Trods drømme-lodtrækning og 2-0: Svært at tale om

FC Midtjyllands forsvarsspiller Juninho forventer en svær returkamp mod Ferencvaros, selv om FCM dominerede anden halvleg i tirsdagens 2-0-sejr.



HERNING (Tipsbladet): Det slog i den grad Ferencvaros ud af kurs, da FC Midtjylland først fik scoret et mål efter et heftigt pres og uopmærksomt forsvarsspil, og siden skiftede formation til 2. halvlegs begyndelse og tog pladsen fra Ferencvaros' kantspillere Adama Traoré og Tosin Kehinde.

De ungarske gæster var i 2. halvleg tættere på at tabe med tre eller flere mål end på reduceringen, og finder FC Midtjyllands offensive profiler Adam Buksa, Franculino, Darío Osorio og Aral Simsir samme tråd og form i Budapest, kan hjemmeholdet få svært ved at holde nullet i næste uges returkamp i Budapest.

FC Midtjylland kan skimte det nye Champions League-ligaspil forude, da modstanderen i sidste runde er enten APOEL eller Slovan Bratislava, der spiller deres første kamp i 3. kvalifikationsrunde onsdag aften.

De to useedede mesterhold fra Cypern og Slovakiet er ikke stærkere end seedede og velhavende Ferencvaros, men FC Midtjyllands forsvarsspiller Juninho har ikke den store appetit på at tage forskud på glæderne.

– Det er stadig en svær vej, vi har. Vi er nødt til at fokusere på den her fase først. De første 90 minutter er ovre, og nu er vores fokus kampen på fredag. Så begynder vi at se på kampen [mod Ferencvaros] derefter. Jeg synes faktisk ikke, der er nogen lette kampe i den her fase for os, det er ikke kun Champions League-kvalifikationen, der er svær, siger Juninho.

266034

Foto: Alamy

FC Midtjylland kunne have fået Galatasaray, Sparta Prag eller Bodø/Glimt (såfremt de to sidstnævnte kommer videre) i sidste runde, hvilket på papiret havde været betydeligt sværere modstandere.

Men i tirsdagens kamp var Ferencvaros især i 1. halvlegs indledende fase og sporadisk efter FCM's 1-0-mål gode til skabe ubalance hos FC Midtjylland og især isolere Juninho, der spillede en relativt uvant plads som venstre back mod den dygtige kantspiller Adama Traoré, der flere gange skabte store chancer.

Efter kampen i Herning lovede den tidligere Randers-spiller og starter for Ferencvaros, Tosin Kehinde, at det ungarske hold vil lægge et bedre tryk hjemme i Budapest på tirsdag (læs mere her), og Juninho forventer også, at FC Midtjylland bliver presset yderligere i den kamp.

– Det er svært at tale om sidste runde, for vi har en til kamp mod Ferencvaros i næste uge, og intet er afgjort endnu trods vores 2-0-sejr. Jeg tror, kampen dernede bliver endnu sværere, siger Juninho.

Slovan Bratislava og APOEL mødes i aften i Slovakiet klubben 20.30.

FCM's returkamp i Budapest spilles klokken 20 på tirsdag.





LIVE

LIVE: Tottenham har ny manager på plads

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber

Tjekkiet – Danmark

Kæmpe stjerne besøger København

Tottenham tilbyder monsterkontrakt



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Priske melder ud: DE er favoritter i aften

Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Tottenham præsenterer ny træner

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Rasmus Højlund har ikke set det før

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

Melder ud om Kasper Hjulmand

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

Stor profil glad for Brøndby

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Er det her Danmarks hemmelige våben?

Italien under massivt pres

Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

VM-overraskelse i Pristina

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Thomsen jubler over direktør-job

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Afslører hemmelige samtaler med FC København

FC København afviser konspirationsteori