• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Champions League Anders Friis Daugbjerg

Debut til 14-årig får kritik: Vi var chokeret over reaktionen

Foto: Getty Images

Evan Ferguson fik i sidste måned debut for Bohemians i en alder af blot 14 år. Den efterfølgende kritik over at have sat ham på banen har chokeret klubben.

Af Anders Friis Daugbjerg

Onsdag aften spiller det irske hold Bohemians U19-mandskab Uefa Youth League mod græske PAOK, og det er med Evan Ferguson, på holdet. Teenageren har for blot få uger siden fejret sin 15, men allerede som 14-årig var han oppe at snuse til tilværelsen som professionel fodboldspiller.

I sidste måned, da Bohemians' seniorhold spillede mod Derry City i den irske Premier Division, fik den da blot 14-årige Evan Ferguson nemlig debut – som den yngste spiller i klubbens historie.

Læs også:Spil på Under 2.5 Mål når Barcelona onsdag møder Inter

Indskiftningen skete i det 89. minut, og så kunne klubben, Evan og klubbens fans juble over, at de havde fået en lille purk igennem ungdomssystemet, som de havde vurderet klar til ”the big boys” – men ikke alle har været lige imponeret af den 14-åriges debut.

Både tidligere fodboldspillere og fodbold-pundits i Storbritannien har nemlig, især på internettet, sendt en del kritik mod den irske klub for at sætte den 14-årige dreng på banen. Mange har nemlig konkluderet, at man i den alder slet ikke er klar til sådan et sceneskifte.

Reaktionen fra fodboldverdenen har chokeret Dublin-klubben, som havde forventet en helt anden reaktion:

Læs også:Champions League: Her er de forventede startopstillinger

- Alle i klubben var en lille smule chokeret over den negative reaktion. Jeg tror ikke Keith Long (cheftræner for Bohemians, red.) havde sat ham på banen, hvis ikke de mente, han var klar til det, siger Evans’ U19-træner, Craig Sexton, og fortsætter:

- Evans forældre havde det fint med det, og alle andre havde det fint med det, så jeg forstår ikke den kritik. Hvis folk bare kendte Evan og havde set ham spille, så ville de forstå, at det var helt på sin plads, siger Sexton.

I juni måned fik Evan også en halv time mod Chelsea i en pre-season kamp, hvor den direkte modstander hed Kurt Zouma – og det klarede han ganske fint, hvor han blandt andet fik ros fra flere af Chelsea-folkene.

Rygterne går dog også på, at Liverpool har fået øjnene op for det unge talent, og at de skulle være interesseret i at hente ham til klubben. Men indtil da, så handler det altså onsdag aften igen om ungdomsfodbold for unge Evan Ferguson.

Opdateret 12.40: Vi skrev tidligere, at Evan Ferguson er søn af Rangers-legenden Barry Ferguson. Navnet er rigtig nok, og hans far var da også professionel fodboldspiller, men det er en anden Barry Ferguson end ham, der spillede flere hundrede kampe for Rangers.

Læs også:Brødre-kamp i pokalen: Det er lige før, deres mor begynder at ryge igen

Læs også:Pochettino efter 2-7: Har sagt at det ville blive en svær sæson

Superliga

Mere Superliga

Fokus

Optakt: Esbjerg fB - AaB

Det kan meget vel komme til at handle om nerver, tålmodighed og endnu flere nerver, når Esbjerg fB hjemme møder AaB. Hvem vinder?

Optakt: AGF - Randers FC

Superligaen er endelig på programmet igen, og ingen kampe har vi ventet længere på end denne. Den bliver afgørende for top 6.