De spanske hold fortsætter med at skuffe i sæsonens Champions League. Tirsdag måtte Atlético Madrid se sig slået med 1-2 på udebane mod Porto.
Hverken FC Barcelona eller Sevilla har formået at spille sig videre til ottendedelsfinalerne, men overflyttes til Europa League efter nytår qua tredjepladser i deres respektive grupper. Det formåede Atlético ikke engang.
Med tirsdagens nederlag slutter holdet nemlig sidst i gruppe B og er helt færdig i Europa for denne gang.
Porto kom blæsende fra start hjemme på Estádio do Dragão, og Atlético, der ellers i årevis har været kendt for sin jerndefensiv, havde mere end svært ved at dæmme op for det portugisiske hold.
Allerede i det femte minut blev den iranske angriber Mehdi Taremi spillet fri til scoring, og midtvejs i første halvleg øgede den canadiske midtbanespiller Stephen Eustaquio resolut til 2-0 efter en tværpasning.
Porto spillede sig til flere store chancer, og Atlético kunne takke sin slovenske keeper, Jan Oblak, for, at føringen ikke var større ved pausen.
I anden halvleg kom Atlético bedre med, og midtvejs troede det spanske hold, at en reducering havde bragt nyt håb. Antoine Griezmann knaldede bolden i målhjørnet, men en forseelse i opspillet annullerede målet til stor ophidselse for udeholdet.
Griezmann kom til yderligere en stor chance i slutfasen, men først i det femte tillægsminut kom målet til 1-2 på et selvmål. Det var for sent til at skabe reel spænding.
Med sejren snuppede Porto førstepladsen i gruppen, ét point foran belgiske Club Brugge, der ellers kunne have sikret sig førstepladsen med en udesejr i Tyskland mod Bayer Leverkusen. Det opgør sluttede med 0-0.
Casper Nielsen startede på banen for Brugge, mens landsholdsangriberen Andreas Skov Olsen først blev sendt i aktion midtvejs i anden halvleg. Han kunne dog ikke trylle et afgørende mål frem.
For Leverkusen var det ene point meget brugbart. Det bragte holdet på fem point ligesom Atlético. Fordi Leverkusen er bedst indbyrdes, er det tyskerne, der tager tredjepladsen og billetten til Europa League.
/ritzau/

Danske Bank efterlyser tidligere Brøndby-angriber

Dette er faktisk værre end Ramajs skalle

Jeg har mistet troen på overlevelse i Superligaen

Brian Riemer melder ud om Andreas Christensen

FC København henter ny topboss

Tager tykt pis på Wolfsburg-rygte

Færdig i FCK

‘Plejer ikke at være symptomatisk på AGF’

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget

Bretonere kan udnytte Toulouse-deroute

Sådan bliver Brøndby mester, men…

Hullet defensiv organisation frustrerer FCN-træner

Udlejet AGF’er tabte hovedet og så rødt

Sørensen sendte Messi ud: ‘Det rangerer højt’

FCMs hede Europa-drøm: Semifinale absolut opnåelig

Dét kan de tjene millioner på

Kæmpe succes – kan sikre FCM stort millionbeløb

‘Jeg kan kun tage hatten af for det han har gjort’

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!

Superliga-boss svarer Frederik Birk igen

Svensk eventyr kan sende millioner til Brøndby

FC København har Arsenal-angriber i kikkerten

Åben for skifte

Får Barcelona-comeback efter syv måneder

Afsløring: Frankfurt forøger jagt på Kvistgaarden

Vrisser ad journalist: Kender du reglerne?

Ekspert undrer sig over dommervalg til Brøndby-FCK

Thomas Frank: ‘Penge er afgørende’

Ophedet stemning: – Vi giver hånden bagefter

Thomas Gravesen slagter Real Madrid: ‘En skamplet’

Han vender tilbage til AGF

– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det

Falsk Bo Henriksen-historie i omløb

Afsløring: Vejle Boldklub forlænger med Lasse Flø

Manchester United henter fransk angriber

Skræksæson: Løntung dansker meldes på vej væk

På vej tilbage til FC Midtjylland?

FCK-rivaler savler over German Onugkha

Vil have disse tre spillere til Real Madrid

Højlund-episode ‘vil blive talt om i årtier’

Drømmer om at hente Jonas Wind og Thomas Müller

Imponerer mod FC København: ‘Rigtig højt niveau’

Nu hyldes Rasmus Højlund: ‘Det ændrede alt!’

Ude i kulden i FCM: Jeg kan smile på lønningsdag

Flad Champagne-fest på Rivieraen

– Spiller mod 11 spillere ikke mod 28.000

United på kurs mod ren engelsk finale

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

FCK har særlig klausul på eksspillere

Genialt! FCK kunne få minimum 50 mio. for ham

Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte

Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS