– De klapper på Østerbro, i Århus og i Herning

FC Nordsjælland leverede en opvisning mod Fenerbahce torsdag aften.



FC Nordsjælland tog en helt forrygende 6-1-sejr i Conference League, og det var en præstation, som hører til blandt de allerstørste i klubbens historie.

Det fortæller Tipsbladets redaktør og kommentator Troels Bager Thøgersen efter kampen.

– Et er at pulverisere Ludogorets, noget andet er at gøre nøjagtig det samme ved en storklub som Fenerbahce. Det her er helt oppe på niveau med at få point mod Juventus i Champions League, fortæller Thøgersen.

Han peger desuden på, at der var noget ved tyrkernes taktik, som inviterede til, at det skulle gå galt. 

– Det er selvfølgelig tosset af Fenerbahce at åbne sig så meget for de her FCN-spillere. Altså, Manchester City ville jo komme i problemer, hvis de gav lige så meget plads mod så dygtige spillere, FCN har, fastslår Tipsbladet-redaktøren.

Hvis man kigger fremad, så er det ligeledes tydeligt, hvad Farum-mandskabet kan tage med videre.

– Det her var en opvisning af FC Nordsjælland. Et FCN med den her pondus i Superligaen, de spiller jo med helt i toppen igen i foråret, og de kan skabe bølger i knockoutkampene efter nytår, hvis de klarer den sidste opgave i Bulgarien, mener Troels Bager Thøgersen.

Det står dog også klart for ham, at når FC Nordsjælland ikke får tempo i spillet, så kommer det til at virke meget ineffektivt, som det var tilfældet mod Trnava i den seneste runde, ligesom det har været det i Superligaen. 

– Men det her FCN, det viser jo topniveauet på holdet, og hvad klubben kan i løbet af et par år både i Superligaen og Europa, siger han og fortsætter:

– Og så er jeg sikker på, de sidder og klapper på Østerbro, i Brøndby, Århus og Herning. Det her er et rigtig godt resultat for de danske hold, der håber på to Champions League-pladser i 2025 og bedre adgang til Europa League, end de har i dag, fortæller Thøgersen.

I kampen var blandt andet Benjamin Nygren en af de helt store oplevelser. Tjek alle karakterne til FCN-holdet her.







LIVE

LIVE: Barcelona deler godt nyt om AC

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København

Thomas Frank scorer sommerjob

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Stort medie hylder AGF-profil

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Født i Danmark og på vej til VM

Brøndby-flop færdig i danskerklub



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage