Tog fejl af FCK-stjerne: Det var morsomt!

Mohamed Elyounoussi kan kun grine af, at Joshua Kimmich troede, han var en helt anden, end han egentlig er.



Tipsbladet på Frederiksberg

Hvis man vækker Bayern München-stjernen Joshua Kimmich midt om natten og beder ham om at sige navnene på 11 FC København-spillere, så er sandsynligheden for, at han lykkes med den opgave ikke særlig stor. Joshua Kimmich viste i hvert fald før de to holds første gruppespilskamp for snart to måneder siden, at kendskabet til FC København er yderst begrænset. 

– Jeg kender Elyounoussi fra Bundesligaen, men ellers har jeg ikke set nogen kampe med dem. Vi har videoanalyse i aften, så der får vi sikkert set en masse video af dem, kunne han dengang fortælle på pressemødet før de to holds opgør.

Problemet med det var bare, at den Elyounoussi, som Kimmich refererede til, var Tarik Elyounoussi, som er fætter til FCK-spilleren Mohamed Elyounoussi, der til gengæld aldrig har spillet i Bundesligaen. Den lidt specielle hændelse blev tirsdag formiddag bragt op overfor den norske stjerne, som stillede op til Tipsbladet og den skrevne presse, inden FC København-mandskabet rejser til München. Der var godt nok minusgrader på menuen, men lige netop det spørgsmål fik Elyonoussi til at varme op med et stort smil.

–  Haha! Ja, det var lidt morsomt. Jeg tænkte at tale med ham efter kampen sidst, men jeg fik ikke mulighed for det. Han skal nok lære mig at kende nu, når jeg møder ham, håber jeg! Nej, det var bare sjovt.

Han er jo en stor stjerne… er det sjovt at læse sådan en historie? 

– Jeg begyndte at tænke i to sekunder, om jeg har spillet Bundesliga! Men det viser jo, at min fætter gjorde det godt derhenne, når han husker ham. Så det er en kompliment til min fætter, fortæller han. 

Joshua Kimmichs kendskab til FC København er forhåbentlig blevet større, efter de to hold mødte hinanden i Parken. Foto: Getty Images.

Tarik Elyounoussi har tidligere spillet i Hoffenheim, men er i dag 35 år gammel og spiller for japanske Shonan Bellmare. 

FCK har alt at vinde
Inden snakken falder på Kimmichs manglende viden om FC København, så har der været alvorligere emner på dagsordenen. Eksempelvis at FC København skal møde et Bayern-hold, som er fuldstændig suveræne i Champions League-gruppespillet. 

Den tyske gigant taber sjældent, men er allerede kvalificeret til knockoutkampene, og FC København kommer da heller ikke til at lægge sig fladt ned. 

– Vi går ind til kampen uden noget at tabe, men tværtimod alt at vinde. Selvfølgelig har de allerede kvalificeret sig, men vi ved, at det er længe siden, de har tabt en kamp i gruppespillet, så det bliver en svær kamp, men vi har stor tro på, at vi kan tage point med hjem derfra.

– Mindsettet er at hente tre point, sådan er det med alle kampe, vi spiller. Så I kommer ikke til at se et FCK-hold, som bare forsvarer sig, medmindre de spiller os i bund. Vi vil angribe og vinde kampen, lover Elyounoussi.

Nordmanden har været en af FC Københavns bedste spillere i gruppespillet i denne sæson, og han vil også være en af dem, som Jacob Neestrup skal håbe spiller op til sit topniveau, hvis man skal hjem fra Tyskland med point i bagagen. 







TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

I tvivl – er Steve Cooper den rette?

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Flere ændringer på vej i FC København  

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Tidligere Superliga-stjerne brillerer

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’

Rundens hold i Superligaen – 21. runde

‘Tæt på et rædselskabinet’

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Det er helt galt, Brøndby!

Deler godt Brøndby-nyt

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Victor Froholdt bliver matchvinder

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Det har jeg ikke set før i Superligaen

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Real Madrid – Benfica

Giver VM-garanti

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket

Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt

PSG-stjerne tiltalt for voldtægt

Argentinske klubber strejker

Oprykker henter FCK-emne

United tager kæmpe skridt mod Champions League

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede

Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998