Kæmpe målfest: Højlund nettede mod Bayern

Rasmus Højlund kom for første gang på tavlen for Manchester United, mens Christian Eriksen indtog skurkerolle.



Landsholdsangriberen Rasmus Højlund kunne onsdag sætte flueben ved en stor personlig bedrift, da han scorede sit første mål for Manchester United.

Men for den engelske storklub blev nederlaget på 3-4 til Bayern München i Champions Leagues gruppespil endnu et led i fortællingen om en tung sæsonstart.

Med Højlund og Christian Eriksen i startopstillingen tabte Manchester United for fjerde gang i fem kampe, og de mørke skyer er igen begyndt at trække ind over den traditionsrige klub.

Efter 2-2 mellem Galatasaray og FC København tidligere onsdag lægger Bayern og United sig henholdsvis i top og bund efter første spillerunde.

Det engelske mandskab med det markante danske islæt viste ellers ingen tegn på frygt for et nyt nederlag efter 1-3 mod Brighton i weekenden.

Manchester United lagde et højt pres og kom også til opgørets første chance, da bolden efter fire minutter dumpede ned for fødderne for Eriksen.

Midtbanespillerens afslutning var bare ikke farlig nok til at true Bayern-keeper Sven Ulreich for alvor.

Uden at have spillet sig til noget nævneværdigt tog værterne føringen efter 28 minutter.

En umiddelbart harmløs afslutning fra Leroy Sané røg under armen på Manchester Uniteds André Onana.

Det var tydeligvis en mavepuster for United-spillerne, som næppe nåede at få det store drop ud af hovedet, før bolden igen lå i nettet.

Jamal Musiala fandt med en af sine mange gode aktioner i kampen holdkammeraten Serge Gnabry, som fuldstændigt udækket og upresset bankede 2-0-målet i nettet.

Kampbilledet kunne måske have set anderledes ud, hvis Sergio Reguilón havde udnyttet en stor chance kort efter, men spanierens spark blev hverken et indlæg eller et skud på mål.

Det gav fornyet tro på tingene for gæsterne, at Højlund fik skovlet en reducering i kassen tidligt i anden halvleg efter en stribe hurtige kombinationer.

Men som så ofte før vendte stemningen hurtigt for Manchester United. I den anden ende ramte bolden Christian Eriksens arm i feltet, og efter et VAR-tjek pegede den svenske dommer Glenn Nyberg på pletten.

Harry Kane scorede sikkert og sendte United-spillerne ned i et nyt hul.

Det var svært at se, hvordan gæsterne denne gang skulle komme op. Og det var da også lidt tilfældigt, at midtbanegeneralen Casemiro fik prikket bolden i mål i slutminutterne.

United fik et kortvarigt energiboost, men det udmøntede sig ikke i en udligning. Tværtimod øgede Mathys Tel føringen, før Casemiro i den hæsblæsende slutfase forgæves blev dobbelt målscorer med hovedet.

/ritzau/





Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’




LIVE

LIVE: Melder ud om Amir Richardson

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

AGF – FC Nordsjælland

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Barcelona klager til UEFA

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Hård kritik af FCM-profil

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Nu er han tilbage for Brøndby

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

– Går det galt, går det rigtig galt!

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

– Det er en katastrofe for Brøndby

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

‘De har grinet deres røv i laser’

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

Liverpool – Fulham

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Tung torsdagskamp i Porto

Glem det, Leicester!

Superliga-klub bedst i hele verden

Robert trækker overskrifter i udlandet

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

PSG – Liverpool