Jesper Lindstrøm er et af de varmeste navne på den danske fodboldscene, og den lynhurtige dansker sættes ofte i forbindelse med et større skifte til udlandet.
Når Lindstrøm er bedst, er det tydeligt, at spillelysten stråler ud af ham. At han elsker at spille fodbold.
Det er dog ikke sådan, at Jesper Lindstrøm tænder for fjernsynet og ser samtlige fodboldkampe, der vises i TV, når han kan flade den i sofaen derhjemme.
At spille fodbold og at se fodbold er nemlig to vidt forskellige ting for danskeren, der i et stort interview med Viaplay afslører, at han ikke ser særlig meget fodbold.
– Jeg spiller fodbold, fordi jeg jeg synes, det er pisse fedt. Men jeg synes ikke, det er vanvittig sjovt at se. Så jeg ser faktisk ikke særlig meget fodbold. Det vil nogle have en holdning til. Andre vil synes, det er fedt, og nogle vil nok synes, det er underligt.
– Men sådan er jeg. Selvfølgelig ser jeg det, hvis der er store Champions League-kampe eller bare store kampe. Jeg ser selvfølgelig også Brøndby, når jeg kan det, fordi jeg har nogle venner omkring det, og jeg er fan af klubben, siger den danske offensivspiller, der spillede en nøglerolle, da Brøndby vandt det danske mesterskab i 2021, til Viaplay.
Kort tid efter blev han solgt for mange millioner til Eintracht Frankfurt, som han kun bliver bedre og bedre for.
Kærligheden til hjerteklubben Brøndby er dog stadig enorm, og derfor følger Lindstrøm regelmæssigt med i, hvad der sker på Vestegnen.
– Jeg har set de kampe, jeg kan se. Jeg synes, at de begynder at se stærkere og stærkere ud, også med de træningskampe jeg har set i pre season og de nye spillere, der er kommet. Vi må se, hvad der kommer til at ske. Jeg håber og satser på, at de giver den gas og kommer lidt højere op i tabellen. For jeg synes ikke, at de ligger som fortjent.
– Der skete meget det år, jeg var der, og mange spillere røg. Og der sker også meget i klubben med nye ejere. Så der er mange ting, der lige skal fungere og finde sammen. Men jeg krydser fingre, følger med og håber på at det bliver bedre, forklarer Lindstrøm, der lægger vægt på, at Brøndby vandt træningsturneringen Atlantic Cup, hvilket har givet selvtillid, selv om det "bare" er en træningsturnering.
Brøndby startede også forårssæsonen som lyn og torden, da man søndag udraderede AC Horsens med 5-2.
Jesper Lindstrøms Eintracht Frankfurt skal tirsdag aften i aktion i Champions League mod Napoli, der har knust al modstand i denne sæson. Kampen kan ses på Viaplay klokken 21, men i optakten fra klokken 20 samme sted kan interviewet med Jesper Lindstrøm ses.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
– Man får en følelse af, at de er dovne, men…
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
MEDIE
Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
I chok over Manchester United
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
MEDIE
631 millioner kroner
Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
NYHEDER
Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Dansker hyldes for sin form – her er prisen
BIZART
Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
EKSKLUSIVT
Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen
TOPNYHED
Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko
HELT VILDT
Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Medier revser Real Madrid-træner
TOPNYHED
André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
‘Det er tæt på uforklarligt’
Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne
MEDIE
Hasteindkaldt til ‘krisemøde’
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
NYHEDER
FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!
NYHEDER
Real Madrid-stjerne kan misse VM
Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet
Arne Slot sukker efter mål-rekord
Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner
DAGENS SPILFORSLAG
Whites afliver Black Cats i Leeds
Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp
Dansk drømmehug i Serie A
NYHEDER
Tottenham straffes for nazihilsner
NYHEDER