Manchester City – Real Madrid

Første kvartfinale mellem Manchester City og Real Madrid leverede på alle parametre med 3-3 på Bernabeu. Er der endnu en målfest i vente på Etihad?



Kampfakta:
Kampstart: Onsdag klokken 21:00
Spillested: Etihad Stadium
Dommer: Daniele Orsato
På TV: TV3+

Holdnyt:
Manchester City:
Wow! Real Madrid og Manchester City leverede en fuldkommen fantastisk fodboldopvisning tirsdag i sidste uge med 3-3 på Bernabeu og viste i den grad prøver på, hvorfor de regnes for to af verdens allerbedste klubhold.

Kampen kunne have gået alle veje, og momentum skiftede en del gange undervejs, ligesom føringerne i øvrigt gjorde det. Manchester City kan dog være bedst tilfreds med resultatet, selvom de havde en 3-2 føring på hånden indtil 10 minutter før tid.

I sidste sæson mødtes de to klubber i semifinalen, hvor City også fik uafgjort på Bernabeu. Ved den lejlighed satte englænderne tingene på plads hjemme på Etihad med en knusende 4-0-sejr i returopgøret, og det bliver uhyre spændende at se, om de igen sætter trumf på i egen hule.

I weekenden tog Guardiolas tropper et betydeligt skridt mod det fjerde engelske mesterskab i streg, da det blev til 5-1 hjemme mod Luton, mens både Liverpool og Arsenal overraskende tabte til Crystal Palace og Aston Villa. Vanen tro virker ‘’The Citizens’’ til at skrue op for dampen, når det hele skal afgøres.

Til forskel fra sidst har Manchester City Ederson, Nathan Aké og Kyle Walker tilbage fra skade. John Stones sad ude i weekenden, men forventes at være med igen denne gang.

Real Madrid:
Spanierne fik i tirsdags igen vist, at de er på omgangshøjde med Manchester City. I hvert fald når de to hold mødes på Bernabeu.

Der var momenter i første semifinale, hvor Real Madrid var det bedste hold på banen, og det samme var tilfældet i sidste sæsons semifinale på hjemmebane, hvor spanierne sagtens kunne have snuppet sejren.

For andet år i trak blev det dog kun til uafgjort mod Manchester City på Bernabeu, og Ancelottis tropper risikerer dermed at lide samme skæbne som i fjor, hvor de blev blæst ud af Etihad i returopgøret.

Real Madrid gjorde meget rigtigt i sidste uge, hvor blandt andre Rodrygo og Vinicius fik vist, at de kan gøre ondt på City med deres fart i omstillingerne.

Omvendt kom spanierne lidt for langt tilbage at stå i perioder, og selvom det gjorde det svært for englænderne at spille sig hele vejen igennem til chancer, endte man alligevel med at indkassere tre gange på tre flotte langskud. Det skal der findes en løsning på, hvis det skal blive til videre avancement.

Real Madrid må denne gang under karantæneramte Aurelien Tchouameni, som vikarierede i midterforsvaret senest. Ydermere er Thibaut Courtois og David Alaba ude med skader. 

Karantæner:
Manchester City: Ingen
Real Madrid: Aurelien Tchouameni

Bud på startopstillinger:
Manchester City (4-2-3-1): Ederson – Walker, Stones, Dias, Gvardiol – Rodri, Kovacic – Foden, De Bruyne, Grealish – Haaland

Real Madrid (4-3-1-2): Lunin – Carvajal, Rüdiger, Nacho, Mendy – Valverde, Camavinga, Kroos – Bellingham – Vinicius, Rodrygo

Dom:
Manchester City og Real Madrid leverede en fremragende fodboldopvisning med seks mål på Bernabeu, og forventningerne er derfor også tårnhøje igen denne gang.

Der er så meget offensiv kvalitet hos begge mandskaber, at det er svært at forestille sig, at det ikke også stikker af med målscoringen onsdag aften.

Manchester Citys defensiv har set mere medgørlige ud i denne sæson end i de foregående sæsoner, og da Real Madrid tilmed er svækket defensivt, skal der være gode chancer for endnu en målfest på Etihad.

3-1 til Manchester City. 

Spilforslag:
Begge hold scorer til odds 1.63 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.





LIVE

LIVE: FC København melder udsolgt

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

– Hele holdet er trygge ved ham

‘Det er en gave for Danmark’

En ny fejl? Nævner Thomas Frank



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

Højbjerg overvejer stor beslutning

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Spår: Her ender Mohamed Salah

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

Brøndby får stor bøde

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Brian Riemer til pressen: Husk det!

To spillere frasorteret af Brian Riemer



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Kæmpe nyhed i udlandet

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!

‘FC København var en mulighed’

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Danske stjerner kan være fortid

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Ny VM-melding fra Iran

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Danmark – Nordmakedonien

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

– Vi håber men skal ikke regne med det!