– Solskjærs sløje United-hold er tilbage, hvor de hører til, i Europa League

Ifølge Goal-journalisten Charlotte Duncker har Manchester United umiddelbart ikke niveau til mere end Europa League.



‘Solskjærs sløje United-hold er tilbage, hvor de hører til – i Europa League’.

Sådan lyder den kontante dom fra Goal, efter at Manchester United tirsdag blev slået ud af Champions League allerede i gruppespillet. 

– Manchester United blev sendt ud af Champions League efter en skidt præstation mod Leipzig, der endte med at koste pladsen i knockoutrunden. Tilbage i Europa League. Hvordan i alverden kunne det ske? lyder det således fra Goal-journalisten Charlotte Duncker. 

Katastrofalt nederlag i Istanbul
Manchester United havde ikke råd til at tabe i Tyskland, men allerede efter to minutter var de røde djævle bagud, efter et mål af Angelino. Amadou Haidara øgede til 2-0 få minutter senere, og i anden halvleg gjorde Justin Kluivert det så til 3-0. Bruno Fernandes og Paul Pogba fik reduceret for gæsterne, men det var ikke nok i sidste ende. 

– Ét point var alt, hvad Manchester United havde brug for, for at nå 1/8-finalerne i Champions League. Ét point i to kampe – men de var bare ikke i stand til det, skriver Charlotte Duncker. 

– Det er sandt, at de endte i ‘dødens gruppe’ i Champions League. Men manden med leen dukkede ikke op før det katastrofale nederlag i Istanbul i november. Sidste uges nederlag til Paris Saint-Germain, som kunne have været undgået, betød, at de var nødt til at kæmpe for livet og undgå et nederlag mod RB Leipzig. Men det var Julian Nagelsmanns spillere, der bankede det sidste søm i Uniteds kiste. 

Kan kun bebrejde sig selv
Efter kampen slog Harry Maguire overfor BT Sport fast, at United-spillerne ‘kun kunne bebrejde sig selv’. 

– Og det har han helt ret i. De var selv fuldstændigt skyldige i deres egen undergang, og nu er de tilbage, hvor det ser ud til, at de hører til: Torsdagskampe i Europa League, lyder det fra Charlotte Duncker. 





LIVE

TransferLIVE: Silkeborg sælger midtbanespiller

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

FC København-farvel rykker nærmere

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Tæt på kæmpetransfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Kryptisk transfermelding

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Hård dom over Kvistgaarden

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Spændende melding

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Usikker på Chido Obi-transfer

Skifter til Rangers



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Zorniger fremhæver transfervindue

Afslører vilde kontraktdetaljer

Brasilien – Japan

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Spår vild Rasmus Højlund-sæson



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Transferbombe på vej

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Zlatan Ibrahimovic revser Norge