Slavia Prag-træner ærgrer sig over VAR-beslutning

Jindrich Trposovsky forsøgte at overbevise dommeren om selv at kigge situationen omkring FCM’s straffespark igennem – men uden held.



Onsdag lykkedes det for første gang nogensinde FC Midtjylland at kvalificere sig til det forjættede land, der er Champions League.

Stoltheden fra den midtjyske Hede slog hjemme tjekkiske Slavia Prag med 4-1, trods et tidligt føringsmål til gæsterne.

Sent i kampen fik FC Midtjylland tildelt et straffespark, der i første omgang blev brændt af Sory Kaba. Men dommeren var ikke helt tilfreds med Slavia Prag-målmandens placering væk fra stregen, og derfor blev der dømt omspark.

Læs også:Neymar slipper for yderligere karantæne

En beslutning som Slavia Prags træner havde svært ved at forstå, fortæller han til klubbens hjemmeside.

– Jeg var nødt til at spørge dommeren, om han ikke burde se videoen igennem i sådan en situation. Men han mente, det var op til VAR at afgøre, og han stoler på VAR. Jeg forsøgte at fortælle ham, at vi bruger 14 dage på at forberede os til en kamp som denne, og at hans kendelse derfor har stor betydning.

Men der var ingen nåde at hente hos kampens dommer, der ikke lod sig overtale af den tjekkiske træner. En beslutning der ikke helt falder i Jindrich Trposovskys smag.

Læs også:FCM-anfører svarer på transferinteresse: Der skal et sindssygt godt tilbud til

– Drengene løber 13 kilometer, og så kan han ikke engang se video i en situation som denne. Og i så fald så forstår jeg ikke, hvorfor vi ikke fik et straffespark, da Kuchtic blev holdt i den anden ende. Det var ikke et klokkeklart straffe, men ud fra dommerens linje burde den være fløjtet.

FC Midtjylland er i seedningslag fire. Der trækkes lod til gruppespillet torsdag klokken 17 i Geneve.

Læs også:FCM’s iskolde målhelt: Det her er noget, vi kommer til at have med os fo…
Læs også:Ung indskifter redder Real Madrid fra skuffelse
Læs også:Klar til Champions League: Awer Mabil håber på storkampe






LIVE

TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.

Australien – Egypten

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Laudrup stopper på TV 2

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

– Schwartau-handel giver ingen mening

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson



LIVE

VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Afviser monsterbud på Simsir

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Crazy transfer: City køber Anderson

Spanien – Østrig

Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Tullberg teaser for transfer

AGF-scoop: Hijackede transfer

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Her kan man se La Liga fremover

Schweiz – Algeriet



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Portugal – Kroatien