Michael Laudrup: Han er dead man walking!

Viaplays fodboldekspert Michael Laudrup forstår slet ikke Bayern Münchens håndtering af sagen.



Thomas Tuchels periode i Bayern München er ikke gået som planlagt og allerede i februar fortalte klubben, at samarbejdet slutter efter denne sæson – et år før tid.

Derfor er den altoverskyggende målsætningen at vinde Champions League, nu hvor Bayer Leverkusen har brudt sydtyskernes mangeårige Bundesliga-dominans. Det er dog bare som om, at Thomas Tuchel ikke har verdens største opbakning til at færdiggøre sæsonen.

Et af klubbens største koryfæer og mangeårig præsident i Bayern München Uli Hoeness har nemlig været ude med kras kritik af Thomas Tuchel få dage inden mødet med Real Madrid i Champions League.

Du kan læse Uli Hoeness' bredside her.

I Michael Laudrups øjne er fremgangsmåden og behandlingen af Thomas Tuchel fuldstændig galimatias. Det fortalte fodboldeksperten under optakten til opgøret på Allianz Arena.

– Jeg har slet ikke forstået den fremgangsmåde, de har kørt med. De afskediger faktisk Tuchel, men det er bare først fra sommer af. "Du skal ikke være her, men du skal alligevel lige være her nogle måneder." Hvad er det? Du efterlader jo en træner i forhold til truppen, der er dead man walking. Han er her, men han er her ikke alligevel, siger han og fortsætter:

– Hvis du tager den beslutning, så kan du lige så godt skifte ham ud. Så må du tage en eller anden midlertidig træner ind til resten af sæsonen. Jeg synes, det er at efterlade Tuchel i ingenmandsland, og samtidig skal han høre på alt det her. Det synes jeg ikke er fair.

Mere præcist sagde Uli Hoeness for få dage siden til Bild, at Thomas Tuchel ikke har evnerne til at forbedre individuelle spillere. Michael Laudrup ved godt, hvad han havde gjort i Thomas Tuchels sted.

– Jeg havde taget en snak med dem: "Helt ærligt, hvad er det, I vil her? Hvis I vil af med mig, så skal det da være nu. I kan da ikke bare behandle mig på den her måde?" Jeg synes, Tuchel har gjort det godt. Han er gået ud og har svaret igen for at forsvare sig selv, men han er ikke gået for hårdt til Hoeness, fordi han godt kender til hans status i klubben.

Sikkert er det, at Thomas Tuchels tid i Bayern München synger på sidste vers. Hvem der skal afløse ham, svæver fortsat i det uvisse. Xabi Alonso har valgt at blive i Bayer Leverkusen trods rygter om en retur til Bayern München.

Klubbens tidligere træner Julian Nagelsmann er også blevet rygtet retur, mens Ralf Rangnick er det seneste navn, der er begyndt at summe omkring Allianz Arena. Også Roberto De Zerbi fra Brighton og Unai Emery, der dog lige har forlænget med Aston Villa, er blevet nævnt.

Semifinale-opgøret mellem Bayern München og Real Madrid endte iøvrigt 2-2. Returopgøret spilles i næste uge på Bernabeu.

I afspilleren ovenfor kan du høre og se hele klippet med Michael Laudrup fra sidelinjen på Allianz Arena.





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

I chok over Manchester United

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

Nu er Dreyer historisk

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

Køber engelsk klub

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Skræmmende Chido Obi-scener



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

631 millioner kroner

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

‘Det er tæt på uforklarligt’

– Burde have lukket langt tidligere!

Bo Henriksen lander TV-job

– Det vil jeg aldrig gøre!



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Real Madrid-stjerne kan misse VM

Hasteindkaldt til ‘krisemøde’

Fuld opbakning til Jacob Neestrup

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet

Medier revser Real Madrid-træner

Danmark åbner VM-jagt med sejr

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

Arne Slot sukker efter mål-rekord

Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson

Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner

‘Han tisser isterninger’

Whites afliver Black Cats i Leeds

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

Dansk drømmehug i Serie A

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Tottenham straffes for nazihilsner

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på

VM-billetter på vild himmelflugt

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick