– De klapper på Østerbro, i Århus og i Herning

FC Nordsjælland leverede en opvisning mod Fenerbahce torsdag aften.



FC Nordsjælland tog en helt forrygende 6-1-sejr i Conference League, og det var en præstation, som hører til blandt de allerstørste i klubbens historie.

Det fortæller Tipsbladets redaktør og kommentator Troels Bager Thøgersen efter kampen.

– Et er at pulverisere Ludogorets, noget andet er at gøre nøjagtig det samme ved en storklub som Fenerbahce. Det her er helt oppe på niveau med at få point mod Juventus i Champions League, fortæller Thøgersen.

Han peger desuden på, at der var noget ved tyrkernes taktik, som inviterede til, at det skulle gå galt. 

– Det er selvfølgelig tosset af Fenerbahce at åbne sig så meget for de her FCN-spillere. Altså, Manchester City ville jo komme i problemer, hvis de gav lige så meget plads mod så dygtige spillere, FCN har, fastslår Tipsbladet-redaktøren.

Hvis man kigger fremad, så er det ligeledes tydeligt, hvad Farum-mandskabet kan tage med videre.

– Det her var en opvisning af FC Nordsjælland. Et FCN med den her pondus i Superligaen, de spiller jo med helt i toppen igen i foråret, og de kan skabe bølger i knockoutkampene efter nytår, hvis de klarer den sidste opgave i Bulgarien, mener Troels Bager Thøgersen.

Det står dog også klart for ham, at når FC Nordsjælland ikke får tempo i spillet, så kommer det til at virke meget ineffektivt, som det var tilfældet mod Trnava i den seneste runde, ligesom det har været det i Superligaen. 

– Men det her FCN, det viser jo topniveauet på holdet, og hvad klubben kan i løbet af et par år både i Superligaen og Europa, siger han og fortsætter:

– Og så er jeg sikker på, de sidder og klapper på Østerbro, i Brøndby, Århus og Herning. Det her er et rigtig godt resultat for de danske hold, der håber på to Champions League-pladser i 2025 og bedre adgang til Europa League, end de har i dag, fortæller Thøgersen.

I kampen var blandt andet Benjamin Nygren en af de helt store oplevelser. Tjek alle karakterne til FCN-holdet her.






Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby




Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Crystal Palace – Rayo Vallecano

Her lander Superliga-kampprogrammet

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Storklub jagter to danskere

Klar til at gå shopamok

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Fem bud på Brøndbys nye træner

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Højlund slutter sæsonen med bravour

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Hårdt angreb på DBU-boss

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker