Spansk presse hakker på Dolberg: Ups, ups, ups

Han er blevet klandret for manglende relation til holdkammeraterne. Nu skulle det også være bolden, som han ikke har det nemt med, lyder det.



Kasper Dolberg fik for en sjælden gang muligheden fra start for Sevilla, da de tirsdag aften spillede mod FC København i Champions League. Det blev kun til én halvleg, hvorefter danskeren blev pillet ud.

Det kom givetvis ikke, fordi cheftræneren for det spanske hold, Sampaoli, var helt oppe og støde over Dolbergs indsats. Og han er ikke alene i det spanske om at have det svært med Dolberg.

Det samme har den Madrid-baserede sportsavis AS. Og i deres gennemgang af kampen mod FCK bliver der taget fat i, at danskeren forinden har kunne læse sin træner tale om, at der mangler relationer til holdkammeraterne.

Det tager sportsavisen lige til det næste niveau.

– Han (træneren red.) prøvede på at fikse det (deres problemer i første halvleg red.) i pausen ved at tage den danske angriber ud, som korrekt er blevet anklaget for ikke at have relationer til holdkammeraterne. Denne gang kunne han ikke engang relatere til bolden, så En Nesyri kom ind på hans plads, lyder det fra avisen.

I deres generelle kommentar til hver enkel spiller var det blot et: Uy uy uy, som kan oversættes til et ups eller et øv. Gange tre.

Selv giver Dolberg sit syn på sagen øverst i artiklen.

Preben Elkjær har sågar også været ude og være bekymret for, hvorvidt Sevilla-angriberen kan komme med til VM. Læs mere om det her.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Hård dom over Kvistgaarden

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Holland – Marokko

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zorniger fremhæver transfervindue

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Tyskland – Paraguay

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Brasilien – Japan

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Spændende melding

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Markant ændring i Silkeborg

Her er 16.-delsfinalerne til VM