Manchester City sejrer sikkert over Bayern München

Rodri scorede en drøm af et mål i den første af to Champions League-kvartfinaler mellem City og Bayern.



Manchester City kom tirsdag aften et skridt tættere på at vinde den Champions League-titel, klubben hungrer efter.

I den første af to kvartfinaler mod Bayern München vandt det stjernespækkede Premier League-hold hjemme på Etihad med 3-0.

Rodri tog hul på scoringen med et formidabelt langskudsmål, mens Bernardo Silva og Erling Haaland udnyttede tvivlsomt forsvarsspil til at lukke kampen.

Nu skal meget gå galt i næste uges returopgør i Tyskland, hvis Pep Guardiolas mandskab ikke skal nå semifinalen som minimum.

Citys spillere er vant til at have bolden mest på egne fødder, men for en gangs skyld var det mere jævnbyrdigt på den konto.

Bayern Münchens talrige afleveringer førte dog ikke til mange målforsøg. Faktisk havde tyskerne ikke et eneste skud inden for rammen i opgørets første 45 minutter.

Værterne var en anelse farligere, og det kunne Bayern indimellem takke sin egen defensiv for.

Med Yann Sommer mellem stængerne i stedet for skadede Manuel Neuer var der optræk til ballade, da han efter et lille kvarter forsøgte at cleare bolden.

Schweizerens spark snittede Haalands fod og var tæt på at ryge retur i kassen. Målmanden slap med skrækken, men kunne til gengæld ikke stille noget op et lille kvarter senere.

Her tog midtbanespilleren Rodri chancen langt udefra, og med et helt perfekt hug med venstrefoden lagde han bolden op i hjørnet.

Den tidligere Manchester City-spiller Leroy Sané var Bayerns farligste mand, og særligt i begyndelsen af anden halvleg satte han brasilianske Ederson på prøve i City-buret.

Tre gode drøn fra offensivspilleren blev pillet af keeperen, som sørgede for at bevare den spinkle føring.

Så var den ellers gal i defensiven igen. En håbløs dribling af Dayot Upamecano tæt på eget felt blev opsnappet af Jack Grealish, som med hælen fandt Haaland.

Nordmanden var i oplæggerens rolle, da han med et perfekt indlæg fandt Bernardo Silva, der scorede til 2-0.

Forsvarsspillet var igen mangelfuldt med et kvarter igen, hvor Bayerns bageste kæde snorksov efter et hjørnespark og tillod Haaland at stå helt fri.

Da bolden kom på tværs fra John Stones, havde Haaland derfor ingen kvaler ved at sætte punktum for den komfortable sejr.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Neestrup og co. tæt på topangriber

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Kryptisk transfermelding

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

FC København-farvel rykker nærmere

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Afsløring: Elfsborg tæt på Alexander Jensen

– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Tæt på kæmpetransfer

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Hård dom over Kvistgaarden

Storroser 18-årig FCK-spiller

Dækkene Ruller: Vi kårer Tourens favoritter i 2026

Spændende melding

Brasilien – Japan

Zorniger fremhæver transfervindue

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Usikker på Chido Obi-transfer

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt