Tog fejl af FCK-stjerne: Det var morsomt!

Mohamed Elyounoussi kan kun grine af, at Joshua Kimmich troede, han var en helt anden, end han egentlig er.



Tipsbladet på Frederiksberg

Hvis man vækker Bayern München-stjernen Joshua Kimmich midt om natten og beder ham om at sige navnene på 11 FC København-spillere, så er sandsynligheden for, at han lykkes med den opgave ikke særlig stor. Joshua Kimmich viste i hvert fald før de to holds første gruppespilskamp for snart to måneder siden, at kendskabet til FC København er yderst begrænset. 

– Jeg kender Elyounoussi fra Bundesligaen, men ellers har jeg ikke set nogen kampe med dem. Vi har videoanalyse i aften, så der får vi sikkert set en masse video af dem, kunne han dengang fortælle på pressemødet før de to holds opgør.

Problemet med det var bare, at den Elyounoussi, som Kimmich refererede til, var Tarik Elyounoussi, som er fætter til FCK-spilleren Mohamed Elyounoussi, der til gengæld aldrig har spillet i Bundesligaen. Den lidt specielle hændelse blev tirsdag formiddag bragt op overfor den norske stjerne, som stillede op til Tipsbladet og den skrevne presse, inden FC København-mandskabet rejser til München. Der var godt nok minusgrader på menuen, men lige netop det spørgsmål fik Elyonoussi til at varme op med et stort smil.

–  Haha! Ja, det var lidt morsomt. Jeg tænkte at tale med ham efter kampen sidst, men jeg fik ikke mulighed for det. Han skal nok lære mig at kende nu, når jeg møder ham, håber jeg! Nej, det var bare sjovt.

Han er jo en stor stjerne… er det sjovt at læse sådan en historie? 

– Jeg begyndte at tænke i to sekunder, om jeg har spillet Bundesliga! Men det viser jo, at min fætter gjorde det godt derhenne, når han husker ham. Så det er en kompliment til min fætter, fortæller han. 

Joshua Kimmichs kendskab til FC København er forhåbentlig blevet større, efter de to hold mødte hinanden i Parken. Foto: Getty Images.

Tarik Elyounoussi har tidligere spillet i Hoffenheim, men er i dag 35 år gammel og spiller for japanske Shonan Bellmare. 

FCK har alt at vinde
Inden snakken falder på Kimmichs manglende viden om FC København, så har der været alvorligere emner på dagsordenen. Eksempelvis at FC København skal møde et Bayern-hold, som er fuldstændig suveræne i Champions League-gruppespillet. 

Den tyske gigant taber sjældent, men er allerede kvalificeret til knockoutkampene, og FC København kommer da heller ikke til at lægge sig fladt ned. 

– Vi går ind til kampen uden noget at tabe, men tværtimod alt at vinde. Selvfølgelig har de allerede kvalificeret sig, men vi ved, at det er længe siden, de har tabt en kamp i gruppespillet, så det bliver en svær kamp, men vi har stor tro på, at vi kan tage point med hjem derfra.

– Mindsettet er at hente tre point, sådan er det med alle kampe, vi spiller. Så I kommer ikke til at se et FCK-hold, som bare forsvarer sig, medmindre de spiller os i bund. Vi vil angribe og vinde kampen, lover Elyounoussi.

Nordmanden har været en af FC Københavns bedste spillere i gruppespillet i denne sæson, og han vil også være en af dem, som Jacob Neestrup skal håbe spiller op til sit topniveau, hvis man skal hjem fra Tyskland med point i bagagen. 



Peter Schmeichel taget på sengen

Mohamed Daramy vender tilbage

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Andreas Christensen skriver snart under

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

– Ikke alle beskeder har været lige søde

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Neestrup reagerer på brudt aftale

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad

– Lange forhandlinger med FC København

Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af 

Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster

Wrexham slår Premier League-klub

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Nyt nederlag til Thomas Frank

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand

Stor ydmygelse

FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Neymar genoptræner med håb om VM-plads

Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed

Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne

Mål fra både Faraoner & Elefanter

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

Tidligere AGF’er træner med i dansk klub