Trods drømme-lodtrækning og 2-0: Svært at tale om

FC Midtjyllands forsvarsspiller Juninho forventer en svær returkamp mod Ferencvaros, selv om FCM dominerede anden halvleg i tirsdagens 2-0-sejr.



HERNING (Tipsbladet): Det slog i den grad Ferencvaros ud af kurs, da FC Midtjylland først fik scoret et mål efter et heftigt pres og uopmærksomt forsvarsspil, og siden skiftede formation til 2. halvlegs begyndelse og tog pladsen fra Ferencvaros' kantspillere Adama Traoré og Tosin Kehinde.

De ungarske gæster var i 2. halvleg tættere på at tabe med tre eller flere mål end på reduceringen, og finder FC Midtjyllands offensive profiler Adam Buksa, Franculino, Darío Osorio og Aral Simsir samme tråd og form i Budapest, kan hjemmeholdet få svært ved at holde nullet i næste uges returkamp i Budapest.

FC Midtjylland kan skimte det nye Champions League-ligaspil forude, da modstanderen i sidste runde er enten APOEL eller Slovan Bratislava, der spiller deres første kamp i 3. kvalifikationsrunde onsdag aften.

De to useedede mesterhold fra Cypern og Slovakiet er ikke stærkere end seedede og velhavende Ferencvaros, men FC Midtjyllands forsvarsspiller Juninho har ikke den store appetit på at tage forskud på glæderne.

– Det er stadig en svær vej, vi har. Vi er nødt til at fokusere på den her fase først. De første 90 minutter er ovre, og nu er vores fokus kampen på fredag. Så begynder vi at se på kampen [mod Ferencvaros] derefter. Jeg synes faktisk ikke, der er nogen lette kampe i den her fase for os, det er ikke kun Champions League-kvalifikationen, der er svær, siger Juninho.

266034

Foto: Alamy

FC Midtjylland kunne have fået Galatasaray, Sparta Prag eller Bodø/Glimt (såfremt de to sidstnævnte kommer videre) i sidste runde, hvilket på papiret havde været betydeligt sværere modstandere.

Men i tirsdagens kamp var Ferencvaros især i 1. halvlegs indledende fase og sporadisk efter FCM's 1-0-mål gode til skabe ubalance hos FC Midtjylland og især isolere Juninho, der spillede en relativt uvant plads som venstre back mod den dygtige kantspiller Adama Traoré, der flere gange skabte store chancer.

Efter kampen i Herning lovede den tidligere Randers-spiller og starter for Ferencvaros, Tosin Kehinde, at det ungarske hold vil lægge et bedre tryk hjemme i Budapest på tirsdag (læs mere her), og Juninho forventer også, at FC Midtjylland bliver presset yderligere i den kamp.

– Det er svært at tale om sidste runde, for vi har en til kamp mod Ferencvaros i næste uge, og intet er afgjort endnu trods vores 2-0-sejr. Jeg tror, kampen dernede bliver endnu sværere, siger Juninho.

Slovan Bratislava og APOEL mødes i aften i Slovakiet klubben 20.30.

FCM's returkamp i Budapest spilles klokken 20 på tirsdag.





Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’




LIVE

LIVE: OB-angriber helt ude af truppen

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Massiv kritik efter skandaløse scener

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

‘Det er ringe ad helvede til’

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Kedeligt kryds i betydningsløs kamp



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Randers FC – OB

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

De bliver monstersalg til sommer

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn