Hylder dansk guldfugl: Talentet er enormt

Attituden eller taktikken fejlede intet, siger Rasmus Nissen Kristensen efter 1-7-lussing mod Bayern München.



Det var ganske enkelt et møde med overmagten.

Sådan beskriver Red Bull Salzburg-danskeren Rasmus Nissen Kristensen tirsdagens dyst mod Bayern München i Champions Leagues ottendedelsfinaler. Sydtyskerne vandt med hele 7-1 på hjemmebane og avancerer med samlet 8-2.

Den danske landsholdsspiller påpeger dog, at han og holdkammeraterne aldrig gav op, selv om måltavlen kunne indikere det modsatte.

– I dag mødte vi en modstander, der var på et helt andet niveau. Vi havde nogle chancer, men hvis man ikke scorer på dem alle, så får man det svært, siger Rasmus Nissen Kristensen til Sky Austria ifølge uefa.com.

– Vi gav alt ude på banen, men det var bare ikke nok. Resultatet havde ikke noget med attitude, fokus eller taktik at gøre. Bayern var bare bedre i alle aspekter, det er forklaringen, siger backen fra Brande.

Det var hans unge landsmand Maurits Kjærgaard, der fik reduceret for Red Bull Salzburg i anden halvleg.

– Jeg havde selvfølgelig drømt om at score, og det er selvfølgelig stort at score mod Bayern München, der er en stor klub og har et super hold. Vi vandt ikke, men det var en kæmpe oplevelse, siger teenageren til TV3+.

Han får også stor ros af Rasmus Nissen Kristensen.

– Alle ved, hvor stort et talent Maurits er. Det var en kæmpe oplevelse for ham at komme ind og score et mål i dag. Han har udviklet sig sindssygt meget på det sidste, og han tager hele tiden skridt frem.

– Det er ikke det sidste, vi har set til ham. Han er allerede god, men jeg tror, at han bliver endnu bedre, siger Rasmus Nissen til TV3+.

Salzburg-keeper Philipp Köhn mener, at han og holdkammeraterne kan se tilbage på Champions League-sæsonen med stolthed, selv om den endte med en syngende lussing.

– Lige nu er vi virkelig skuffede. Men resultatet blev, som det blev, og det må vi affinde os med.

– Men derudover kan vi være stolte af vores sæson i Champions League. Vi har været det første østrigske hold til at kvalificere os til knockoutfasen. Nu har vi fokus på at vinde ligaen og pokalturneringen, siger målmanden til Sky Austria.

Rasmus Nissen er af samme opfattelse.

– Indtil i dag har vi gjort det fremragende. Vi gik videre fra gruppespillet, og det var kæmpe stort. Vi skal også være stolte over, at vi havde fået et godt resultat med til München fra den første kamp. Nu blev vi klædt af i 90 minutter, men ellers gjorde vi det godt i syv kampe, siger han til TV3+.

/ritzau/





– Jeg frygter ikke at blive fyret


Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Nu drømmer de stort i AGF

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

– De skal skille sig af med ham!

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Voldsom Franculino-spådom

Spanske medier i ekstase

Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

Trækker overskrifter i Sydkorea

Han kommer til at have mareridt i nat

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

Kæmpe triumf for Frank

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

Her sætter Vingegaard grænsen

De er klar til at købe Mohamed Salah

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

AGF kriger sejren hjem

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

FCM smed point i kæmpe drama

FCN ydmyger Silkeborg

Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!

‘Han virker sjov – de griner tit af ham’

Tullberg skifter fire mand

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

Thomas Delaney storroser Superliga-modstander

FC København – Sønderjyske

Viborg FF – FC Midtjylland