Det blev ikke til mere end drømme om ottendedelsfinalerne i Champions League for Maurits Kjærgaard, da den unge dansker sammen med sine holdkammerater i Red Bull Salzburg onsdag besøgte AC Milan.
Salzburg var tvunget til at vinde over de italienske mestre for at gå videre, men i stedet endte det i en østrigsk nedtur.
Milan, der havde Simon Kjær på banen fra start, vandt 4-0. Blandt andet takket være en Olivier Giroud i hopla.
Franskmanden lavede to mål og en assist og var altså en af hovedårsagerne til, at Milan holdt fast i andenpladsen i gruppe E, hvor Chelsea som tophold allerede inden runden havde sikret avancement.
Dermed skal Simon Kjær og Milan spille Champions League-fodbold i foråret, mens Maurits Kjærgaard og Salzburg går videre til Europa League som treer i gruppen.
Efter ti minutter kunne Kjærgaard ellers have sørget for en drømmestart for gæsterne, men den danske midtbanespiller missede en stor mulighed i Milans felt. Blot et par minutter senere stod der så 1-0 til Milan.
Olivier Giroud steg til vejrs efter et hjørnespark og pandede bolden ind og hjemmeholdet et skridt nærmere ottendedelsfinalerne.
Salzburg blev ved med at byde sig til offensivt og kom til muligheder. Efter 25 minutter kunne Olivier Giroud dog igen juble over en scoring.
Denne gang kunne Salzburg-spillerne dog hurtigt ånde lettet op, da målet blev kaldt tilbage på grund af offside.
Anden halvleg var kun cirka 45 sekunder gammel, da det så blev 2-0. Igen var Giroud involveret. Franskmanden headede bolden videre til Rade Krunic, der også brugte hovedet til at få målnettet til at blafre.
Nu havde Maurits Kjærgaard og co. travlt. Tre mål skulle der som minimum scores, hvis Salzburg skulle videre.
Bjerget, Salzburg skulle bestige, blev dog endnu højere, da Olivier Giroud igen var på pletten i 57. minut. Den franske målræv var vaks og bankede en returbold i mål på tæt hold.
Det tog pusten fra Salzburg, der i tillægstiden også måtte se Junior Messias gøre det til 4-0.
I gruppens anden kamp vandt Chelsea 2-1 over Dinamo Zagreb, som med en sejr kunne have overhalet Red Bull Salzburg på tredjepladsen.
Chelsea havde ikke noget at spille for, da man i forvejen var sikker på at ende som etter i gruppen.
/ritzau/
Jesper Sørensen skriver historie – ekspert i svime
Revser Aneke Rune: ‘Tåkrummende pinligt’
MEDIE
Købt for 320 mio. – nu vil han væk fra Man Utd
Slagter Dolberg-transfer: Viser stort problem
TOPNYHED
Jesper Grønkjær stjæler overskrifter i udlandet
INTERVIEW
Overvejede at sige op
TOPNYHED
Vil ikke kunne sige nej til de 3 danske topklubber
Afviser Diant Ramaj-bombe
Medier peger på stort problem for Thomas Frank
NYHEDER
‘Min røvballe er fuldstændig smadret’
TOPNYHED
På guldkurs: AGF vinder over FC Nordsjælland
Brøndby kan blive ramt af forbud
NYHEDER
Aneke Rune i hård kritik af Michael Rasmussen
MEDIE
Hillerød-direktør kan være på vej til udlandet
TOPNYHED
FC København-transfer går hele verden rundt
STORT INTERVIEW
Ja tak – sensationel dansk succes i udlandet!
TOPNYHED
‘Det var en fejl i transfervinduet’
NYHEDER
Krævet fyret efter nedslagtning
AFSLØRING
Dansk klub får stort beløb efter vild klausul
NYHEDER
Hård kritik af rekordindkøb: ‘Et stort problem’
Her er de tre bedste akademier i Danmark
Antonsen slår Axelsen i drama
HELT VILDT
Jakob Kehlet slagtes i udlandet
KARAKTERER
FC Midtjylland-klasse – de to er for vilde!
NYHEDER
‘Nok den sidste sæson hos FCK’
HELT VILDT
Kræver 200.000 for Jon Dahl Tomasson-video
Åh nej! Først Rune – nu er Tauson også skadet
TOPNYHED
Mike Tullberg: Dét var jeg ikke tilfreds med
LIGE NU
Jobskifte: Peter Lassen træder ud af rampelyset
NYHEDER
Vender Yussuf Poulsen tilbage til Superligaen?
NYHEDER
Ingen spørgsmål? ‘Ses!’
NYHEDER
– Går for langt hvis jeg snakker om det nu
Klar tale fra Bo Henriksen: For kedeligt!
TOPNYHED
Rasende på Mohamed Salah
TOPNYHED
Marek Hamsik afslører: FCK valgt foran denne klub
NYHEDER
Fremragende Kvistgaarden-melding
NYHEDER
Godt nyt
NYHEDER
Brøndby-profil træner ikke med
NYHEDER
‘Det var exceptionelt’
EKSKLUSIVT
Lykkelige Bidstrup: ‘Jeg sender et klart signal’
Dreyer kæmper med Messi om stor pris
NYHEDER
‘Alle har set de chokerende billeder’
NYHEDER
Dansk kæmpesejr – straffede dem kynisk
NYHEDER
Danskers fremtid på plads
NYHEDER
Ekspert undrer sig: Glemmer de Vingegaard?
NYHEDER
Brøndby får bøde på 140.000 kroner
Medier: Henrik Pedersens klub truet af straf
Afløser skadede landsholdsstjerner
EKSKLUSIVT
Voldsom udvikling: Superliga-stjerne ‘eksploderet’