– De klapper på Østerbro, i Århus og i Herning

FC Nordsjælland leverede en opvisning mod Fenerbahce torsdag aften.



FC Nordsjælland tog en helt forrygende 6-1-sejr i Conference League, og det var en præstation, som hører til blandt de allerstørste i klubbens historie.

Det fortæller Tipsbladets redaktør og kommentator Troels Bager Thøgersen efter kampen.

– Et er at pulverisere Ludogorets, noget andet er at gøre nøjagtig det samme ved en storklub som Fenerbahce. Det her er helt oppe på niveau med at få point mod Juventus i Champions League, fortæller Thøgersen.

Han peger desuden på, at der var noget ved tyrkernes taktik, som inviterede til, at det skulle gå galt. 

– Det er selvfølgelig tosset af Fenerbahce at åbne sig så meget for de her FCN-spillere. Altså, Manchester City ville jo komme i problemer, hvis de gav lige så meget plads mod så dygtige spillere, FCN har, fastslår Tipsbladet-redaktøren.

Hvis man kigger fremad, så er det ligeledes tydeligt, hvad Farum-mandskabet kan tage med videre.

– Det her var en opvisning af FC Nordsjælland. Et FCN med den her pondus i Superligaen, de spiller jo med helt i toppen igen i foråret, og de kan skabe bølger i knockoutkampene efter nytår, hvis de klarer den sidste opgave i Bulgarien, mener Troels Bager Thøgersen.

Det står dog også klart for ham, at når FC Nordsjælland ikke får tempo i spillet, så kommer det til at virke meget ineffektivt, som det var tilfældet mod Trnava i den seneste runde, ligesom det har været det i Superligaen. 

– Men det her FCN, det viser jo topniveauet på holdet, og hvad klubben kan i løbet af et par år både i Superligaen og Europa, siger han og fortsætter:

– Og så er jeg sikker på, de sidder og klapper på Østerbro, i Brøndby, Århus og Herning. Det her er et rigtig godt resultat for de danske hold, der håber på to Champions League-pladser i 2025 og bedre adgang til Europa League, end de har i dag, fortæller Thøgersen.

I kampen var blandt andet Benjamin Nygren en af de helt store oplevelser. Tjek alle karakterne til FCN-holdet her.





Thomas Delaney teaser




LIVE

LIVE: Overrasket over Roony-beslutning

Thomas Delaney teaser

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Afsløring: De er færdige i Randers

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Lyon forhandler med dansk profil

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Vil hente FC Midtjylland-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Chelsea – Tottenham

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Fortryder FC Barcelona-transfer

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

AGF jagter hollandsk talent



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Neestrup jagtes af storklub

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff