Manchester City sejrer sikkert over Bayern München

Rodri scorede en drøm af et mål i den første af to Champions League-kvartfinaler mellem City og Bayern.



Manchester City kom tirsdag aften et skridt tættere på at vinde den Champions League-titel, klubben hungrer efter.

I den første af to kvartfinaler mod Bayern München vandt det stjernespækkede Premier League-hold hjemme på Etihad med 3-0.

Rodri tog hul på scoringen med et formidabelt langskudsmål, mens Bernardo Silva og Erling Haaland udnyttede tvivlsomt forsvarsspil til at lukke kampen.

Nu skal meget gå galt i næste uges returopgør i Tyskland, hvis Pep Guardiolas mandskab ikke skal nå semifinalen som minimum.

Citys spillere er vant til at have bolden mest på egne fødder, men for en gangs skyld var det mere jævnbyrdigt på den konto.

Bayern Münchens talrige afleveringer førte dog ikke til mange målforsøg. Faktisk havde tyskerne ikke et eneste skud inden for rammen i opgørets første 45 minutter.

Værterne var en anelse farligere, og det kunne Bayern indimellem takke sin egen defensiv for.

Med Yann Sommer mellem stængerne i stedet for skadede Manuel Neuer var der optræk til ballade, da han efter et lille kvarter forsøgte at cleare bolden.

Schweizerens spark snittede Haalands fod og var tæt på at ryge retur i kassen. Målmanden slap med skrækken, men kunne til gengæld ikke stille noget op et lille kvarter senere.

Her tog midtbanespilleren Rodri chancen langt udefra, og med et helt perfekt hug med venstrefoden lagde han bolden op i hjørnet.

Den tidligere Manchester City-spiller Leroy Sané var Bayerns farligste mand, og særligt i begyndelsen af anden halvleg satte han brasilianske Ederson på prøve i City-buret.

Tre gode drøn fra offensivspilleren blev pillet af keeperen, som sørgede for at bevare den spinkle føring.

Så var den ellers gal i defensiven igen. En håbløs dribling af Dayot Upamecano tæt på eget felt blev opsnappet af Jack Grealish, som med hælen fandt Haaland.

Nordmanden var i oplæggerens rolle, da han med et perfekt indlæg fandt Bernardo Silva, der scorede til 2-0.

Forsvarsspillet var igen mangelfuldt med et kvarter igen, hvor Bayerns bageste kæde snorksov efter et hjørnespark og tillod Haaland at stå helt fri.

Da bolden kom på tværs fra John Stones, havde Haaland derfor ingen kvaler ved at sætte punktum for den komfortable sejr.

/ritzau/



Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Patrick Da Silva idømt fængsel

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Fyringstruet: – Han har to kampe

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Dybt skuffet og trist

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Nu er han gratis – på vej til OB?

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Storklub meldes interesseret

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

FC København-profil ude med sygdom

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Mål i italiensk pokalderby

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Bo Henriksen fyret

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Frank reddet i døende sekunder

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb