Lindstrøm overrasker stort: Er ikke sjovt at se

Jesper Lindstrøm brænder banen af i Tyskland, men i en fodboldquiz er han nok ikke en af forhåndsfavoritterne.



Jesper Lindstrøm er et af de varmeste navne på den danske fodboldscene, og den lynhurtige dansker sættes ofte i forbindelse med et større skifte til udlandet. 

Når Lindstrøm er bedst, er det tydeligt, at spillelysten stråler ud af ham. At han elsker at spille fodbold.

Det er dog ikke sådan, at Jesper Lindstrøm tænder for fjernsynet og ser samtlige fodboldkampe, der vises i TV, når han kan flade den i sofaen derhjemme.

At spille fodbold og at se fodbold er nemlig to vidt forskellige ting for danskeren, der i et stort interview med Viaplay afslører, at han ikke ser særlig meget fodbold.

– Jeg spiller fodbold, fordi jeg jeg synes, det er pisse fedt. Men jeg synes ikke, det er vanvittig sjovt at se. Så jeg ser faktisk ikke særlig meget fodbold. Det vil nogle have en holdning til. Andre vil synes, det er fedt, og nogle vil nok synes, det er underligt. 

– Men sådan er jeg. Selvfølgelig ser jeg det, hvis der er store Champions League-kampe eller bare store kampe. Jeg ser selvfølgelig også Brøndby, når jeg kan det, fordi jeg har nogle venner omkring det, og jeg er fan af klubben, siger den danske offensivspiller, der spillede en nøglerolle, da Brøndby vandt det danske mesterskab i 2021, til Viaplay. 

Kort tid efter blev han solgt for mange millioner til Eintracht Frankfurt, som han kun bliver bedre og bedre for.

Kærligheden til hjerteklubben Brøndby er dog stadig enorm, og derfor følger Lindstrøm regelmæssigt med i, hvad der sker på Vestegnen.

– Jeg har set de kampe, jeg kan se. Jeg synes, at de begynder at se stærkere og stærkere ud, også med de træningskampe jeg har set i pre season og de nye spillere, der er kommet. Vi må se, hvad der kommer til at ske. Jeg håber og satser på, at de giver den gas og kommer lidt højere op i tabellen. For jeg synes ikke, at de ligger som fortjent.

– Der skete meget det år, jeg var der, og mange spillere røg. Og der sker også meget i klubben med nye ejere. Så der er mange ting, der lige skal fungere og finde sammen. Men jeg krydser fingre, følger med og håber på at det bliver bedre, forklarer Lindstrøm, der lægger vægt på, at Brøndby vandt træningsturneringen Atlantic Cup, hvilket har givet selvtillid, selv om det "bare" er en træningsturnering.

Brøndby startede også forårssæsonen som lyn og torden, da man søndag udraderede AC Horsens med 5-2.

Jesper Lindstrøms Eintracht Frankfurt skal tirsdag aften i aktion i Champions League mod Napoli, der har knust al modstand i denne sæson. Kampen kan ses på Viaplay klokken 21, men i optakten fra klokken 20 samme sted kan interviewet med Jesper Lindstrøm ses.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Hård dom over Kvistgaarden

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Holland – Marokko

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zorniger fremhæver transfervindue

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Tyskland – Paraguay

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Brasilien – Japan

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Spændende melding

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Markant ændring i Silkeborg

Her er 16.-delsfinalerne til VM