Trods drømme-lodtrækning og 2-0: Svært at tale om

FC Midtjyllands forsvarsspiller Juninho forventer en svær returkamp mod Ferencvaros, selv om FCM dominerede anden halvleg i tirsdagens 2-0-sejr.



HERNING (Tipsbladet): Det slog i den grad Ferencvaros ud af kurs, da FC Midtjylland først fik scoret et mål efter et heftigt pres og uopmærksomt forsvarsspil, og siden skiftede formation til 2. halvlegs begyndelse og tog pladsen fra Ferencvaros' kantspillere Adama Traoré og Tosin Kehinde.

De ungarske gæster var i 2. halvleg tættere på at tabe med tre eller flere mål end på reduceringen, og finder FC Midtjyllands offensive profiler Adam Buksa, Franculino, Darío Osorio og Aral Simsir samme tråd og form i Budapest, kan hjemmeholdet få svært ved at holde nullet i næste uges returkamp i Budapest.

FC Midtjylland kan skimte det nye Champions League-ligaspil forude, da modstanderen i sidste runde er enten APOEL eller Slovan Bratislava, der spiller deres første kamp i 3. kvalifikationsrunde onsdag aften.

De to useedede mesterhold fra Cypern og Slovakiet er ikke stærkere end seedede og velhavende Ferencvaros, men FC Midtjyllands forsvarsspiller Juninho har ikke den store appetit på at tage forskud på glæderne.

– Det er stadig en svær vej, vi har. Vi er nødt til at fokusere på den her fase først. De første 90 minutter er ovre, og nu er vores fokus kampen på fredag. Så begynder vi at se på kampen [mod Ferencvaros] derefter. Jeg synes faktisk ikke, der er nogen lette kampe i den her fase for os, det er ikke kun Champions League-kvalifikationen, der er svær, siger Juninho.

266034

Foto: Alamy

FC Midtjylland kunne have fået Galatasaray, Sparta Prag eller Bodø/Glimt (såfremt de to sidstnævnte kommer videre) i sidste runde, hvilket på papiret havde været betydeligt sværere modstandere.

Men i tirsdagens kamp var Ferencvaros især i 1. halvlegs indledende fase og sporadisk efter FCM's 1-0-mål gode til skabe ubalance hos FC Midtjylland og især isolere Juninho, der spillede en relativt uvant plads som venstre back mod den dygtige kantspiller Adama Traoré, der flere gange skabte store chancer.

Efter kampen i Herning lovede den tidligere Randers-spiller og starter for Ferencvaros, Tosin Kehinde, at det ungarske hold vil lægge et bedre tryk hjemme i Budapest på tirsdag (læs mere her), og Juninho forventer også, at FC Midtjylland bliver presset yderligere i den kamp.

– Det er svært at tale om sidste runde, for vi har en til kamp mod Ferencvaros i næste uge, og intet er afgjort endnu trods vores 2-0-sejr. Jeg tror, kampen dernede bliver endnu sværere, siger Juninho.

Slovan Bratislava og APOEL mødes i aften i Slovakiet klubben 20.30.

FCM's returkamp i Budapest spilles klokken 20 på tirsdag.





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

LIVE: AGF – FC Midtjylland

Hård dom: Kuldsejlet forhold

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Derfor var Moukoko vraget

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Hvem trækker Danmark i Nations League?



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

United-ejer giver offentlig undskyldning

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’

Godt nyt – nu er han landet i København

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Afviser Anderlecht

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

‘Kontraktchok’ i Manchester United



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Hård dom over Franks fremtid

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

Zorniger i chok: Er det en joke?

Nægtet Brøndby-skifte

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Thomas Tuchel laver ny aftale

– Hold nu kæft med Arsenal!

Det er mesterskabsklasse, AGF!

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

‘Skader falder aldrig belejligt’

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Sean Dyche fyret

Liverpool tager smal sejr

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Gunners plaffer danske bier i Brentford

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl

Vild aften! Kun sket én gang før

Riemer reagerer på Frank-fyring

Ekspert: Det mest positive for FCK

– Det var en skuffelse