Yussuf Poulsen og Thomas Delaney fik fuld tid for henholdsvis RB Leipzig og Borussia Dortmund i tirsdagens Champions League-kampe. Men mens Yussuf Poulsen kunne glæde sig over en sejr over Istanbul Basaksehir med Leipzig, indkasserede Thomas Delaney og Dortmund et nederlag til Lazio i den italienske hovedstad.
RB Leipzig kan i høj grad takke deres venstre wingback, Angelino, for tirsdaens sejr. Han stod nemlig for begge scoringer i deres 2-0-sejr, og især den første scoring var flot.
Midtbanespilleren Kevin Kampl sendte nemlig en høj bold ind i feltet, hvor Angelino var løbet frem, og den spanske wingback tog på fornemste vis bolden ned og vendte, før han sendte bolden i mål efter 16 minutter.
Læs også:Sen scoring sikrede Manchester United sejren i Paris
Fire minutter senere kom Angelinos anden scoring, og her spillede Yussuf Poulsen en rolle.
Danskeren vandt bolden langt fremme på banen, før han spillede til Christophe Nkunku, som spillede den videre til Angelo, der igen var løbet frem i feltet og igen kunne sende bolden i mål med en kontrolleret afslutning.
Det var de eneste scoring, der faldt i opgøret, og RB Leipzig kom godt fra start i turneringen, hvor de sammen med Manchester United topper Gruppe H efter første kamp.
Læs også:FC Barcelona storsejrede mod ungarsk mesterhold
Delaney og Dortmund tabte i Rom
Længere sydpå indkasserede Thomas Delaney og Dortmund samtidig et nederlag, da de gæstede Lazio.
Thomas Delaney startede kampen i Dortmunds tremandsforsvar, og efter fem minutter så det ikke ud til, at han var helt vant til rollen. En uoverensstemmelse mellem Delaney og Mats Hummels tillod nemlig Ciro Immobile at stå helt fri i feltet, hvor han modtog bolden og sendte den i kassen med en flot afslutning.
Efter knap 20 minutter blev Lazios føring fordoblet, da Dortmund-keeper Marwin Hitz scorede selvmål, og selvom Erling Haaland reducerede i midten af anden halvleg, løb Lazio med sejren. Jean-Daniel Akpa-Akpro scorede for god ordens skyld også til 3-1 for værterne kort efter Haalands mål.
Gruppe F toppes nu af Club Brugge og Lazio, der har tre point, mens Zenit og Dortmund endnu ikke har fået point.
Læs også:Atalanta respekterer FC Midtjylland: De har et moderne hold og gode profiler
Læs også:Spilforslag til CL: FC Midtjylland rammes af troldmands argentinske magi
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
AVIS
Færdig i Real Madrid
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
10. gang i træk
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
AVIS
Kultklub jagtede Brøndby-flop
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADET SPECIAL
Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen
NYHEDER
