,

Brutal dom: ‘Sort, nedslående, ringe!’

Viaplay-ekspert Peter Sørensens dom over Brøndbys kamp torsdag aften er helt klar, og klubbens træner Frederik Birks job kan være i fare.



Koster det Frederik Birk jobbet som Brøndby-træner, hvis klubben ikke spiller sig videre i europæisk fodbold?

Det er ikke utænkeligt, hvis man spørger ekspert Peter Sørensen.

– Nu er de ikke ude endnu, men det var en sort og nedslående aften for Birk og Brøndby i går (torsdag, red.). Som han selv siger, er der altid pres på en Brøndby-træner. Men det bliver ekstremt, når man er så ringe og taber så stort til et hold, man skal slå ti ud af ti gange, siger han fredag morgen til Viaplay Sport News.

Brøndby IF spillede torsdag aften den første af to kampe i tredje kvalifikationsrunde til Conference League mod islandske Vikingur Reykjavik, der sendte de blå-gule hjem til Vestegnen med et grimt nederlag på 0-3.

Dermed ser det selvsagt på ingen måde godt ud inden returopgøret i Danmark næste uge, hvor Peter Sørensen dog tror, at Brøndby trods svingende niveau i den seneste periode formentlig spiller en bedre kamp, end de gjorde på Island.

– Jeg vil ikke sige, det er umuligt for Brøndby. Hvis det ikke lader sig gøre (at spille sig videre, red.), så hænger Birk i en tynd tråd. For forinden da er der også en ekstremt vigtig kamp mod Vejle på hjemmebane og efter at have tabt på hjemmebane mod Viborg, er der også stort tryk på i Superligaen, for at de skal præstere bedre og få bedre resultater. Og det bliver ikke så nemt endda, siger Peter Sørensen.

Frederik Birk blev efter kampen spurgt til, hvad han selv tænkte om sin egen situation. Det ønskede han dog ikke rigtig at svare på. Han henviste i stedet til andre i organisationen.

– Jeg tror, jeg er den forkerte til at svare på det spørgsmål. Men spørger du mig til mine egne personlige ambitioner, så er det en stor skuffelse at have tabt her, sagde Frederik Birk.

Returopgøret mod Vikingur Reykjavik bliver spillet torsdag i næste uge på Brøndby Stadion.





Jens Jønsson flirter med dansk retur




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Nu melder Christian Eriksen ud

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Peger på ham som ny Superliga-træner

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Det er slut’

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Succestræner forlader Premier League-klub

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

OB jagter tidligere Superliga-profil

Storklub har kontaktet Brøndby

Optakt: Mexico – Sydafrika



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen