Landsholdsangriberen Rasmus Højlund kunne onsdag sætte flueben ved en stor personlig bedrift, da han scorede sit første mål for Manchester United.
Men for den engelske storklub blev nederlaget på 3-4 til Bayern München i Champions Leagues gruppespil endnu et led i fortællingen om en tung sæsonstart.
Med Højlund og Christian Eriksen i startopstillingen tabte Manchester United for fjerde gang i fem kampe, og de mørke skyer er igen begyndt at trække ind over den traditionsrige klub.
Efter 2-2 mellem Galatasaray og FC København tidligere onsdag lægger Bayern og United sig henholdsvis i top og bund efter første spillerunde.
Det engelske mandskab med det markante danske islæt viste ellers ingen tegn på frygt for et nyt nederlag efter 1-3 mod Brighton i weekenden.
Manchester United lagde et højt pres og kom også til opgørets første chance, da bolden efter fire minutter dumpede ned for fødderne for Eriksen.
Midtbanespillerens afslutning var bare ikke farlig nok til at true Bayern-keeper Sven Ulreich for alvor.
Uden at have spillet sig til noget nævneværdigt tog værterne føringen efter 28 minutter.
En umiddelbart harmløs afslutning fra Leroy Sané røg under armen på Manchester Uniteds André Onana.
Det var tydeligvis en mavepuster for United-spillerne, som næppe nåede at få det store drop ud af hovedet, før bolden igen lå i nettet.
Jamal Musiala fandt med en af sine mange gode aktioner i kampen holdkammeraten Serge Gnabry, som fuldstændigt udækket og upresset bankede 2-0-målet i nettet.
Kampbilledet kunne måske have set anderledes ud, hvis Sergio Reguilón havde udnyttet en stor chance kort efter, men spanierens spark blev hverken et indlæg eller et skud på mål.
Det gav fornyet tro på tingene for gæsterne, at Højlund fik skovlet en reducering i kassen tidligt i anden halvleg efter en stribe hurtige kombinationer.
Men som så ofte før vendte stemningen hurtigt for Manchester United. I den anden ende ramte bolden Christian Eriksens arm i feltet, og efter et VAR-tjek pegede den svenske dommer Glenn Nyberg på pletten.
Harry Kane scorede sikkert og sendte United-spillerne ned i et nyt hul.
Det var svært at se, hvordan gæsterne denne gang skulle komme op. Og det var da også lidt tilfældigt, at midtbanegeneralen Casemiro fik prikket bolden i mål i slutminutterne.
United fik et kortvarigt energiboost, men det udmøntede sig ikke i en udligning. Tværtimod øgede Mathys Tel føringen, før Casemiro i den hæsblæsende slutfase forgæves blev dobbelt målscorer med hovedet.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’