HERNING (Tipsbladet): Det slog i den grad Ferencvaros ud af kurs, da FC Midtjylland først fik scoret et mål efter et heftigt pres og uopmærksomt forsvarsspil, og siden skiftede formation til 2. halvlegs begyndelse og tog pladsen fra Ferencvaros' kantspillere Adama Traoré og Tosin Kehinde.
De ungarske gæster var i 2. halvleg tættere på at tabe med tre eller flere mål end på reduceringen, og finder FC Midtjyllands offensive profiler Adam Buksa, Franculino, Darío Osorio og Aral Simsir samme tråd og form i Budapest, kan hjemmeholdet få svært ved at holde nullet i næste uges returkamp i Budapest.
FC Midtjylland kan skimte det nye Champions League-ligaspil forude, da modstanderen i sidste runde er enten APOEL eller Slovan Bratislava, der spiller deres første kamp i 3. kvalifikationsrunde onsdag aften.
De to useedede mesterhold fra Cypern og Slovakiet er ikke stærkere end seedede og velhavende Ferencvaros, men FC Midtjyllands forsvarsspiller Juninho har ikke den store appetit på at tage forskud på glæderne.
– Det er stadig en svær vej, vi har. Vi er nødt til at fokusere på den her fase først. De første 90 minutter er ovre, og nu er vores fokus kampen på fredag. Så begynder vi at se på kampen [mod Ferencvaros] derefter. Jeg synes faktisk ikke, der er nogen lette kampe i den her fase for os, det er ikke kun Champions League-kvalifikationen, der er svær, siger Juninho.

FC Midtjylland kunne have fået Galatasaray, Sparta Prag eller Bodø/Glimt (såfremt de to sidstnævnte kommer videre) i sidste runde, hvilket på papiret havde været betydeligt sværere modstandere.
Men i tirsdagens kamp var Ferencvaros især i 1. halvlegs indledende fase og sporadisk efter FCM's 1-0-mål gode til skabe ubalance hos FC Midtjylland og især isolere Juninho, der spillede en relativt uvant plads som venstre back mod den dygtige kantspiller Adama Traoré, der flere gange skabte store chancer.
Efter kampen i Herning lovede den tidligere Randers-spiller og starter for Ferencvaros, Tosin Kehinde, at det ungarske hold vil lægge et bedre tryk hjemme i Budapest på tirsdag (læs mere her), og Juninho forventer også, at FC Midtjylland bliver presset yderligere i den kamp.
– Det er svært at tale om sidste runde, for vi har en til kamp mod Ferencvaros i næste uge, og intet er afgjort endnu trods vores 2-0-sejr. Jeg tror, kampen dernede bliver endnu sværere, siger Juninho.
Slovan Bratislava og APOEL mødes i aften i Slovakiet klubben 20.30.
FCM's returkamp i Budapest spilles klokken 20 på tirsdag.
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
NYHEDER
Hylder Manchester United-stjerne
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
TOPNYHED
Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
NYHEDER
FCK forventer kæmpe overskud i 2026
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
TOPNYHED
Brøndby henter stortalent i Superliga-klub
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
TOPNYHED
Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
EKSKLUSIVT
Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
TOPNYHED
Officielt: Her spilles AGF-OB
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
AVIS Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
EKSKLUSIVT
Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer
NYHEDER
Medier fælder hård dom
MEDIE
Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
TOPNYHED
– Priserne er eksploderet
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
MEDIE
Superliga-premiere aflyst
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
TOPNYHED FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
TOPNYHED
Tror på overraskelse i startopstilling
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
EKSKLUSIVT
Fælder bekymrende dom efter chok
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
NYHEDER
Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’
MEDIE
Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte
MEDIE
Brian Riemer på plads til topkamp
TOPNYHED
Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse
NYHEDER
Superliga-profil skadet
TOPNYHED
Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’
Victor Nelsson topper statistikker i Serie A
DAGENS SPILFORSLAG
Hurtig franskmand kan drille Rønnow
FANKLUBBEN
Transfers: Man har fået ilt til hjernen
TRANSFER
Skal smadre transferrekord for FCK-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud
Ramt af pointstraf
TRANSFER
126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene
NYHEDER