Real Madrid-profil svarer Salah: Det viser foragt

Ifølge Fede Valverde har en kommentar fra Mohamed Salah blot gjort Real Madrid-spillerne endnu mere motiverede inden lørdagens Champions League-finale.



Mohamed Salah har givet Real Madrid-spillerne ekstra motivation inden lørdagens Champions League-finale i Paris. 

Sådan lyder det nu fra Real Madrid-spilleren Fede Valverde, der i et interview med Marca er blevet spurgt til den udtalelse, som Mohamed Salah kom med inden returkampen mellem Real Madrid og Manchester City i semifinalen. Her slog Liverpool-stjernen fast, at han håbede på at møde Real Madrid i finalen. Og ifølge Valverde er altså ingen tvivl om, at Salahs kommentar har givet spanierne endnu større motivation. 

– Ja. Selvfølgelig er det ord, som alle kan fortolke, som de har lyst til. Jeg er modstander, og jeg ser det som en undervurdering af Real Madrid-emblemet og spillerne… det eneste, vi skal fokusere på, er at gøre vores bedste. Forsøge at vise, hvorfor vi er i finalen. Og forhåbentligt kan vi sikre endnu et trofæ til fansene og til Real Madrid, lyder det således fra Valverde. 

I interviewet citerer Marca også Valverde for, at Salahs udtalelse viser ‘foragt’ for Real Madrid. 

Mohamed Salahs præference for at møde Real Madrid kan dog også ses som, at egypteren ønsker at få revanche efter Champions League-finalen i 2018, hvor han måtte udgå skadet i første halvleg, hvorefter Real Madrid slog Liverpool med 3-1. Efter Real Madrids avancement til årets finale skrev Salah således på Twitter, at Liverpool ‘har et regnskab, der skal gøres op’ med Real Madrid. 





Bischoff-comeback? Nu er han fyret




LIVE

LIVE: Tidligere FCK-spiller færdig i tysk klub

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Roy Keane slagter dansk stjerne

Fortryder FC Barcelona-transfer

Færdig: Nu er han rejst til København

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Jess Thorup indlagt



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Rundens hold i Superligaen – 32. runde

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Dansk stortalents værdi eksploderer

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Daniel Carvajal færdig i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Jakob Poulsen uddeler topkarakter

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Så er det officielt

Hold nu kæft, hvor er han god!

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Salah sender særlig besked