HERNING (Tipsbladet): Det slog i den grad Ferencvaros ud af kurs, da FC Midtjylland først fik scoret et mål efter et heftigt pres og uopmærksomt forsvarsspil, og siden skiftede formation til 2. halvlegs begyndelse og tog pladsen fra Ferencvaros' kantspillere Adama Traoré og Tosin Kehinde.
De ungarske gæster var i 2. halvleg tættere på at tabe med tre eller flere mål end på reduceringen, og finder FC Midtjyllands offensive profiler Adam Buksa, Franculino, Darío Osorio og Aral Simsir samme tråd og form i Budapest, kan hjemmeholdet få svært ved at holde nullet i næste uges returkamp i Budapest.
FC Midtjylland kan skimte det nye Champions League-ligaspil forude, da modstanderen i sidste runde er enten APOEL eller Slovan Bratislava, der spiller deres første kamp i 3. kvalifikationsrunde onsdag aften.
De to useedede mesterhold fra Cypern og Slovakiet er ikke stærkere end seedede og velhavende Ferencvaros, men FC Midtjyllands forsvarsspiller Juninho har ikke den store appetit på at tage forskud på glæderne.
– Det er stadig en svær vej, vi har. Vi er nødt til at fokusere på den her fase først. De første 90 minutter er ovre, og nu er vores fokus kampen på fredag. Så begynder vi at se på kampen [mod Ferencvaros] derefter. Jeg synes faktisk ikke, der er nogen lette kampe i den her fase for os, det er ikke kun Champions League-kvalifikationen, der er svær, siger Juninho.

FC Midtjylland kunne have fået Galatasaray, Sparta Prag eller Bodø/Glimt (såfremt de to sidstnævnte kommer videre) i sidste runde, hvilket på papiret havde været betydeligt sværere modstandere.
Men i tirsdagens kamp var Ferencvaros især i 1. halvlegs indledende fase og sporadisk efter FCM's 1-0-mål gode til skabe ubalance hos FC Midtjylland og især isolere Juninho, der spillede en relativt uvant plads som venstre back mod den dygtige kantspiller Adama Traoré, der flere gange skabte store chancer.
Efter kampen i Herning lovede den tidligere Randers-spiller og starter for Ferencvaros, Tosin Kehinde, at det ungarske hold vil lægge et bedre tryk hjemme i Budapest på tirsdag (læs mere her), og Juninho forventer også, at FC Midtjylland bliver presset yderligere i den kamp.
– Det er svært at tale om sidste runde, for vi har en til kamp mod Ferencvaros i næste uge, og intet er afgjort endnu trods vores 2-0-sejr. Jeg tror, kampen dernede bliver endnu sværere, siger Juninho.
Slovan Bratislava og APOEL mødes i aften i Slovakiet klubben 20.30.
FCM's returkamp i Budapest spilles klokken 20 på tirsdag.
LIVE
VM-LIVE: Bizar sviner af VM-træner
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
Hvem vinder VM? Her kan du forudsige VM-slutrunden
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
NYHEDER
Jens Jønsson flirter med dansk retur
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han får et gennembrud til VM
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
EKSKLUSIVT
Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Callaku
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
STORT INTERVIEW
Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Supercomputer: De vinder VM
TRANSFER