Man Utd-spiller beder FCK-stjerne om at slappe af

Manchester United-spiller har bedt Elias Achouri om at tage den med ro, når klubberne tirsdag aften krydser klinger i Champions League.



Tipsbladet på Frederiksberg.

Regnen dryppede ned over FC Københavns træningsanlæg på Frederiksberg, men alligevel var der smil på læberne blandt klubbens spillere.

Lørdag sejrede man over Vejle Boldklub og senere mandag tager man afsted mod England for at møde Manchester United i Champions League. For nogle bliver det et af karrierens højdepunkter.

Det fortæller FC Københavns teknisk stærke kantspiller Elias Achouri til Tipsbladet og den øvrige presse.

– Det bliver et stort øjeblik for mig. Et af de største i min karriere. Jeg skal stadig holde fokus og ikke lade det stige mig til hovedet. Jeg er professionel og tager dertil for at hjælpe holdet og skabe et resultat til klubben.

Skal FC København lykkes med at få et resultat på Old Trafford, så kræver det også, at Elias Achouri er i hopla. Siden skiftet til FC København har han været i forrygende form, og selvtilliden har da heller ikke fejlet noget i snakkene med sin landsholdskollega og Manchester United-spiller Hannibal Mejbri.

– Jeg sagde bare til ham, at vi vil vinde kampen. Bagefter vil vi måske bytte trøjer, fordi han er min ven. Det bliver et fedt øjeblik for både ham og jeg, siger Elias Achouri, der også har fået en opfordring fra sin gode ven.

– Han sagde, at jeg skulle slappe af og ikke dræbe deres spillere. Jeg sagde til ham, at det bliver jeg nødt til. Eller jeg skal i hvert fald gøre et forsøg, siger FC København-kantspilleren.

Den 31. august stod det fast, at FC København og Manchester United skulle i pulje sammen, da der her blev trukket lod i Monaco. Lige siden har den tunesiske duo glædet sig til opgørene.

– Jeg ringede til ham (Hannibal) lige efter lodtrækningen, og i landsholdspausen talte vi også om kampen, så det bliver spændende. Jeg kender ham fra landsholdet, og han er også vokset op i Frankrig ligesom mig, så vi har en god relation.

Tirsdag aften klokken 21.00 står de to gode venner og konkurrenter overfor hinanden på Old Trafford. Hvor det er mere sikkert, at Elias Achouri starter på banen, så er det tvivlsomt, om Hannibal Mejbri får spilletid, da han bliver brugt som breddespiller.

Sikkert er det, at Manchester United har hårdt brug for tre point, da man efter to spillerunder er bundprop med nul af slagsen. FC København er på tredjepladsen med et point, mens Galatasaray med fire og Bayern München med seks indtager de to øverste placeringer.





AVIS

Disse 8 spillere til salg i FC Barcelona


Efter fyringsrygter: Fuld opbakning til Rösler

Dortmund køber Daniel Svensson permanent



Afsløring: AGF-stortalent får chancen i Portugal

Afviser klub – dansk interesse for Mustapha Bundu

Lang kontrakt og nyt topjob: Færdig med at flirte

Afsløring: FCN sælger Svensson i kæmpehandel 

Søren Pedersen ny fodbolddirektør i Randers FC



AFSLØRING

Pønser på at købe Vavro – FCK scorer millioner


Mikkel Kaufmann færdig i tysk klub

Forest-angriber i kunstig koma

Manchester United-stjerner utilfredse

Nægter at spille for Real Madrid igen



EKSKLUSIVT

Heftig sommer i vente: Vil hente FCM-trio


Drømmer om Superliga: Snart tiltræder stor profil

Massiv interesse for Kasper Dolberg

Supertalentets særlige kælenavn: Han elsker Vejle

Årets spiller i Superligaen? Han får ikke nok ros!

Bhoys sætter Dons på plads før pokalfinale


Brøndby IF David Blitzer GFH milliarder Superligaen Europa transfers NYHEDER

Brøndby-ejer får milliard-beløb i klubsalg


Landsholdsspiller i svime over Bo Henriksen

Nu jagter storklubber kæmpe Manchester United-flop

Smadrede 1. division: ‘Han har en vild pakke’

Så bliver det en røvsyg danskerfest



Superliga-profil er ombejlet – udskyder beslutning

Premier League-klub forsøgte Froholdt-kup

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Pierre-Emile Højbjerg i stor hyldest

Dansk toptræner til AGF? ‘Han bor i byen’

Kæmpetransfer? Arsenal tilbyder kongeløn

– Det er bullshit, Jacob Neestrup!

Han kan blive Real Madrids første sommerindkøb


EKSKLUSIVT

Afsløring: Så lang kontrakt får Köhlert i Brøndby


På vej væk? Dansker i stalden hos kæmpe agentfirma

Dansker smutter: ‘Ville end ikke forhandle med os’

Kenneth Perez revser danskerklub: ‘En skændsel’

Christian Eriksen åbner aktiviteter i Danmark

Tidligere Brøndby-træner dumper Eriksen og Højlund

Koster kassen at rykke ud af Superligaen

Kæmpe eufori: Det er helt grotesk, siger Arnesen

Svinede Schjelderup – Benfica-boss i kæmpe modvind

Rundens Hold i Superligaen – 30. runde

Supercomputer: Her er sandsynligheden for FCM-guld

Brøndby IF lander ny kæmpesponsor

Supercomputer: Vildt drama – disse to rykker ned

Amorim lægger sig fladt ned: Jeg er virkelig flov

Ballade i Ajax: ‘Vil ikke spille med holdkammerat’

Ikke i tvivl: ‘Afsted med dig, Bo Henriksen’

Prisen eksploderet – kæmpe dansk transfer på vej

17 år efter debut: ‘Det kan måske lyde lidt dumt’

Carlo Ancelottis søn i spil til stort trænerjob

Superligaens bedste fans? ‘Det var fantastisk!’

Himmelblå hjørnespark hos Sorte Katte

Stort SL-problem? ‘Det rager mig en høstblomst’

Superliga-profil annoncerer karrierestop på tv