Yussuf Poulsen og RB Leipzig gæstede onsdag aften Manchester United på Old Trafford, men det tyske mandskab måtte rejse hjem med et nederlag i baggagen.
De engelske værter vandt nemlig opgøret med 5-0.
Efter knap tyve minutter kom Manchester United foran, da stortalentet Mason Greenwood kom på tavlen. Paul Pogba drev bolden frem og sendte en stikning i dybden til den unge angriber, som fra en skarp vinkel sendte bolden i mål med en flot afslutning.
Den stilling holdt indtil midtvejs i anden halvleg, hvor Manchester United fik mere gang i målscoringen.
Læs også:Onsdagens rygtebørs: Manchester United har set sig varm på AC Milan-stjerne
Med knap et kvarter igen af kampen fordoblede indskiftede Marcus Rashford nemlig englændernes føring, da han blev sendt i dybden og løb fra RB Leipzigs forsvar, inden han krøllede bolden i kassen.
Før angriberen sendte bolden i mål, havde linjevogteren imidlertid løftet offside-flaget, men et efterfølgende tjek ved VAR viste, at Rashford var på Manchester Uniteds egen banehalvdel, da afleveringen blev slået. Og så fik målet altså lov til at stå.
Få minutter senere var Rashford igen på spil. Han modtog bolden og afdriblede en Leipzig-spiller, før han med en benhård afslutning fra kanten af feltet sendte kuglen i kassen.
Manchester United slog sejren fast med syvtommersøm i de døende minutter, hvor Anthony Martial fremtvang et straffespark, som han selv udnyttede til at sparke i kassen, inden Marcus Rashford scorede sit tredje mål i overtiden.
De engelske værter vandt altså med hele 5-0 over RB Leipzig, der gav fuld tid til Yussuf Poulsen, mens den tidligere FC Midtjylland-bomber Alexander Sørloth også fik knap en halv time på banen.
Manchester United fører nu puljen med seks point, mens både RB Leipzig og PSG har tre point. Istanbul Basaksehir er det sidste hold i puljen, og de har ikke hentet point endnu.
Thomas Delaney fik kort indhop i Dortmund-sejr
Andetsteds var Borussia Dortmund også i aktion, og her fik Thomas Delaney blot fem minutter på banen, efter at han startede på bænken.
Den danske landsholdsspiller var med til at sikre en sejr over Zenit St Petersborg efter en straffesparksscoring af Jadon Sancho og en sen scoring af Erling Braut Haaland.
Læs også:Barcelona accepterer at være med i en ny europæisk superliga
Læs også:Champions League: Manchester United har godt styr på tyske hold
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Ståle Solbakken overvejede at sige op
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
TOPNYHED
