Tipsbladet på Frederiksberg
Hvis man vækker Bayern München-stjernen Joshua Kimmich midt om natten og beder ham om at sige navnene på 11 FC København-spillere, så er sandsynligheden for, at han lykkes med den opgave ikke særlig stor. Joshua Kimmich viste i hvert fald før de to holds første gruppespilskamp for snart to måneder siden, at kendskabet til FC København er yderst begrænset.
– Jeg kender Elyounoussi fra Bundesligaen, men ellers har jeg ikke set nogen kampe med dem. Vi har videoanalyse i aften, så der får vi sikkert set en masse video af dem, kunne han dengang fortælle på pressemødet før de to holds opgør.
Problemet med det var bare, at den Elyounoussi, som Kimmich refererede til, var Tarik Elyounoussi, som er fætter til FCK-spilleren Mohamed Elyounoussi, der til gengæld aldrig har spillet i Bundesligaen. Den lidt specielle hændelse blev tirsdag formiddag bragt op overfor den norske stjerne, som stillede op til Tipsbladet og den skrevne presse, inden FC København-mandskabet rejser til München. Der var godt nok minusgrader på menuen, men lige netop det spørgsmål fik Elyonoussi til at varme op med et stort smil.
– Haha! Ja, det var lidt morsomt. Jeg tænkte at tale med ham efter kampen sidst, men jeg fik ikke mulighed for det. Han skal nok lære mig at kende nu, når jeg møder ham, håber jeg! Nej, det var bare sjovt.
Han er jo en stor stjerne… er det sjovt at læse sådan en historie?
– Jeg begyndte at tænke i to sekunder, om jeg har spillet Bundesliga! Men det viser jo, at min fætter gjorde det godt derhenne, når han husker ham. Så det er en kompliment til min fætter, fortæller han.
Joshua Kimmichs kendskab til FC København er forhåbentlig blevet større, efter de to hold mødte hinanden i Parken. Foto: Getty Images.
Tarik Elyounoussi har tidligere spillet i Hoffenheim, men er i dag 35 år gammel og spiller for japanske Shonan Bellmare.
FCK har alt at vinde
Inden snakken falder på Kimmichs manglende viden om FC København, så har der været alvorligere emner på dagsordenen. Eksempelvis at FC København skal møde et Bayern-hold, som er fuldstændig suveræne i Champions League-gruppespillet.
Den tyske gigant taber sjældent, men er allerede kvalificeret til knockoutkampene, og FC København kommer da heller ikke til at lægge sig fladt ned.
– Vi går ind til kampen uden noget at tabe, men tværtimod alt at vinde. Selvfølgelig har de allerede kvalificeret sig, men vi ved, at det er længe siden, de har tabt en kamp i gruppespillet, så det bliver en svær kamp, men vi har stor tro på, at vi kan tage point med hjem derfra.
– Mindsettet er at hente tre point, sådan er det med alle kampe, vi spiller. Så I kommer ikke til at se et FCK-hold, som bare forsvarer sig, medmindre de spiller os i bund. Vi vil angribe og vinde kampen, lover Elyounoussi.
Nordmanden har været en af FC Københavns bedste spillere i gruppespillet i denne sæson, og han vil også være en af dem, som Jacob Neestrup skal håbe spiller op til sit topniveau, hvis man skal hjem fra Tyskland med point i bagagen.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
AVIS
Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
EKSKLUSIVT
‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
Det er mesterskabsklasse, AGF!
Ekspert: Det mest positive for FCK
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
TOPNYHED
Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
NYHEDER
James Milner tangerer vild Premier League-rekord
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-transfer skriver historie
NYHEDER
– Hold nu kæft med Arsenal!
TOPNYHED
Afslører “useriøst bud” fra FC København
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
NYHEDER
Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
Her kan du se FC København mod Viborg FF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner
NYHEDER
Zorniger i chok: Er det en joke?
Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
– Det var en skuffelse
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
TOPNYHED
Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude
TOPNYHED
Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’
NYHEDER
FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl
NYHEDER
Riemer reagerer på Frank-fyring
NYHEDER
Thomas Frank fyret
Højbjerg skal have ny træner i Marseille
EKSKLUSIVT
Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu
Dårligste statistik i Tottenhams historie
DAGENS SPILFORSLAG
Black Cats kan tage point mod Reds
Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
MEDIE
‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 19. runde
NYHEDER