

Det gav fornyet tro på tingene for gæsterne, at Højlund fik skovlet en reducering i kassen tidligt i anden halvleg efter en stribe hurtige kombinationer.

Men som så ofte før vendte stemningen hurtigt for Manchester United. I den anden ende ramte bolden Christian Eriksens arm i feltet, og efter et VAR-tjek pegede den svenske dommer Glenn Nyberg på pletten.

Harry Kane scorede sikkert og sendte United-spillerne ned i et nyt hul.

Det var svært at se, hvordan gæsterne denne gang skulle komme op. Og det var da også lidt tilfældigt, at midtbanegeneralen Casemiro fik prikket bolden i mål i slutminutterne.

United fik et kortvarigt energiboost, men det udmøntede sig ikke i en udligning. Tværtimod øgede Mathys Tel føringen, før Casemiro i den hæsblæsende slutfase forgæves blev dobbelt målscorer med hovedet.

/ritzau/





Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’




LIVE

LIVE: ‘FCK ville ikke en skid’

I chok: Har aldrig set lignende

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Vil have ham væk fra FC København

Milliardær skylder Superliga-klub millioner



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Oskarsson går viralt med kæmpe hit

FCM ansætter ny topboss

Neestrup chokerer med sin startopstilling

Højlund står til at slå personlige rekorder



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

LIVE: FCK er klar til pokalfinalen

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Her kan du se Viborg FF mod FC København

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup

Stuttgart overvejer forlængelse med dansker

Bombe – Superliga-klub nævnes

Narteys krav til ny kontrakt

De danske kvinder tager førstepladsen



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

– Der får David at vide, at han er fyret

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Mourinho tog røven på Zeca

Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren

Rasmus Højlund i massiv modvind

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Hvor var Maurits Kjærgaard?

Rigtig glad på fansenes vegne

Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar

DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle

Arsenal-stjerne svarer igen

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Mexico kommer med markant melding om VM

Osula slår alle andre

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

‘Tottenham er i overhængende fare’

Chido Obi nomineret til pris

Celta Vigo – Real Madrid