Manchester City videre efter brutal afslutning

Atlético Madrid pressede på i hele anden halvleg, men Manchester City holdt stand og er nu i semifinalen.



Manchester City er videre til semifinalerne i Champions League efter en samlet sejr over Atlético Madrid.

Returmødet i Spaniens hovedstad onsdag aften sluttede 0-0, hvilket gæsterne bedst kunne leve med, efter at Pep Guardiolas City-mandskab for en uge siden vandt med 1-0 på eget græs.

Førerholdet fra Premier League fik dog lov til at kæmpe hårdt for det videre avancement – især i de sidste 45 minutter.

Før pausen sad City tungt på spillet med en boldbesiddelse på 70 procent, og englænderne tilspillede sig også de største chancer.

Efter en halv time fik gæsternes Ilkay Gündogan en god mulighed, da Phil Foden spillede bolden på tværs til den tyske holdkammerat, der med et følt skud ramte roden af stolpen.

I anden halvleg ændrede kampen karakter, og Atletico-spillerne arbejdede ihærdigt på at fremtvinge det mål, der kunne sende kvartfinaleduellen ud i forlænget spilletid.

Citys ellers så boldsikre spillere mistede til tider kontrollen med kampen, og det brændte flere gange på foran Ederson i det engelske mål.

Atleticos Antoine Griezmann havde umiddelbart efter pausen et godt skudforsøg, der blev blokeret til hjørnespark.

For City-manager Pep Guardiola var det også bekymrende, at flere af hans profiler måtte forlade banen med skader.

Først trak midtbanespilleren Kevin De Bruyne sig efter 65 minutters spil, og kort efter udgik højrebacken Kyle Walker.

Samtidig intensiverede hjemmeholdet trykket, og med fem minutter tilbage var brasilianeren Matheus Cunha tæt på at score, men indskifterens skud blev afvist og endte i et hjørnespark.

Kort efter spillede værterne sig igennem City-forsvaret, men ingen stod klar til at sparke en tværpasning i mål, og bolden trillede i stedet gennem gæsternes felt.

Stemningen var nu på kogepunktet, og i overtiden endte det med et rødt kort til hjemmeholdets Felipe, efter at forsvarsspilleren havde sparket Citys Phil Foden ned.

Med en mand i undertal i ni tillægsminutter mistede Atletico umiddelbart lidt af trykket, og faktisk var City tæt på at nappe sejren på en friløber, der dog blev brændt.

Atletico-træner Diego Simeone skabte kaos på sidelinjen, og der blev lagt yderligere tre minutter til, og hjemmeholdet var i de sidste sekunder tæt på at få scoret.

To engelske og to spanske hold er nu klar til semifinalerne i Europas største klubturnering. Tirsdag spillede Villarreal og Real Madrid sig videre. Derudover er Liverpool også blandt de sidste fire deltagere.

City møder Real Madrid, mens Villarreal står over for Liverpool.

/ritzau/





TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’




LIVE

LIVE: Han er tilbage

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

– Vidste det ikke for tre dage siden!

Blev informeret om mulig fyring onsdag

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Voldsom udmelding om Froholdt

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

AGF-fans raser over Superliga-klub



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Sønderjyske – AGF

Vild spådom om FC Midtjylland

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Her kan du se Liverpool mod Tottenham

Brøndby IF – Viborg FF

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

OB – FC København



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

Markant transfermelding om Højlund

Manchester United – Aston Villa

United overvejer disse fem managers

Peter Kjær: Her er min bekymring

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

Barcelona – Sevilla

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Liverpool – Tottenham

Han har været en åbenbaring!

Endnu en pointdeling i Odense

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Inter smider point i toppen af Serie A

AaB-krisen fortsætter

Tilbage efter lang pause

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation