Klub-legende: Salah er den mest selviske spiller

Ifølge den tidligere Liverpool-mand kommer fodboldspillere ikke meget mere selviske end tilfældet er med Mohamed Salah.



Mohamed Salah er i gang med en fremragende sæson, og eksperterne står i kø for at lovprise ham, som den bedste spiller i verden lige nu. 

Det gælder sådan set også den tidligere Liverpool-spiller Graeme Souness, der har en fodboldklumme i The Times.

Her giver han Jürgen Klopp ret i, at egypteren lige nu er den bedste spiller på planeten, men det forhindrer ham dog ikke i at fremhæve en mindre heldig side ved Salah. 

– Han er måske så grådig, som de kommer. Alle topspillere har et element af det, men han er ekstremt selvisk. 

– Personlige mål er vigtige for ham, og han skyder fra alle vinkler, hvilket frustrerer hans holdkammerater – specielt Mane. De andre spillere accepterer det, fordi han er så god, siger Souness. 

Dog skal man ikke tage kritikken for bogstaveligt, for der kommer som oftest positive ting ud af angriberens aktioner. 

– Når han ikke spiller den, scorer han eller tvinger målmanden til at give de andre noget at følge op på, så det er svært for nogen at kritiserer ham. 

– Han kan tage det som et kompliment, at jeg synes, han er selvisk, for han er en målmaskine, skriver Souness. 

Mohammed Salah er delt topscorer i Premier League, hvor han har lavet syv mål i otte kampe. Det har også Jamie Vardy formået, dog i ni kampe. Til gengæld står Salah også noteret for fire assist. Her har Vardy blot leveret en enkelt. 





TransferLIVE: Brøndby henter stort talent




Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Stor mystik om dansk træner

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

AaB dæmper superligaforventninger

Norge – Frankrig

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Kroatien – Ghana

Supercomputer: Her er VM-finalen

Afslører: FCK ringede aldrig

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Uruguay – Spanien

Bo Henriksen: Det er en katastrofe