Spændingen er fortsat intakt i Champions League-semifinalen mellem Bayern München og Real Madrid efter holdenes første møde, men med udsigt til hjemmebanefordel i returkampen har Real Madrid en lille fordel.
En tempofyldt og omskiftelig semifinale i München endte 2-2 tirsdag aften, og det kan ingen af holdene for alvor brokke sig over bedømt ud fra spil og chancer.
Vinicius Junior åbnede målscoringen i første halvleg, og lukkede den i slutningen af anden halvleg. Imellem den rapfodede brasilianers to mål scorede Leroy Sané og Harry Kane for Bayern München.
Før opgøret var en række Bayern-profiler meldt tvivlsomme af træner Thomas Tuchel, men det var muligvis spil for galleriet. I hvert fald var både tvivlsomme Leroy Sané og Jamal Musiala så klar, at de kunne starte inde, og begge fik hovedroller.
Der var blot spillet 40 sekunder, da Sané kom til kampens første store chance, men Andriy Lunin diskede op med en stærk fodparade i Real Madrid-målet.
Hjemmeholdet dominerede og havde flere andre muligheder i kampens indledning, men det endte med at være en tidligere Bayern München-spiller, som stjal rampelyset først.
Med en formidabel aflevering splittede Toni Kroos bagkæden ad, og Vinicius Junior omsatte tyskerens mesterlige pasning til mål.
Real Madrid er turneringseksperter i Champions League, men var trods alt en kende heldige med at føre ved pausen.
Anden halvleg begyndte på den modsatte måde af første halvleg. Real Madrid kom bedst ud, og Toni Kroos havde en stor mulighed for at gøre det til 2-0, men i stedet udlignet Bayern otte minutter efter pausen.
Leroy Sané drev bolden ind i feltet og afsluttede hårdt i det korte hjørne, så Lunin måtte sprælle forgæves i målet.
Straks efter udligningen tog hjemmeholdet så føringen. Jamal Musiala havde hurtige fødder i feltet og blev fældet. Det gav et straffespark, som Harry Kane satte ind med et fladt spark til venstre for sig selv.
Landsmanden Eric Dier var den største synder i bestræbelserne på at øge føringen, inden Vinicius Junior udlignede for Real Madrid.
Efter 82 minutter begik sydkoreaneren Kim Min-Jae straffespark på Rodrygo, og det omsatte Vinicius Junior sikkert.
Der er returkamp i Madrid onsdag 8. maj.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
NYHEDER
Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
– Vi har alle fejlet
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Arsenal-træner er rasende
TOPNYHED