Fodboldverdenen blev sent søndag ramt af lidt af en bombe, da 12 af Europas største klubber bekræftede, at de har tænkt sig at danne en udbryderliga.
Det er en idé, der længe har været rygter om, men nu er der altså kommet en officiel udmelding på banen. Men hvor tæt er Super League-planerne reelt på at blive realiseret? CLBOLD har forhørt sig hos Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen, der har fulgt udviklingen tæt.
Hvis du skal lægge hovedet på blokken og forsøge dig med et kvalificeret bud: Hvor stor er risikoen for, at den her Super League rent faktisk bliver en realitet i løbet af de næste et eller to år? I hvor høj grad kan det siges at være en forhandlingsstrategi?
– En lukket liga med verdens største klubber har aldrig været tættere på, end den er nu. De 12 klubber og deres stærke allierede i kulissen er ikke tidligere gået så langt som at sige, at de indførte en lukket turnering, men nu er Super League på papiret en realitet med eget logo, website og hele pivtøjet, lyder det fra Troels Bager Thøgersen.
– Så der er en pæn chance, eller risiko, for, at Super League begynder inden for et år eller to. Jeg synes, 2022 eller 2023 er mere realistisk, end at de når at få det hele på plads til om 3½ måned, hvis det endelig sker,
– Men man skal ikke undervurdere, at det sagtens kan være en forhandlingstaktik. I årtier har de store klubbers strategi været, at de før hver forhandling om Champions Leagues struktur og fordeling af penge og pladser truer med, at der kommer en lukket liga. Og netop i dag har UEFA faktisk vedtaget en storstilet reform af Champions League, i øvrigt i samarbejde med de selvsamme storklubber, der nu skrider fra festen,
– Jeg vil ikke udelukke, at UEFA ender med at indgå et kompromis med piratklubberne, som så de får et endnu større cut af milliarderne og pladserne i den ny, voldsomt udvidede Champions League fra 2024. Men parterne balancerer på afgrunden lige nu. Storklubbernes bosser har meldt sig ud af komitéerne i UEFA og kluborganisationen ECA, og det kan sagtens være, at det her fører til det endelige brud mellem de største klubber og resten af fodboldverdenen,
Super League-kampene skal spilles i midtugen. Er der en reel fremtid for Champions League, hvis Super League-planerne bliver til noget?
– Super League er et bagholdsangreb på Champions League, ingen tvivl om det. De største klubber forsvinder efter planen fra Champions League, og det devaluerer værdien af tv-rettighederne og sponsoraterne helt vildt. Det er Champions Leagues eksistens, der er på spil. Enten accepterer UEFA og resten af fodboldverdenen, at Champions League bliver feeder-turnering til Champions League, eller også tager man borgerkrigen nu og kyler de 15 kup-klubber ud af fodboldens verden, siger Troels Bager Thøgersen.
Super League-planerne har modtaget stor kritik fra klubbernes egne fans. Hvor store er chancerne for, at superklubbernes egne fans kan sabotere planerne gennem et boykot?
– Det er et vildt godt spørgsmål. Superklubberne tror, at de har nok fans og kunder på globalt plan til, at de kan tjene styrtende på Super League. Men passer det, når det kommer til stykket? Fansene af storklubberne i England, Spanien og Italien kan helt klart lægge et pres på deres egne klubber, men den vigtigste kamp står på politisk plan i UEFA, FIFA og med en række mere eller mindre skjulte aktører, der enten arbejder for eller imod denne Super League, siger Troels Bager Thøgersen.
– Det bliver fodboldpolitikere, kapitalfonde, klubejere, måske endda også rigtige politikere, nationalstater og politiske institutioner som EU, der i sidste ende kommer til at bestemme, om Super League bliver til noget eller ej. Jeg frygter desværre, at fans og spillere er de sidste, der bliver spurgt, præcis som det ligger i kulturen i fodboldverdenen i de seneste årtier,
Et svært spørgsmål: Hvordan ser fodboldverdenen ud om 10 år, hvis Super League bliver realiseret? Hvad vil være den største forskel ifht. i dag?
– Hvis Super League bliver realiseret, som den ser ud nu, er turneringen en platform for de deltagende superklubber, så de får mere til fælles med sportshold som Dallas Cowboys New York Rangers end med hjemlige konkurrenter som Southampton og Betis, lyder det fra Troels Bager Thøgersen.
– Superklubberne vokser sig til en størrelse med gigantbudgetter på 6, 8 måske 10 milliarder kroner årligt, hvor resten af fodboldverdenen bliver ren fødekæde for 15-20 superklubber. Disse klubber kommer også til at spille med i FIFA’s kraftigt udvidede klub-VM, muligvis hver sommer, hvilket er en vigtig faktor at have med i analysen af disse dages magtkampe. FIFA og FIFA-præsident Gianni Infantino er overhovedet ikke uskyldsrene i det her, Infantino forsøger aktivt at skabe lukkede ligaer i blandt andet Afrika, hvor hans klub-VM så skal være juvelen i turneringshierarkiet.
– Så fodbold på øverste plan kommer til at minde meget om NBA og NFL i Nordamerika, hvor man suger alt talent og så mange ressourcer som muligt til sig selv, og så tror jeg også, at man om ret få år vil begynde at spille Super League-kampe på hele kloden, så klubberne også kan få vist sig frem for de fans i Nordamerika, Asien og Mellemøsten, man er så afhængige af for, at dette projekt lykkes.
Læs også Troels Bager Thøgersens blog om Super League-planerne.
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
LIVE: Slutfløjt i Parken
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
EKSKLUSIVT
