Laudrup og Tøfting hylder Thomasberg-beslutning

Både Brian Laudrup og Stig Tøfting er særdeles tilfredse med Thomas Thomasbergs beslutning om at blæse til angreb mod Slovan Bratislava.



Der venter en vanvittig vigtig kamp for FC Midtjylland i aften, når de danske mestre møder Slovan Bratislava i playoff-runden i Champions League-kvalifikationen. 

Og cheftræner Thomas Thomasberg har valgt en særdeles offensiv startopstilling mod slovakkerne, hvor Aral Simsir og Dario Osorio starter på kanterne, mens Adam Buksa og Franculino starter i angrebet. Og det er en opstilling, der begejstrer Viaplay-kommentator Brian Laudrup. 

– Jeg elsker den. Det vil jeg godt sige. Der er ingen tvivl om, at Thomasberg er gået all in her. Når vi snakker om to kampe, hvor du skal kvalificere dig til Champions League, og du har den måske største mulighed nogensinde, så går han altså all in her, og jeg kan godt lide det her med, at man tager sine x-faktor-spillere med: De spillere, der er i absolut topform i øjeblikket, siger Brian Laudrup og slår fast: 

– Det her er det mest offensive udtryk, vi kunne få at se her på Heden.

Brian Laudrup peger samtidig på, at FC Midtjylland potentielt kan få problemer i venstre side af bagkæden, hvor de voldsomme skadesproblemer betyder, at Juninho starter som venstre back. 

– Jeg kigger en lille smule på den her kamp i kampen. Juninho, der ikke spiller på sin vante position og ikke er perfekt som venstre back, kommer til at stå overfor Barseghyan, som er en armener, der har fart i fødderne, er direkte i sit spil og er meget venstrebenet. Det kan blive interessant, lyder det fra Brian Laudrup, der også fremhæver Slovan Bratislavas offensive profiler Vladimir Weiss og David Strelec. 

Også Stig Tøfting er begejstret for Thomas Thomasbergs beslutning om at blæse til angreb. 

– Det har jo sin helt klare årsag, og det er jo, at det ikke bliver nemt at komme ned at spille i Bratislava på det stadion dernede med 22.500 tilskuere. Måske endnu mere en heksekedel end det var, da de mødte Ferencvaros. Så der er ingen tvivl om, hvilket vi også har hørt Thomas Thomasberg sige, at de går efter at vinde med mere end ét mål.

– Vi så også, at da man vandt 2-0 over Ferencvaros, så var det med lodder og trisser, for vi sad med bange anelser i første halvleg, og det brændte rigtigt meget på. De fik så alligevel udlignet til 1-1 og så døde kampen i anden halvleg, lyder det fra Stig Tøfting. 

Det er klokken 21.00, at braget mellem FC Midtjylland og Slovan Bratislava sparkes i gang. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.




LIVE

TransferLIVE: Her Michael Falkesgaards nye klub


Afslører – i dialog med danske klubber

FCK-stjerne i klubskifte?

Kæmpe kontrovers – nu kontakter Man Utd stjerne

Nu reagerer Roskilde Festival på fan-slagsmål

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Transfer: Rasmus Falk rejser hjem fra træningslejr

Kæmpe Premier League-transfer forgylder FCM


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


‘En dyr fejl’

FCK-retur droppet

Brøndby-duo skal væk

FCK- og Brøndby-fans i masseslagsmål



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Millionbud – nægter at slippe dansk målræv

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

Afsløring: FCN tæt på køb af dansk profil

Kristoffer Olsson præsenteret i ny klub

Det kan ende helt galt


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Disse Superliga-spillere er nu kontraktfri

Giver grønt lys til stor transfer

Vanvittigt vindue: Lyngby accepterer endnu et bud

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper

Vil af med Sory Kaba

Dansker i stor Wimbledon-triumf



Holger Rune-fadæse går verden rundt

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

FC København-handel er gået i hårdknude

– Det virker bare lidt mærkeligt

Ny FCK’er er tiltænkt reserverolle


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Afsløring: Brøndby forhandler med West Ham

Arsenal lurer på Thomas Franks drømmetransfer

Nu kan de hentes gratis

Schmedes bekræfter: Vi er interesseret

Afsløring: FCN-assistent afviser Allsvenskan-job

Afvist af United

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’



Prøv det her: Nu kan du købe Superliga-spillere!

Snupper stjernefrø for næsen af konkurrenter

Henter Emil Riis

Forvandlet Tauson spiller sig videre i Wimbledon

Nu starter EM for kvinder – her er overblikket

Tour de France-optakt: Som Messi og Ronaldo

Rekorddyr: ‘Jeg har prøvet det før i Aarhus’

Manchester City ude efter dramatisk nederlag

Benfica forhandler med Serie A-klub om dansker

Kongeklø til Den Gamle Dame

Raser: ‘Det her er en sæbeopera’

Engelsk profil kan afløse Ramus Højlund



Skandale! I har givet op, DBU

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

Transferdrama: Manchester United har 15 dage