Dolberg glæder sig til FCK-møde: Specielt

Kasper Dolberg havde let ved at takke ja, da Sevilla bød sig til. Onsdag møder han FCK i Champions League.



Kasper Dolberg fik et tilbud, han ikke kunne sige nej til.

Egentlig forventede han at blive i Nice et år mere, men da Sevilla bød sig til sidst i sommerens transfervindue, slog landsholdsangriberen til.

I stedet for at spille fodbold i Ligue 1 spiller han nu La Liga, og måske mest interessant – han spiller Champions League.

Onsdag aften skal han sågar spille på det danske græstæppe, han måske kender bedst. I Parken, hvor han har hjemme med det danske landshold, skal han med sin spanske klub op imod FC København.

– Det er et specielt sted. Jeg har spillet mange landskampe herinde, og det er altid fantastisk at spille i Parken, så jeg glæder mig helt vildt, siger Kasper Dolberg tirsdag aften på et pressemøde i den danske nationalarena.

Han er landet på et hold, som har haft det svært i sæsonstarten.

Sevilla har lidt tre nederlag, spillet en uafgjort kamp og vundet én i La Liga, mens holdet i Champions League fik en 0-4-lussing mod Manchester City.

Kasper Dolberg fik debut mod Barcelona i La Liga, hvor Sevilla tabte 0-3, og i afklapsningen mod Manchester City fik han igen spilletid. I weekenden, hvor Sevilla slog Espanyol 3-2, sad han på bænken.

– Selvfølgelig har det været en svær start for holdet. Men vi fik en sejr i weekenden, som var meget vigtig for os, og det skal vi bygge videre på. Vi ved, vi har kvaliteten. Det beviste holdet i store dele af sidste sæson, siger Dolberg.

Lige før sommerpausen kom angriberen til skade, da Danmark mødte Frankrig. Hans skulder gik af led, og han måtte under kniven.

Derefter ventede nogle måneder med genoptræning i Nice, og først da han endte i Sevilla i begyndelsen af september, kunne han gennemføre en fuld træning.

– Jeg havde ikke spillet i tre måneder, så jeg har skullet bygges op. Min første fulde træning var min første dag i Sevilla. Det tager tid, når man har været ude så længe, som jeg har, siger Dolberg, som nu føler sig frisk.

Han havde som sagt regnet med at skulle blive i Nice i denne sæson, men han blev begejstret over muligheden for at repræsentere Sevilla.

– Jeg skulle ikke tænke mange gange over det. Sevilla er en kæmpe klub, og jeg har altid drømt om at spille i La Liga – og især for en klub som Sevilla. Jeg er stolt og meget fortrøstningsfuld, siger han.

I Sevilla slås han med blandt andre den tidligere Tottenham-spiller Erik Lamela om spilletiden i front.

Onsdag kan Dolberg få spilletid mod FCK, når de to klubber mødes klokken 21.00.

/ritzau/





Rasende på Rashford: Fortjener ikke kæmpeskifte



LIVE

TransferLIVE: Forlader Esbjerg fB


Rafael van der Vaart kritiserer Jonas Vingegaard

Choktransfer – raser mod tidligere FCK-spiller

David Boison Frimpong på vej til FCK

Alt om FCM: Kommer stjernen til at spille igen?

Han er på rampen i AGF

Jacob Neestrup: Ham fik vi ikke til København

Newcastle er rasende på Liverpool


EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Oliver Villadsen


Så du det? Er dette Vingegaards hemmelige våben?

Alexander Isak skuffet over Newcastle

Her er prisen på Kasper Dolberg

Theo Sander er på vej til ny Superliga-klub



yeboah__1_16-9_tilartikel AVIS

De henter Emmanuel Yeboah


Kæmpe Pogacar-slag – nu reagerer Vingegaard

Har FC Midtjylland-spiller til prøvetræning

Skal bombe i Superligaen – afviste flere klubber

Afsløring: Viborg og Kolding forhandler om Jalal

Afsløring: Lille og PSV jagter Abdul Daramy


TOPNYHED

Spår katastrofesæson for Brøndby og AGF


‘Vi ved alle, at Nørgaard er forbandet god’

Spøjs Pogacar-udmelding: Touren gør mig gammel

Bellingham får lang tur på tribunen

I dialog med Brøndby – her er han fremragende

Skal verdensmester erstatte Eriksen?

Slog City-stjerne i hovedet: Nu er der nyt

Dansk klub drømmer om Yussuf Poulsen-transfer 



Norwich: Vores Kvistgaarden-bud var ikke højest

Nægtet adgang til Manchester United-træning

Afsløring: Viborg sælger Jensen i kæmpe handel

Rosenborg vil hente Superliga-stjerne

Afsløring: Lyngby henter landsholdsspiller


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Fredericia bliver Superligaens store overraskelse

FC Midtjylland – OB

Afsløring: U-landstræner afviser Viborg

Alt om FCK: Stjerneparade fører an i guldforsvar

Efter træls forår – nu er der nyt om Robert Skov

Brøndby IF – Silkeborg IF

Udsat for trusler efter Pogacar-uheld



Sønderjyske – AGF

Afsløring: FCM henter eftertragtet stortalent

Her er 6 talenter der kan brage igennem i SL

Surt show, Brøndby – aftale underskrevet

Røven i klaskehøjde: Han får Superliga-gennembrud

Vingegaard og co. traf vild Pogacar-beslutning

Superligaens største spørgsmålstegn

Han står i spidsen for Viborg i premieren

Neestrup reagerer: Folk forstår det ikke

Vild med dansk profil: Som et atomkraftværk

På blokken i FCK – skifter til Singapore

Superliga-komet har besluttet sig



‘Utænkeligt at de ikke sælger spillere’

Tidligere AGF-angriber i “sensationel” transfer

Formstærke Shels kan sejre i Belfast